Mosbacher: Handel między USA a Polską w 2018 r. osiągnął najlepszy wynik w historii

W ubiegłym roku handel między USA a Polską osiągnął 13,4 mld USD! To najlepszy wynik w historii - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Relacje handlowe i gospodarcze między oboma krajami dyplomatka oceniła jako solidne i świetnie się rozwijające.

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

Ambasador w czwartek brała udział w przyjęciu, zamykającym dwudniową wizytę delegacji niektórych amerykańskich firm, zorganizowaną przez Amerykańsko-Polską Radę Biznesu.

Po spotkaniu Mosbacher podkreśliła, że w 2018 roku handel między Stanami Zjednoczonymi a Polską osiągnął rekordowy wynik. "Relacje handlowe i gospodarcze między PL i USA są solidne i świetnie się rozwijają. W ubiegłym roku handel między USA a PL osiągnął 13,4 mld USD! To najlepszy wynik w historii! Dziękuję naszym polskim partnerom za wsparcie i życzę wszystkim sukcesów w przyszłości" - napisała na Twitterze.

Według Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi w 2018 r. przekroczyły 14,8 mld dolarów. Eksport z Polski do USA w 2018 r. wyniósł ok. 7,2 mld dol., a import z USA do naszego kraju kształtował się w 2018 r. na poziomie 7,6 mld dol. Natomiast w I kwartale 2019 r. wartość naszego eksportu do USA wyniosła 0,6 mld dol., a importu z USA do Polski 0,5 mld dol.

Do Stanów Zjednoczonych wysyłamy głównie maszyny i urządzenia mechaniczne; pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające; przyrządy i aparaturę optyczną. A sprowadzamy - maszyny i urządzenia oraz sprzęt elektroniczny; pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające oraz produkty przemysłu chemicznego - wynika z danych GUS.

autor: Magdalena Jarco

maja/ agzi/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 zbyszek_

Okupant!

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 21 mooooo

Cytat !!! Do USA wysyłamy statki powietrzne z USA sprowadzamy statki powietrzne to te same statki sprowadzają co wysyłają i jakie polska statki powietrzne produkuje

! Odpowiedz
16 26 talmud

ze "polacy" nie wstydza sie sprzedawac swojemu najwiekszemu sojusznikowi ktory "gwarantuje" & "broni" polskich granic - po prostu z wdziecznosci powinni wysylac gratis co tylko maja najlepsze w dowod "wdziecznosci & sojuszu"
..

! Odpowiedz
25 19 ajwaj

Jasne. Choc niewdziecznicy potrafia jeszcze narzekac na "obronców i karmicieli PISy":

""Mieszkańcy Powidza, gdzie powstaje magazyn uzbrojenia NATO, skarżą się, że Amerykanie zachowują się jak szarańcza. Wojskowi wycięli wielkie połacie lasu, ciężkie transporty blokują i rozjeżdżają lokalne drogi, podatków nie płacą, a kanalizacja ledwo wytrzymuje napór ścieków.""

https://dziennik-polityczny.com/2019/04/12/w-powidzu-rosnie-bunt-przeciwko-amerykanom-mialo-dojsc-do-utarczek-z-zolnierzami/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 8 ajwaj odpowiada ajwaj

Tamze:
""– Nie ma tygodnia bez awantury, kolizji na drodze, skargi do wójta i złych emocji. Niedawno konwój Amerykanów nie wyrobił się na zakręcie i najechał na płot mieszkańca. Nikt nie powiedział przepraszam. Później nasi dorwali Amerykanina, jak pił piwo w Powidzu, no i… dostał w twarz"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 ajwaj odpowiada ajwaj

""Wojskowi planują wyciąć ponad 100 hektarów lasu, częściowo objętego ochroną Natura 2000. Miejscowym żal, bo do tej pory były to tereny rekreacyjne, z których korzystali turyści wypoczywający nad Jeziorem Powidzkim.""

! Odpowiedz
12 8 ajwaj odpowiada ajwaj

UWAGA! Policja poszukuje żołnierza USA. Jest podejrzany o ZABÓJSTWO

https://dziennik-polityczny.com/2019/04/11/uwaga-policja-poszukuje-zolnierza-usa-jest-podejrzany-o-zabojstwo/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil