Na rynku kredytów mieszkaniowych III kw. będzie rekordowy, sprzedaż PKO BP wyniesie ok. 4 mld zł

Popyt na zakup nieruchomości nie maleje i sprzedaż kredytów mieszkaniowych na rynku w III kwartale będzie jeszcze wyższa niż w II kwartale - poinformowała PAP Biznes Agnieszka Krawczyk, dyrektor w PKO BP. Bank planuje, że sprzeda tych kredytów za ok. 4 mld zł i nie widzi znaczącego wzrostu reklamacji dotyczących portfela walutowego.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w II kwartale 2019 roku banki udzieliły 59,3 tys. kredytów mieszkaniowych, o 17,2 proc. więcej niż w I kwartale 2019 roku, a ich łączna wartość wyniosła 16,44 mld zł, co oznaczało wzrost kdk o 21 proc.

Podobny wynik sprzedaży odnotowano ostatnio w 2008 roku.

"Wydaje się, że w III kwartale sprzedaż będzie jeszcze wyższa, będzie to rekordowy kwartał sprzedaży kredytów mieszkaniowych na rynku. Być może w IV kwartale nastąpi lekkie, sezonowe ochłodzenie, ale wynik ostatniego kwartału 2019 roku nie powinien znacząco odbiegać od III kwartału” - powiedziała PAP Biznes Agnieszka Krawczyk, dyrektor Departamentu Produktów Bankowości Hipotecznej PKO BP.

"Rynek po stabilizacji miesięcznej sprzedaży w 2018 roku na poziomie 4-4,5 mld zł, od marca tego roku trwale pokonywał barierę 5 mld zł i wydaje się, że w najbliższych miesiącach +nie odpuści+ tego poziomu miesięcznej sprzedaży" - dodała.

Jej zdaniem popyt na zakup nieruchomości nie zmaleje i w całym 2019 roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych na rynku wyniesie około 60 mld zł.

"O ile w 2018 roku sprzedaż kredytów na rynku wyniosła 52 mld zł, to w ciągu siedmiu miesięcy tego roku sprzedaż wyniosła już 35,1 mld zł. Oceniam, że w całym 2019 roku sprzedaż na rynku będzie zbliżona do 60 mld zł” - powiedziała Krawczyk.

"Wydaje się, że ten rok jest bardzo specyficzny. Popyt na zakup nieruchomości nie maleje, co związane jest z pozytywnymi nastrojami konsumentów, polepszającym się ich statusem materialnym oraz rozwijającą się gospodarką. Na pewno dużą rolę odgrywają tutaj niskie stopy procentowe i to zarówno po stronie oferty kredytowej, która jest atrakcyjna i dostępna, jak i po stronie oferty depozytowej, bowiem taki poziom stóp zniechęca do utrzymywania środków na lokatach i konsumenci poszukują nowych, alternatywnych form inwestycji nadwyżek finansowych” - dodała.

Aktualny udział PKO Banku Polskiego w sprzedaży kredytów mieszkaniowych na rynku wynosi ok. 27 proc.

Nowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych PKO BP w II kwartale 2019 roku wyniosła 4,2 mld zł i była o ok. 0,7 mld zł wyższa od sprzedaży odnotowanej w I kwartale.

"Obecne poziomy sprzedaży wskazują, że w III kwartale będziemy bardzo blisko 4 mld zł, a może nawet ponad ten poziom. Tendencje rynkowe przekładają się na naszą sprzedaż” - powiedziała Krawczyk.

"W ostatnim kwartale sprzedaż również może się zbliżyć do poziomu 4 mld zł. Trzeba jednak pamiętać, że grudzień w dużej mierze jest martwym sezonem, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych” - dodała.

Poinformowała, że duża część sprzedaży kredytów mieszkaniowych PKO Banku Polskiego realizowana jest przez pośredników finansowych.

W I połowie 2019 roku bank w segmencie kredytów mieszkaniowych zawiązał odpisy o wartości 51 mln zł, czyli o 51 proc. mniej niż rok wcześniej. Koszty ryzyka w II kwartale 2019 roku spadły do 7 pb z 16 pb w II kwartale 2018 roku.

"Jakość tego portfela utrzymuje się nadal na bardzo dobrym poziomie, nie obserwujemy niepokojących tendencji" - powiedziała Krawczyk.

Portfel mieszkaniowych kredytów walutowych banku pod koniec czerwca wynosił 25,4 mld zł.

"Portfel ten jest stabilny, zdrowy i z naszej perspektywy nic niepokojącego się nie dzieje. Nie odnotowujemy tutaj żadnych negatywnych tendencji czy znaczącego wzrostu reklamacji dotyczących tego portfela" - powiedziała Krawczyk.

Wartość finansowania klientów brutto PKO BP na koniec czerwca 2019 roku wynosiła 246,3 mld zł, czyli wzrosła 2,1 proc. kdk i 7,3 proc. rdr.

Sebastian Karbarczyk

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.