REKLAMA

NBP: Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówki

2021-06-15 18:58
publikacja
2021-06-15 18:58
NBP: Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówki
NBP: Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówki
/ Shutterstock

Miniony rok pokazał, że Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówki - powiedziała we wtorek na konferencji w Opolu Małgorzata Dobczyńska, z-ca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, która uczestniczyła w zorganizowanej przez opolski oddział NBP i Krajową Administrację Skarbową konferencji pt. "Zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem finansowym", przedstawiła doświadczenia i wnioski wynikające z zapotrzebowania na gotówkę w 2020 roku.

Według danych NBP w ciągu całego roku 2020 poziom wartości pieniądza gotówkowego w obiegu wzrósł o 53 mld złotych. Jak podkreśliła wicedyrektor Dobczyńska, pomimo niespodziewanego charakteru pandemii NBP udało się zaopatrywać odbiorców znaków pieniężnych w sposób niezakłócony. W jej ocenie było to możliwe zarówno dzięki dobrej współpracy z dostawcami gotówki, jak i posiadaniu odpowiednich zapasów przeznaczonych na trudne okresy. Nie bez znaczenia okazały się także działania sprzed pandemii, polegające na podniesieniu jakości banknotów, a tym samym czasu ich funkcjonowania w obiegu.

Największe pobrania gotówki odnotowano w marcu i kwietniu 2020 roku, czyli na początku pandemii. Przykładowo, 13 marca wartość pobrań wyniosła 6 mld złotych. Jak zaznaczyła Dobczyńska, skala wzrostu popytu na gotówkę przekroczyła wcześniejsze prognozy czterokrotnie.

"Jak co roku, w 2019 r. przygotowywano prognozę zamówienia znaków pieniężnych. Przyrost wartości pieniądza gotówkowego miał wynieść 8,1 proc. Tymczasem wskaźnik ten był czterokrotnie wyższy" - powiedziała przedstawicielka NBP.

Pandemia zmieniła proporcje nominałów banknotów będących w obiegu. Wzrósł udział banknotów o wartości 200 i 500 złotych. Jednocześnie NBP odnotował spadek liczby placówek bankowych i bankomatów, gdzie można było wypłacić gotówkę. Według danych NBP, około 9 proc. ankietowanych potwierdziło, że spotkało się w 2020 roku z przypadkami odmowy przyjęcia gotówki.

Zgodnie z zapewnieniami banku centralnego, złoty jest stosunkowo rzadko fałszowany. W 2020 roku stwierdzono 1,7 fałszywki na milion banknotów w obiegu. Łączna wartość fałszywek w 2020 roku wyniosła 402 tysiące, co stanowi zaledwie 3 proc. operacji oszukańczych kartami płatniczymi, które zostały odnotowane w tym roku. Według wicedyrektor, polskie banknoty są bardzo wysokiej jakości, co nie znaczy, że można z nimi robić wszystko.

"W znacznym stopniu wzrosła liczba znaków pieniężnych, które zostały zniszczone m.in. w wyniku niewłaściwego, amatorskiego odkażania" - powiedziała Dobczyńska. Jako przykład przytoczyła banknoty stuzłotowe uszkodzone podczas ich "odkażania" w kuchence mikrofalowej.

Między innymi doświadczenia związane z obrotem gotówki były inspiracją do rozpoczęcia prac nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, której jednym z celów jest stworzenie mechanizmów pozwalających na ochronę gotówki jako pełnoprawnego środka płatniczego. Jak podkreśliła wicedyrektor Dobczyńska, dyskusje na ten temat prowadzone są w różnych państwach - zarówno w Norwegii, gdzie znaczną część transakcji przeprowadza się bezgotówkowo, jak i w Niemczech, gdzie pozycja pieniądza papierowego jest nadal bardzo silna.

autor: Marek Szczepanik

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
hehe no to teraz dowiedziałem się że wg Glapy nie jestem Polakiem
jas2
NBP: Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówki

Święte słowa. Połowę oszczędności mam w euro i żałuję.
the_mind_renewed
Niech sobie każdy Polak UFO jak uważa, w końcu jest demokracja.. Powodzenia z biletami bankowymi szczególnie polskimi. Ps. Jutro FED zrobi „wypierdki”, ja gwarantuje na 10001 procent że nie dźwignie stóp, bo to jest obecnie maszyna nastawiona do kreowania hiper inflacji, takie maja „hobby”
maniek_as
PLN już tylko może umacniać się. Przeszliśmy wszystkie najgorsze scenariusze łącznie ze szkodliwymi działaniami szkodników z RPP i złoty osłabił się w stosunku do EUR maksymalnie do 4,7 w najgorszym momencie. Może być tylko lepiej.
the_mind_renewed
Świetnie rozumiem twój sarkazm, bo przecież nie jesteś aż taki frajer, ale po co to robisz, nie każdy jest Lewandowskim ekonomii. W zasadzie wiekszość to mało”Śzczęśni”.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki