Myjnie bezdotykowe – nowy sposób na zyskowny biznes

Boom na korzystanie z myjni bezdotykowych, jaki miał miejsce w Europie Zachodniej na początku lat 90-tych, przeniósł się do Polski. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne myjnie, tym samym pojawia się też coraz większe grono chętnych do zainwestowania w rozwijającej się w naszym kraju branży. Jak więc przy minimalnym zaangażowaniu i niskim wkładzie finansowym zostać właścicielem biznesu, który może przynieść nawet 50 tysięcy złotych miesięczne?

Porysowany lakier, niedokładnie umyty samochód, kilkugodzinne kolejki, a do tego wysoka cena. Kierowcy, którzy korzystają z usług myjni samochodowych w Polsce już od kilku lat mają wiele powodów do narzekań. Dotyczy to zarówno pracowników firm, którzy dbają o swoje flotowe samochody, jak i osób prywatnych, które dotychczas myły samochody pod domami bądź w myjniach automatycznych przylegających do większości stacji benzynowych.

Z podobnym problemem borykali się w latach 90-tych kierowcy na zachodzie Europy. Remedium stały się myjnie bezdotykowe, które okazały się niemal o połowę tańsze od myjni szczotkowych, a czas mycia samochodów skrócił się nawet do 6 – 8 minut. Dzięki wybudowaniu setek stanowisk działających przez całą dobę, wyeliminowane zostały też kolejki, w których zmuszeni byli stać zachodni kierowcy. Obecnie w krajach, w których mycie bezdotykowe jest standardem, na każde 10 tys. mieszkańców przypada minimum jedno stanowisko myjni.

Sytuacja, która miała miejsce kilkanaście lat temu na zachodzie, powtórzyła się także w Polsce. Obecnie przy 15 mln. zarejestrowanych pojazdów funkcjonuje jedynie ok. 500 myjni bezdotykowych. Chlebem powszednim dla osób dbających o swoje auta stały się, podobnie jak kiedyś w krajach „starej Unii”, kilkugodzinne kolejki, które możemy zaobserwować szczególnie w dni wolne przy myjniach ręcznych bądź automatycznych położonych na terenie stacji benzynowych. Ponadto sen z oczu kierowcom spędzają rysy oraz inne uszkodzenia lakieru, jakie tworzą się często na myjniach ręcznych bądź wysłużonych już stanowiskach myjni automatycznych. W przypadku obiektów bezdotykowych, zagrożenia te zostają całkowicie wyeliminowane, gdyż karoseria samochodu nie ma żadnego kontaktu z urządzeniami myjącymi. Dodatkowym atutem jest też cena, gdzie w przypadku urządzeń bezdotykowych dokładne mycie kosztuje średnio ok. 8 zł., przy ok. 15 zł. w przypadku innych rodzajów myjni.

Bardzo dużo w ostatnich latach mówi się także o kwestiach ochrony środowiska związanych z nadmiernym wykorzystaniem wody czy ściekami, jakie przedostają się do gleby przy myciu samochodu pod domem, co jest prawnie zabronione, bądź na myjniach ręcznych. W tej materii myjnie bezdotykowe również przewyższają inne rodzaje urządzeń, pozwalając zaoszczędzić nawet do 80 proc. wody w porównaniu do myjni automatycznych, zmniejszając pobór energii dzięki wykorzystaniu technologii LED i zmniejszając tym samym emisję dwutlenku węgla.

By zaspokoić potrzeby polskich kierowców, powinno powstać cztery tysiące stanowisk myjni bezdotykowych. Aby natomiast mówić o nasyceniu rynku, musielibyśmy wskazać liczbę kilkukrotnie wyższą. To wystarczające dane by stwierdzić, że właśnie teraz nastał w Polsce najlepszy czas na myjnie bezdotykowe.

Inwestycja w myjnię bezdotykową, czyli jak to się robi w Carwash Investment?

Decydując się na współpracę z Carwash Investment inwestorzy mają możliwość wyboru pomiędzy dwoma rodzajami inwestycji. Pierwsza z nich, to Program Inwestycyjny Carwash Investment, który zakłada inwestycję w wybraną grupę myjni. Druga, to możliwość inwestycji w Programie Partnerskim Carwash Investment, gdzie inwestor zakłada własną myjnię. W Programie Inwestycyjnym Carwash Investment zgromadzono dotychczas 11 mln. zł, przy czym minimalny wkład wynosi jedynie 5 tys. złotych.

Każdy kto posiada zdolność sfinansowania inwestycji i wpłaci zaliczkę, może przystąpić do Programu Partnerskiego i stać się właścicielem własnej TURBOmyjni. Na początku procesu inwestycyjnego, inwestor zatwierdza wybraną lokalizację dla myjni a także kosztorysy, po czym podpisane zostają umowy: rezerwacyjna, o zaufaniu poufności oraz partnerska i budowa obiektu może zostać rozpoczęta. Dotychczas w Programie Partnerskim Carwash Investment podpisanych zostało ponad 130 umów rezerwacyjnych, co świadczy o tym, że zainteresowanie przedsiębiorców jest bardzo duże. Wśród inwestorów główną grupę (50 procent) stanowią przedsiębiorcy na co dzień związani z branżą motoryzacyjną, a także kadra zarządzająca (30 procent) oraz przedstawiciele wolnych zawodów (20 procent).

Koszt uruchomienia najmniejszej, wyposażonej w trzy stanowiska myjni bezdotykowej, to kwota w granicach 480 tys zł. Uruchomienie własnej myjni w Partnerskim Systemie Carwash Investment, związane jest jednak z minimalną wpłatą w wysokości jedynie 20-stu procent całej inwestycji. Pozostała część może zostać udzielona przez partnerów finansowych Carwash Investment, wśród których znajdują się tak znane instytucje, jak BZ WBK, Europejski Fundusz Leasingowy, PKO BP czy Raiffeisen Bank.

By ułatwić proces inwestycyjny, Carwash Investment zapewnia partnerom kompletną dokumentację, a ponadto uzyskanie pozwolenia na budowę myjni oraz wykonanie obiektu „pod klucz”. W trakcie eksploatacji inwestor może liczyć również na szkolenia pracowników, reklamę i promocję, zaopatrzenie w preparaty i materiały eksploatacyjne, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Zwrot inwestycji, czyli jak w krótkim czasie osiągnąć duży zysk?

Zaletą myjni bezdotykowej jest bardzo wysoka rentowność, uzależniona od liczby stanowisk. Przewidywany zwrot z inwestycji z reguły występuje w ciągu około 20 miesięcy przy marzy brutto w wysokości 70 procent. Jak obliczyć zysk, jaki przynosi myjnia? Jedno stanowisko przez godzinę może obsłużyć średnio 5 samochodów. Największy ruch panuje w godz. od 8 do 21, zatem 13 godzin x 5 samochodów daje ok. 65 samochodów na dobę. Wyliczenia nie uwzględniają rozwiązań flotowych (klientów biznesowych), dzięki którym znacznie zwiększy się ruch na myjni, a co za tym idzie - obroty. Czas korzystania z usługi jest zależny od doświadczenia klienta w myciu samochodu na myjni bezdotykowej, od wielkości i stopnia zabrudzenia samochodu. Najczęściej jednak do prawidłowego umycia pojazdu wystarczy 6,5 minuty. Przy inwestycji w największe, sześciostanowiskowe myjnie, miesięczny zysk brutto może sięgnąć niemal 50 tysięcy złotych.

Finansowanie inwestycji, czyli kto może nam pomóc w inwestycji?

Możliwości kredytowania inwestycji uzależnione są od samego zleceniodawcy. Dla prywatnych inwestorów Carwash Investment jest w stanie zorganizować leasing w momencie, gdy osoba zainteresowana budową myjni będzie posiadała poręczenie zewnętrznego podmiotu gospodarczego. Mniej skomplikowanie kształtuje się natomiast sytuacja w przypadku firm. Wtedy bowiem leasing uzależniony jest od okresu prowadzonej działalności oraz od obrotów i przychodów – im dłużej prowadzona działalność i większe przychody, tym łatwiejsze jest uzyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego.

Dodatkowo osobom prywatnym Carwash Investment oferuje pomoc w uzyskaniu kredytu inwestycyjnego z zabezpieczeniem na własnej nieruchomości. Kredyt inwestycyjny jest wygodną formą pozyskania kapitału szczególnie dla osób z własnym gruntem, na którym ma powstać myjnia, ponieważ sam grunt może być w tych przypadkach zabezpieczeniem.

Na sfinansowanie części budowy myjni bezdotykowej pozwalają także dotacje z Unii Europejskiej. Obecnie Carwash Investment współpracuje z dwoma partnerami w procesie przygotowania wszelkich dokumentów, łącznie z biznes planem uwzględniającym potencjał danej lokalizacji. Przygotowanie i złożenie wniosku w przypadku Carwash Investment to okres około dwóch tygodni. Należy pamiętać, że uzyskanie dotacji uzależnione jest jednak od regionu Polski.

Usługi dla flot, czyli jak wprowadzić na swojej myjni unikatowe rozwiązania dla biznesu?

Sieć myjni Carwash Investment proponuje właścicielom flot samochodowych specjalny system rozliczeń bezgotówkowych za pomocą kart magnetycznych chipowych lub zbliżeniowych. Każda organizacja lub przedsiębiorstwo, zarówno działające lokalnie, jak i na terenie całego kraju, które dysponuje samochodami służbowymi, może dzięki niemu uprościć rozliczenia wydatków związanych z myciem i pielęgnacją pojazdów. Dzięki czytnikom kart magnetycznych każda transakcja będzie rejestrowana, a Klient otrzyma fakturę zbiorczą na zakończenie miesiąca.

Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim korzystać z systemu usług o gwarantowanym standardzie na terenie całego kraju do końca 2010 roku Carwash Investment planuje wybudować w Polsce co najmniej kilkadziesiąt myjni samochodowych pod marką TURBOmyjnie. Obsługiwać będą również wszystkie karty posiadające własne ID, czyli tzw. karty lojalnościowe wystawiane np. przez sieci handlowe i stacje paliw.

Stosowanie kart magnetycznych pozwala zredukować liczbę dokumentów związanych z płatnościami za usługi. Zamiast odrębnych rachunków za pojedynczą wizytę na myjni każdego ze służbowych pojazdów, przedsiębiorstwo otrzyma fakturę zbiorczą, płatną bezgotówkowo. Upraszcza to rozliczanie i księgowanie transakcji. Pozwala też na pełną kontrolę nad liczbą wykonanych usług, ponieważ właściciel floty może określić limit kwotowy na karcie.

Szczególnie dogodne jest to dla podmiotów gospodarczych, które dysponują rozbudowaną siecią przedstawicieli handlowych, reprezentantów banków czy agentów ubezpieczeniowych. W ich przypadku, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się bezpośredni kontakt z klientem, estetyka służbowych samochodów jest szczególnie istotna dla kształtowania wizerunku firmy.

Urządzenia na myjniach, czyli jak dostarczyć klientom w pełni profesjonalne usługi?

Dostawcą urządzeń do myjni bezdotykowych w sieci Carwash Investment jest firma Christ, której przedstawicielem na Polskę jest Corrimex. Christ jest generalnym Partnerem Carwash Investment w dostarczaniu urządzeń myjni, które powstaną pod marką TURBOmyjnie, zarówno w Partnerskim Systemie, jak i Programie Inwestycyjnym Carwash Investment. Dobór poszczególnych elementów oferowanych przez firmę Christ pozwala na redukcję kosztów dzięki pakietom ekologicznym, a zastosowane urządzenia - na sprawne funkcjonowanie myjni oraz na możliwość uzyskania dodatkowych przychodów dzięki obsłudze specjalnych kart płatniczych, wykorzystywanych przez firmowe floty. TURBOmyjnia dysponuje obecnie pięcioma programami mycia: TURBO-oprysk, mycie ciśnieniowe bezdotykowe, spłukiwanie, woskowanie oraz nabłyszczanie. Wszystkie urządzenia Christ stosowane na TURBOmyjniach wyposażone są w specjalny system antyzamarzaniowy, który umożliwia ich funkcjonowanie nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl