REKLAMA

Nabici w polisy składają pozew zbiorowy

Michał Kisiel2014-01-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-01-16 06:00

Pod koniec zeszłego roku z pozwem zbiorowym przeciwko firmie Aegon wystąpiła grupa klientów, którzy wykupili polisy inwestycyjne. Teraz podobny wniosek składają posiadacze produktów firmowanych przez Skandię. Kością niezgody jest opłata likwidacyjna, która mogła wynosić nawet 100 proc. wpłaconej kwoty.

Skandia pozew zbiorowy sąd
Image licensed by Ingram Image

Grupa 104 osób podpisała się pod pozwem zbiorowym, w którym żąda się zwrotu pieniędzy pobranych przez firmę Skandia - poinformowało Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Instytucje Finansowe "Przywiązani do Polisy". Posiadacze polis inwestycyjnych stracili oszczędności płacąc wygórowaną opłatę likwidacyjną. Środki wpłacane w ramach umowy były w znaczącej części przekazywane jako wpłaty do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. W razie wycofania ich przed terminem, w czasie dwóch pierwszych lat, opłata likwidacyjna wynosiła nawet 100 proc. Oznacza to, że całość zainwestowanych pieniędzy zamiast wracać do wpłacających, trafiała do sprzedawcy produktu.

Pułapka oszczędnościowa

Polisy inwestycyjne były w ostatnich latach przedmiotem agresywnej sprzedaży. Oferowano je zarówno przez sprzedawców działających jako agenci firm-producentów, jak i przez pośredników finansowych. O niebezpieczeństwach związanych z programami "regularnego oszczędzania" pisaliśmy wielokrotnie na łamach Bankier.pl, informując również o buncie klientów na rynku brytyjskim i jego konsekwencjach.

W ubiegłym roku Polska Izba Ubezpieczeń przyjęła rekomendację, która przewiduje, że klienci powinni otrzymywać wyraźne ostrzeżenie w przypadku, gdy nabywają produkt, który przewiduje możliwość utraty środków. Potencjalny nabywca ma być także informowany o wysokości opłat w różnych scenariuszach przebiegu ubezpieczenia. Samoregulacja przyszła jednak za późno dla tysięcy klientów, którzy już zdążyli podpisać niekorzystne umowy.

Interwencje Bankier.pl

Konstrukcja polisy inwestycyjnej skłania do regularnego oszczędzania, a jednocześnie daje, niewielką z reguły, ochronę ubezpieczeniową. Z tego punktu widzenia produkt ten może być korzystny. Jego istotną wadą jest jednak brak elastyczności. Klient, który mimo zadeklarowania regularnych wpłat nie jest w stanie dotrzymać warunków umowy, staje przez wizją utraty znaczącej części swoich oszczędności.

Opłata likwidacyjna - sedno problemu

Konstrukcja opłaty likwidacyjnej budzi sporo kontrowersji. Cenniki firm oferujących polisy były wielokrotnie kwestionowane przez UOKiK. Za przesadnie wygórowane uznawano zwłaszcza stawki opłat w pierwszych latach umowy.

Przypadek polis inwestycyjnych po raz kolejny pokazuje, że prostsze produkty finansowe mają przewagę nad skomplikowanymi pakietami. Połączenie ubezpieczenia na życie z regularnym inwestowaniem w fundusze i obwarowane szeregiem restrykcyjnych zapisów okazało się dla wielu klientów niezwykle groźną pułapką.

Klient, który zamiast kupować gotowy pakiet, zdecydowałby się na samodzielne inwestowanie w otwarte fundusze inwestycyjne mógłby bez przeszkód wycofać środki (chociaż ze względu na zmienność wartości jednostki uczestnictwa możliwe byłoby przy tym poniesienie straty). W przypadku polis inwestycyjnych "kara" za rezygnację jest niewspółmierna do kosztów ponoszonych przez dostawcę.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~Maciek67
Mnie udało się sądownie odzyskać opłatę likwidacyjną potrąconą przez Aegon. Sprawę zleciłam kancelarii virtus. Polecam ich usługi innym poszkodowanym, Zostawiam kontakt do kancelarii: 533 870 724.
~Tomek
Polecam jeśli straciłeś dużo kasy na rzekomej "polisolokacie" kancelarię prawniczą radcy prawnego Karola Sadowskiego tel. 500 089 809, mi pomógł w 100% + odsetki
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Rafigrator
fajcie spokoj, zamiast szukac porady prawnej zacznijcie inwestowac aktywnie a nie wplacac pieniadze i liczyc na cud. Cud to cudowne uniesienie dupy. Unies wiec swoja dupe i zacznij szukac rozwiazania a na pewno ja znajdziesz. Polecam strategie invest help oraz turbo invest
~Invictus
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~andrzej68
Okradziono mnie więc sprawę skierowałem do kancelari. Odzyskałem pieniądze w szybkim terminie. Można polecić kancelaria Invictus.
~Agnieszka
dokladnie. Ja odzyskałam przez kancelarię Anety Zaleskiej z Warszawy. Zwlegal.pl
~Piotr
Cześć
Jestem Piotrek i również przechodziłem przez problem jakim jest odzyskanie opłat likwidacyjnych. Znalazłem w sieci kontakt do Kancelarii Invictus. Zgłosiłem przypadek i jestem bardzo zadowolony. Kancelaria odzyskała moje pieniądze. Godne polecenia http://www.odzyskaj.ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl/
~KancelariaLEX
Witam, reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia. Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną , tzw. polisolokat oraz rozwiązywania umów bez ryzyka ponoszenia opłat. W praktyce oznacza Witam, reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia. Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną , tzw. polisolokat oraz rozwiązywania umów bez ryzyka ponoszenia opłat. W praktyce oznacza to, że nie pobieramy żadnych opłat wstępnych od Klienta (WPS, opłata adwokacka i inne). Opłata dla Kancelarii jest dopiero wtedy kiedy odzyskamy Twoje pieniądze. (od razu odpowiadam: jeśli nam się nie uda wygrać sprawy to i tak całe koszty bierzemy na siebie więc i tak Klient nic za to nie płaci). Jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces związany z dochodzeniem ww. roszczeń od ubezpieczycieli i banków w krótkim okresie, przy minimum formalności i absolutnym wyeliminowaniu kosztów ze strony klientów. Klient nie ponosi żadnego ryzyka finansowego związanego z nawiązaniem współpracy z Kancelarią. Mamy skuteczność na poziomie 97%. Jeśli mają Państwo pytania zapraszam na : www.kancelaria-lex.org lub do kontaktu telefonicznego: 537 100 937Pozdrawiam.
~freelancer
Przykładowe wyroki sądów oraz informacje o możliwości odzyskiwania środków z polis inwest. na stronie grupatf.com.pl/polisy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki