REKLAMA

NBP w 2022 roku wyemituje kolekcjonerskie monety i banknot

2021-09-18 09:13
publikacja
2021-09-18 09:13
NBP w 2022 roku wyemituje kolekcjonerskie monety i banknot
NBP w 2022 roku wyemituje kolekcjonerskie monety i banknot
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Skarby Stanisława Augusta - Jan III Sobieski i Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 to monety, od których w styczniu przyszłego roku Narodowy Bank Polski rozpocznie emisje kolekcjonerskie - wynika z planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych NBP na 2022 r.

Kontynuacja serii Skarby Stanisława Augusta zakłada emisję w styczniu przyszłego roku monety złotej i srebrnej o wartości nominalnej odpowiednio 500 zł i 50 zł. Monety Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 również zostaną wyemitowane jako złota i srebrna, a ich wartość nominalna to 200 zł i 10 zł.

W lutym natomiast plan zakłada emisję srebrnej monety z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Zdzisław Broński "Uskok" o wartości nominalnej 10 zł. Plan na marzec zakłada emisję srebrnej moneto o wartości 10 zł z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Na kwiecień plan NBP zakłada wyemitowanie trzech srebrnych monet o wartości nominalnej 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski, Wielcy polscy ekonomiści – Leon Biegeleisen i Wielcy polscy ekonomiści – Jan Lewiński.

Majowy plan emisji zakłada wprowadzenie do obiegu monety o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę – Zamek w Mosznej. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń - z brązalu. Również na maj NBP planuje emisję monet, tym razem nie okrągłych ale o wymiarach 50 na 25 mm. Tematem mają być polskie banknoty obiegowe o wartości od 10 do 500 zł.

Na czerwiec przyszłego zaplanowano emisję srebrnej monety prostokątnej o wartości nominalnej 20 zł: Zamek Królewski na Wawelu – arrasy Zygmunta II Augusta i monety okrągłej o nominale 10 zł z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Plan lipcowy zakłada emisję srebrnej monety o wartości nominalnej 50 zł z okazji 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego "Krzemionki". Na sierpień nie zaplanowano emisji.

We wrześniu zaplanowano natomiast emisję monety srebrnej o nominale 20 zł z okazji 100-lecia Portu Gdynia, monety o nominale 50 zł - XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny i monety o nominale 10 zł - Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Antoni Żubryd "Zuch".

Plan na październik przewiduje emisję trzech srebrnych monet, z tego o nominale 20 zł - Wielkie aktorki – Wanda Siemaszkowa, o nominale 10 zł - Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Zawadzki i o nominale 10 zł - Wielcy polscy ekonomiści – Michał Kalecki.

Na listopad zaplanowano z kolei emisję banknotu kolekcjonerskiego Mikołaj Kopernik o wartości nominalnej 20 zł. Przewidziano też emisję monety Odkryj Polskę - Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu o wartości nominalnej 5 zł. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń - z brązalu.

W grudniu przyszłego roku mają zostać wyemitowane trzy monety, w tym złota i srebrna, o nominale odpowiednio 500 zł i 50 zł: Skarby Stanisława Augusta – August II Mocny. Do obrotu trafić ma ponadto moneta srebrna o wartości nominalnej 10 zł - Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945).(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_cien_na_sciane
to tutaj wyciekają te drobne zakupy złota ?
itso_cien_na_sciane
na bezwartościowe pierdoły
moura
Brawo Pięknie, szacuneczek dla Prezesa Gaplińskiego takiego dobrego jeszcze nie mieliśmy w całej Historii NBP
katzpodola
A pod jakim względem jest taki dobry?
carlito1 odpowiada katzpodola
Jest uśmiechnięty i ładnie mówi.. To dla ludu wystarczy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki