NIK przyjrzy się działalności m.in. Służby Ochrony Państwa

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się działalności m.in. Służby Ochrony Państwa - poinformowała w czwartek NIK. Kontrola rozpocznie się 20 czerwca we wszystkich służbach podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

Kontrola została zaplanowana już w ubiegłym roku. W jej trakcie zostaną sprawdzone sposoby szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy służb MSWiA. Kontrola obejmie działalność służb od początku 2018 r. do połowy 2019 r. Jej wyniki zostaną opublikowane na początku 2020 r.

Kontrolerzy skupią się przede wszystkim na tym, jak ten system przekłada się na prawidłowe przygotowanie funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych. Będzie badana ścieżka awansu od wstąpienia do służby aż do objęcia przez funkcjonariusza najbardziej odpowiedzialnych obowiązków. Pod lupą kontrolerów znajdzie się m.in. szkolenie związane z posługiwaniem się i użyciem broni służbowej oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W przypadku SOP jednym z elementów sprawdzenia będzie szkolenie kierowców pojazdów ochronnych oraz umiejętność zachowania się i reakcji w czasie potencjalnych zagrożeń osoby ochranianej.

"Temat przyjęty do kontroli jest wynikiem głębokiej analizy jaką Izba przeprowadziła w związku z sygnałami pojawiającymi się m.in. w prasie, dotyczącymi zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy podległych MSWiA, w tym Służby Ochrony Państwa" - wskazał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Już teraz w ramach corocznej kontroli budżetu państwa badane są wydatki SOP. "Jednym z jej punktów jest sprawdzenie kosztów szkód komunikacyjnych powstałych podczas wykonywania zadań przez funkcjonariuszy, w tym SOP" - informuje Izba. Wyniki tej kontroli będą znane pod koniec czerwca.

We wtorek MSWiA poinformowało o rezygnacji dotychczasowego szefa SOP gen. Tomasza Miłkowskiego. W komunikacie przesłanym przez wydział prasowy resortu zaznaczono, że rezygnacja została wcześniej ustalona z szefem MSWiA.

Ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR), weszła w życie 1 lutego 2018 r. Zadania SOP nie ograniczają się do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom, m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom, oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil