REKLAMA

NBP szykuje banknot z Kopernikiem i emisję srebrnych monet

2021-07-30 10:48
publikacja
2021-07-30 10:48
NBP szykuje banknot z Kopernikiem i emisję srebrnych monet
NBP szykuje banknot z Kopernikiem i emisję srebrnych monet
/ NBP

W przyszłym roku NBP będzie m.in. kontynuował emisję monet poświęconych wielkim polskim ekonomistom, pojawi się też banknot z Mikołajem Kopernikiem - poinformował w piątek bank centralny.

Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie przedstawił „Planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.”

Jak podano, od nowego roku NBP planuje emisję 21 tematów. Dodano, że kontynuowana będzie popularna seria „Wielcy polscy ekonomiści”. "Na wiosnę wyemitowane zostaną monety poświęcone Władysławowi Grabskiemu, Leonowi Biegeleisenowi i Janowi Lewińskiemu. Jesienią do obiegu trafią wartości z wizerunkami Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego" - poinformował bank centralny.

Wskazał, że w maju planowana jest emisja srebrnych monet kolekcjonerskich w zestawach – „Polskie banknoty obiegowe”. "To drugi komplet monet poświęcony współczesnym polskim pieniądzom wybitym w kruszcu szlachetnym. Pierwszy został przygotowany w 2019 r. – zawierał złote i srebrne monety kolekcjonerskie „100 lat złotego”" - przypomniał NBP.

Bank centralny podał, że w listopadzie planowana jest emisja banknotu o nominale 20 zł z wizerunkiem Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty, autora traktatu Monetae cudendae ratio (O sposobie bicia monety).

ms/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Co będzie pierwsze: Upadek gospodarczy i społeczny USA i Europy, w tym fiat money, czy uncja srebra za pięćdziesiąt dolarów?.
the_mind_renewed
Jak znam życie to będą to najdroższe monety w przeliczeniu na uncję. To zwykłe wyciąganie kasy od frajerów. Każda złotówka wydana na te monety będzie miała wartość tylko srebrnego złomu w skupie.
andregru
Srebrne monety dla pospólstwa a w złotych monetach pisuary będą sobie wypłacać pensje za okradanie Polaków .
jaguar_61
na banknocie 1000zł będzie Glapo jako symbol zeszmacenia złotówki.....
3456
a może nie z Kopernikiem a z kotem.
kryzysio
Wracamy do 1000 zł z Kopernikiem?
salad77
Tak, a już wkrótce nowe 100 000 zł z Moniuszką.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki