Naczelnik skarbówki zwolniona za prowokację przeciwko pracownikowi warsztatu samochodowego

Naczelnik urzędu skarbowego w Bartoszycach, która prowadziła sprawę słynnej niefiskalnej żarówki, złożyła rezygnację, którą szef Krajowej Administracji Skarbowej przyjął - poinformowała PAP w piątek Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie.

(YAY Foto)

Rzeczniczka IAS w Olsztynie Renata Kostowska poinformowała PAP, że naczelnik urzędu skarbowego w Bartoszycach złożyła w zeszłym tygodniu rezygnację z zajmowanej funkcji do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który ją przyjął i 5 grudnia naczelnik została odwołana. Dodała, że była już naczelnik pozostaje pracownikiem urzędu skarbowego.

Pytana, o powody rezygnacji, naczelnik Renata Kostowska odpowiedziała, że nie ma takiej wiedzy. Na funkcję naczelnika urzędu skarbowego w Bartoszycach powołana została już nowa osoba.

Sprawa stała się głośna po tym, jak naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach domagała się przed sądem ukarania 600-złotowym mandatem mechanika, który wymienił żarówkę w aucie, nie wydając paragonu fiskalnego. O wymianę żarówki w samochodzie poprosiły, nie przedstawiając się wcześniej, pracownice skarbówki.

Twierdziły, że za wymianę żarówki dały mechanikowi 10 zł. Mechanik zamontował własną żarówkę, ponieważ warsztat nie miał sklepu z częściami zamiennymi. Kasa fiskalna w zakładzie była już zamknięta.

Ponieważ mechanik nie przyjął 500-złotowego mandatu, którym go chciały ukarać na miejscu urzędniczki ze skarbówki, sprawa trafiła do sądu, gdzie postępowanie w tej sprawie trwało rok. Sąd I instancji dwukrotnie uznał mechanika za winnego zarzucanego mu czynu, ale odstąpił od wymierzenia kary. Naczelniczka Urzędu Skarbowego w Bartoszycach nie godziła się z takim rozstrzygnięciem i wnosiła apelację, domagając się ukarania mechanika 600-złotowym mandatem. Gdy sprawa stała się głośna naczelniczka urzędu skarbowego w Bartoszycach wycofała apelację z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wyjaśnia, czy działania byłej już naczelnik w postępowaniu dotyczącym niefiskalnej żarówki były prawidłowe. O ukaranie ówczesnej naczelniczki urzędu skarbowego w Bartoszycach wniósł Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzeczniczka IAS w Olsztynie Renata Kostowska mówiła wcześniej PAP, że przeprowadzone zostanie postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy doszło do naruszenia obowiązków przez członka korpusu służby cywilnej. Postępowanie może potrwać 3 miesiące.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, wnosząc o ukaranie naczelniczki urzędu skarbowego w Bartoszycach wskazał, że urząd skarbowy, "zastawiając pułapkę, wykorzystał odruch pomocy znajdującym się w potrzebie ludziom, co drastycznie przyczyniło się do zmniejszenia zaufania przedsiębiorców do administracji publicznej". Rzecznik stwierdził naruszenie praw przedsiębiorcy przez organ państwowy.

To nie jedyna sprawa, która może dotknąć pracowników urzędu skarbowego w Bartoszycach. Policja w Bartoszycach wysłała do sądu rejonowego wniosek o ukaranie urzędniczki, która do warsztatu samochodowego miała dojechać nienależycie wyposażonym samochodem. W aucie brakowało żarówki, a kontrolerkom ze skarbówki potrzebna ona była do prowokacji.

Gdy naczelniczka wycofała apelację, Sąd Okręgowym w Olsztynie pozostawił sprawę bez rozstrzygnięcia. Tym samym uprawomocnił się wyrok uznający mechanika winnym bez wymierzenia kary finansowej. Jak ocenił sąd, na częściowe zrozumienie może zasługiwać postępowanie obwinionego - chęć udzielenia pewnej formy pomocy dwóm podróżującym kobietom za symboliczną kwotę 10 zł (w tym z uwzględnieniem ceny samej żarówki), przy czym należy mieć na uwadze, że usługa taka w serwisie kosztuje znacznie drożej.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 34 ajwaj

No i OK..
Wiele pasozytów pasie sie na KASIORCE ludzi pracujacych-myslacych-zarabiajacych REALNIE

Jesli ta czy inna ciotka ma recepte na zycie w postaci masakrowania chlopaków i dziewczyn z warsztatu , sklepiku, firmy dajacych dochody .. to niech idzie na sklepowa skupu butelek ( jesli da rade):)

z pelnym szycunkiem dla sklepowych skupu puszek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 27 borma

Powoli z przyczyny jednego czlowieka stajemy sie dla siebie bestiami. Nie wilkami , wsrod stada wilkow panuja inne zasady , o wiele bardziej przyzwoite hak wsrod Polakow.

! Odpowiedz
24 19 janek43

zgadza się Schetyna rozszarpał wczoraj jak bestia Nowoczesną, to straszna bestia i chce następnych. Bogu dzięki jest jeszcze Kaczyński który go zatrzyma.

! Odpowiedz
26 28 janek43

podoba mi się że za PiSu nie ma świętych krów, kobiety nie wywalili ale zdegradowali bo sprawa jest w sumie drobna. A Hanna Gronkiewicz Walz była wiceprzewodnicząca Platformy nadal uczy studentów prawa na UW. Zawsze się zastanawiam czego ona ich uczy chyba arogancji i lekceważenia prawa. Jej studenci to będą w przyszłości takie Giertychy ale wydział prawa UW to KODziarstwo bo przecież uczy tam również Gersdorf co trzymała świeczkę ale z nią nie chodziła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 27 karbinadel

Po pierwsze nie zwolniona, bo sama złożyła rezygnację. Po drugie, przecież jej "agentki" czerpały z najlepszych wzorców czekisty Mariusza Kamińskiego - więc za co karać?

! Odpowiedz
34 53 antek10

Takich spraw są tysiące. Gostek sie postawił i zrobiło sie głośno. Przkład idzie z góry od figuranta. KONSTYTUCJE należy szanować. Zrobili z demokratycznego kraju pisobolszewię.

! Odpowiedz
18 24 janek43

Konstytucję łamało PO - jak zabrali mi kilkadziesiąt tysięcy z OFE, jak wyrywali laptopa redaktorowi Wprost, jak strzelali do górników. PiS powinno założyć koszulki KONSTYTUCJA ale nie te kodziarskie zaprojektowane w Rosji.

! Odpowiedz
5 91 jaffa

właśnie przez takie sprawy jak w Bartoszycach uważam że Polska to kraj nienormalny.
Niech ktoś mi powie dlaczego zwykły obywatel Polski może być dosłownie zniszczony przez Urząd Skarbowy??

Czemu np. Morwawiecki nie zajmie się tym - to są poważne tematy któymi powinien się zająć
- po pierwsze uprościć przepisy podatkowe które obecnie są tak skąplikowane że osoba po studiach bez biura rachunkowego nie da radę tego ogarnąć
- po drugie - nie może być tak że US każe osobę za to że czego zapomniała i każe np. po 5 latach z mega odsetkami
- po trzecie czy US jest od tego aby karać obywateli czy od tego aby mówić im że robią coś źle i mogą to naprawić?

Urzędy Skarbowe w Polsce to dramat, kiedyś wykorzystywane do tego aby niszczyć firmy teraz do tego aby niszczyć ludzi. Chyba nie o to chodzi prawda?

Wystarczy zobaczyć jak jest np. w Szwecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 5 janek43

Jaffa to miasto w Izraelu stamtąd piszesz, Czemu mącisz w moim kraju Polsce? Za co ta nienawiść, dla kasy?

! Odpowiedz
0 3 (usunięty) odpowiada janek43

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.