We wrześniu Amerykanie policzą odsetek wiz odmownych

Składanie wniosków o wizy do USA pomoże legalnemu wejściu Polski do sytemu bezwizowego - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Apelował, by każdy, kto myśli o wyjeździe do USA, złożył taki wniosek jeszcze przed końcem września.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

W poniedziałek w TVP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wypowiadał się o możliwości zniesienia wiz do USA dla Polaków. Ocenił, że jeszcze "nigdy nie byliśmy tak blisko" ich zniesienia.

"To było obiecywane przez wielu prezydentów USA, ale ten prezydent Polski (A. Duda - PAP) i ten prezydent USA (D. Trump - PAP) mogą tego dokonać. To byłby psychologiczny przełom, ale i nowe otwarcie w relacjach społecznych" - stwierdził prezydencki minister. Wyjaśnił, że ma na myśli zwiększenie ruchu turystycznego, ale też podróże biznesowe Polaków do USA.

Mówiąc o możliwościach przyznania Polakom prawa bezwizowego wjazdu do USA, Szczerski podkreślił: "Nie chcemy żadnych specjalnych ulg. Chcemy wejść do tego systemu zgodnie z przepisami amerykańskimi, dlatego czekamy".

Szczerski wyjaśnił też, że strona polska czeka na koniec września. Wtedy właśnie ma być podliczony przez Amerykanów odsetek wiz odmownych dla Polaków - jeżeli odsetek ten spadnie poniżej 3 proc., Polacy powinni otrzymać możliwość bezwizowego wjazdu do USA.

"Każdego, kto się wybiera do USA, prosimy, żeby nadal te wnioski składał, bo to pomoże temu normalnemu, legalnemu wejściu (Polski - PAP) do sytemu (bezwizowego - PAP)" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski podkreślił, że w relacjach z USA ważny jest nie tylko ruch bezwizowy. "Chodziło o to, przez te wszystkie lata, żeby podpisać z USA umowy dwustronne, dotyczące współpracy w zakresie bezpiecznych granic, wymiany informacji i to dopiero teraz się dokonało. Dopiero ta ekipa (rząd PiS - PAP) i ten prezydent te umowy podpisał i ratyfikował" - powiedział. "Przez wiele lat było wiele barier (w relacjach z USA - PAP) i myśmy wszystkie je systematycznie, w dobrych relacjach usuwali" - dodał.

Szef gabinetu prezydenta mówił też o umowie pomiędzy Polską, a USA dotyczącą trwałej obecności wojsk amerykańskich - w miejsce obecnej rotacyjnej obecności. Przyznał, że ta umowa miała być podpisana przy okazji pobytu w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa, podczas obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w miniony weekend. Prezydent Trump jednak przełożył swój przyjazd, ze względu na spodziewany w USA huragan Dorian.

Szczerski podkreślił, że umowa jest gotowa i nadal czeka na podpis obu prezydentów. Ma ona wskazywać konkretne rodzaje wojsk, jednostki i miejsca ich stacjonowania w Polsce. Zdaniem Szczerskiego umowa ta zostanie najprawdopodobniej podpisana podczas pobytu w Polsce prezydenta Trumpa w Warszawie, który - zgodnie z zapowiedzią wiceprezydenta USA Michaela Pence'a - ma przybyć do naszego kraju "w niedługim czasie", na jesieni.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ pś/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 andre92

Poza kosztami wizy to w sumie lepszy jest ruch wizowy - teraz z pewnością więcej ludzi będą wracać już z lotnisk w USA co będzie wiązać się z sporymi kosztami (koszt biletu lotniczego, zmarnowane wakacje, itd)

! Odpowiedz
0 12 zenonn

Czy autor ponizszych słów już wyleciał z roboty i dlaczego jeszcze nie?
Nie ma żadnej roli prezydentów USA i PL w zniesieniu wiz. Bredzą i kłamią.
Z wizą turystyczną VWP nie można załatwiać biznesów.

"To było obiecywane przez wielu prezydentów USA, ale ten prezydent Polski (A. Duda - PAP) i ten prezydent USA (D. Trump - PAP) mogą tego dokonać. To byłby psychologiczny przełom, ale i nowe otwarcie w relacjach społecznych" - stwierdził prezydencki minister. Wyjaśnił, że ma na myśli zwiększenie ruchu turystycznego, ale też podróże biznesowe Polaków do USA."


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 antek10

Chetnie pojadę z rodziną na wczasy do USA ale muszą znieść wizy bo nie chce sie czuć jak obywatel trzeciego świata.

! Odpowiedz
1 7 zenonn

Na razie nie ma mowy o zniesieniu wiz do USA.
Nie można pojechać na wycieczkę do USA jak do kraju UE , Brazylii, Meksyku, Nowej Zelandii i innych. Wycieczka do Rosji jest prosta, choć płatną wizę trzeba mieć.
VWP wymagać będzie każdorazowo wcześniejszej rejestracji, wypełnienia formularza i opłaty bez gwarancji wpuszczenia do USA. O wpuszczeniu decyduje funkcjonariusz imigracyjny.
Z promesą ważną 10 lat jest łatwiej i taniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 26 Raffmo

W sumie to kuriozalne i żenujące, że wciąż musimy się ubiegać o wizy.

Jeśli tym razem by się nie udało to ja jako kraj wprowadziłbym wizy dla amerykanów.

! Odpowiedz
7 5 karbinadel

Tak, Ameryka na pewno padnie po tym ciosie. Ze śmiechu

! Odpowiedz
1 3 zenonn

Dlaczego antypolscy polskojezyczni prowokatorzy nazywają VWP zniesieniem wiz?

https://www.rp.pl/Analizy/307039879-Czy-naprawde-oplaci-sie-nam-zniesienie-wiz-do-Ameryki.html

! Odpowiedz
0 1 zenonn

Do Polski turystycznie przyjeżdżaja głównie Amerykanie polskiego pochodzenia. Reszta to margines.
Polscy fachowcy do pracy w USA dostają wizy H bez problemu. Dla przedsiębiorców są wizy E.
Problem maja "turyści" chcący dorobić na czarno. VWP i wiza B1 nie pomoże.

! Odpowiedz
3 11 anna_domagalczyk

Zebrać parę autobusów klubów Gazety Polskiej i zawieźć pod ambasadę. Wypełnione wnioski jako wkładka do GP. I doklepie się te brakujące wnioski.

! Odpowiedz
8 15 karbinadel

PiS ma coś ostatnio mało sukcesów, ale nie liczcie na to, że Trump przyjedzie do Polski przed wyborami. Tam potrafią myśleć politycznie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne