REKLAMA

Najbardziej zadłużone kraje UE [Wykres dnia]

2018-09-28 08:30
publikacja
2018-09-28 08:30
Najbardziej zadłużone kraje UE [Wykres dnia]
Najbardziej zadłużone kraje UE [Wykres dnia]
fot. ventdusud / / YAY Foto

Koalicja rządząca Italią uzgodniła główne założenia budżetu na przyszły rok, wśród których znalazła się propozycja deficytu na poziomie 2,4 proc. PKB. Tymczasem włoskie finanse publiczne są w fatalnym stanie - dług sektora publicznego jest najwyższy w Unii Europejskiej.

Batalia o włoski budżet na przyszły rok trzęsła w ostatnich miesiącach kursami euro i rentownościami obligacji. Wczoraj euro straciło do dolara niemal 1 proc., a dziś rentowności włoskich obligacji wzrosły o blisko 20 pb. i ponownie wybiły się ponad poziom 3 proc., poniżej którego spadły, gdy wydawało się, że z walki o przyszłoroczny deficyt zwycięsko wyjdzie bezpartyjny minister finansów Giovanni Tria.

fot. / / Bloomberg

Wcześniej we wrześniu Rzym sygnalizował, że deficyt w 2019 r. będzie niższy niż 2 proc. PKB, a by choć trochę poprawić kondycję włoskich finansów publicznych nie powinien przekraczać 1,6 proc. PKB, tak jak proponował Tria. Jednak ostatecznie koalicja Ligi i Ruchu 5 Gwiazd dogadała się na dziurę w wysokości 2,4 proc. PKB. W projekcie budżetu zaproponowano m.in. 10 mld euro wydatków na "dochód obywatelski" oraz odwrócenie reformy, która podwyższyła wiek emerytalny - podaje Bloomberg.

Tymczasem włoski dług publiczny jest najwyższy w Unii Europejskiej - na koniec 2017 r. przekraczał 2,26 bln euro. Druga w zestawieniu Francja miała 2,22 bln długu, a trzecie Niemcy - 2,09 bln - podaje Eurostat.

fot. / / Bankier.pl

Dług publiczny w stosunku do PKB najwyższy był w Grecji (178,6 proc. PKB), a Włochy znalazły się na drugim miejscu (131,8 proc. PKB). Za nimi uplasowała się Portugalia (125,7 proc. PKB).

fot. / / Bankier.pl

Italia lepiej wypada w zestawieniu zadłużenia całego sektora niefinansowego, obejmującego obok sektora publicznego także przedsiębiorstwa niefinansowe oraz gospodarstwa domowe. Z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że włoski sektor niefinansowy był zadłużony na koniec 2017 r. na równowartość 261,8 proc. PKB, co plasuje Włochy już poza pierwszą dziesiątką największych dłużników w UE. Pierwsza trójka to kraje Beneluksu - Luksemburg (417,7 proc. PKB), Holandia (341,6 proc.) i Belgia (337,6 proc.)

MKa

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
pawel1979
Za rządów PO i PSL zadłużenie spadło przez 8 lat tylko na chwilę by za dwa lata powrócić na stary poziom gdy Donald z bandą zrobił skok na OFE :) Ach ten nasz robin hood się popisłą :P
ajwaj
Przydal by sie taki wykres z dlugami ukrytymi przez kreatywna ksiegowosc. Ile kto ma dlugów, po doliczeniu np. "funduszy" (drogowy, emerytury itd.). Szok bylby niemaly.
and00
To się nazywa "dług sektora publicznego" (долг государственного сектора) i odpowiedni wykres jest.... :)
ajwaj odpowiada and00
nie kumasz :)
pakamera
Gdyby PO była przy władzy,Polska była by liderem we wszystkich nagatywnych statystykach,Tusk z Rostowskim,przy poparciu Balcerowicza,wmawiali by nam,że to dlatego bo za mało pracujemy i za dużo wydajemy.
search
jeszcze jedna kadencja i wskoczymy na podium, a przy kryzysie zaliczymy twarde ladowanie.
and00
Nie wiem czy wiesz ale w zadłużenie Polski w stosunku do PKB malało tylko gdy przy władzy był PIS.
Za PO i PSL za Tuska, i jak Balcerowicz był vicepremierem z ramienia UW, jak był Bielecki albo Buzek to dług rósł.
Tak że nie wiem z czego wyciągasz takie błędne wnioski???
kerad_
Balcerowicz musi ratować Francję, Niemcy i Wielką Brytanie !!!
msciwy_ogorek
Oooo taki mały dług mamy, w takim wypadku ROZDAJMY WIĘCEJ !!
grzechu_comeback
już nie rozdacie! Dziura vat przytkana. FOZZ za kratami, "sprawiedliwi" sędziowie zadbali by króciutko, ale za kratami.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki