Najbardziej zadłużone kraje UE [Wykres dnia]

Koalicja rządząca Italią uzgodniła główne założenia budżetu na przyszły rok, wśród których znalazła się propozycja deficytu na poziomie 2,4 proc. PKB. Tymczasem włoskie finanse publiczne są w fatalnym stanie - dług sektora publicznego jest najwyższy w Unii Europejskiej.

Batalia o włoski budżet na przyszły rok trzęsła w ostatnich miesiącach kursami euro i rentownościami obligacji. Wczoraj euro straciło do dolara niemal 1 proc., a dziś rentowności włoskich obligacji wzrosły o blisko 20 pb. i ponownie wybiły się ponad poziom 3 proc., poniżej którego spadły, gdy wydawało się, że z walki o przyszłoroczny deficyt zwycięsko wyjdzie bezpartyjny minister finansów Giovanni Tria.

(Bloomberg)

Wcześniej we wrześniu Rzym sygnalizował, że deficyt w 2019 r. będzie niższy niż 2 proc. PKB, a by choć trochę poprawić kondycję włoskich finansów publicznych nie powinien przekraczać 1,6 proc. PKB, tak jak proponował Tria. Jednak ostatecznie koalicja Ligi i Ruchu 5 Gwiazd dogadała się na dziurę w wysokości 2,4 proc. PKB. W projekcie budżetu zaproponowano m.in. 10 mld euro wydatków na "dochód obywatelski" oraz odwrócenie reformy, która podwyższyła wiek emerytalny - podaje Bloomberg.

Tymczasem włoski dług publiczny jest najwyższy w Unii Europejskiej - na koniec 2017 r. przekraczał 2,26 bln euro. Druga w zestawieniu Francja miała 2,22 bln długu, a trzecie Niemcy - 2,09 bln - podaje Eurostat.

(Bankier.pl)

Dług publiczny w stosunku do PKB najwyższy był w Grecji (178,6 proc. PKB), a Włochy znalazły się na drugim miejscu (131,8 proc. PKB). Za nimi uplasowała się Portugalia (125,7 proc. PKB).

(Bankier.pl)

Italia lepiej wypada w zestawieniu zadłużenia całego sektora niefinansowego, obejmującego obok sektora publicznego także przedsiębiorstwa niefinansowe oraz gospodarstwa domowe. Z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że włoski sektor niefinansowy był zadłużony na koniec 2017 r. na równowartość 261,8 proc. PKB, co plasuje Włochy już poza pierwszą dziesiątką największych dłużników w UE. Pierwsza trójka to kraje Beneluksu - Luksemburg (417,7 proc. PKB), Holandia (341,6 proc.) i Belgia (337,6 proc.)

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 ajwaj

Przydal by sie taki wykres z dlugami ukrytymi przez kreatywna ksiegowosc. Ile kto ma dlugów, po doliczeniu np. "funduszy" (drogowy, emerytury itd.). Szok bylby niemaly.

! Odpowiedz
3 3 and00

To się nazywa "dług sektora publicznego" (долг государственного сектора) i odpowiedni wykres jest.... :)

! Odpowiedz
0 1 ajwaj odpowiada and00

nie kumasz :)

! Odpowiedz
39 74 pakamera

Gdyby PO była przy władzy,Polska była by liderem we wszystkich nagatywnych statystykach,Tusk z Rostowskim,przy poparciu Balcerowicza,wmawiali by nam,że to dlatego bo za mało pracujemy i za dużo wydajemy.

! Odpowiedz
102 45 search

jeszcze jedna kadencja i wskoczymy na podium, a przy kryzysie zaliczymy twarde ladowanie.

! Odpowiedz
20 76 and00

Nie wiem czy wiesz ale w zadłużenie Polski w stosunku do PKB malało tylko gdy przy władzy był PIS.
Za PO i PSL za Tuska, i jak Balcerowicz był vicepremierem z ramienia UW, jak był Bielecki albo Buzek to dług rósł.
Tak że nie wiem z czego wyciągasz takie błędne wnioski???

! Odpowiedz
10 130 kerad_

Balcerowicz musi ratować Francję, Niemcy i Wielką Brytanie !!!

! Odpowiedz
84 78 msciwy_ogorek

Oooo taki mały dług mamy, w takim wypadku ROZDAJMY WIĘCEJ !!

! Odpowiedz
31 56 grzechu_comeback

już nie rozdacie! Dziura vat przytkana. FOZZ za kratami, "sprawiedliwi" sędziowie zadbali by króciutko, ale za kratami.

! Odpowiedz
25 44 pull_up odpowiada grzechu_comeback

FOZZ za kratami? W TV nie wspominali że prezes siedzi.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil