Morawiecki w Fox News: Polska staje się Doliną Krzemową UE

2019-04-17 19:46
publikacja
2019-04-17 19:46
Youtube

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji FoxNews, wypowiadając się m.in. na takie tematy, jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Podkreślił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową UE".

/ Youtube

Morawiecki podkreślił bardzo dobre warunki prowadzenia działalności biznesowej w Polsce, wskazując m.in. na względnie niskie podatki i bardzo utalentowaną siłę roboczą. Pytany o ulgi podatkowe, jakie Polska mogłaby zaoferować firmie Elona Muska, premier zaznaczył, że polityka podatkowa w UE jest dość zharmonizowana, jeśli chodzi o to, co można zaoferować inwestorom, ale ponadto możemy jeszcze zaoferować trochę więcej i dlatego z takim powodzeniem wyeliminowaliśmy bezrobocie w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat.

Oferujemy pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, a także oferujemy bardzo dobre środowisko. Zainwestowaliśmy mnóstwo w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł, i dlatego wielu inwestorów z całego świata (...) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność" - powiedział.

Prowadzący zauważył, że Morawiecki mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Premier podkreślił, że chodzi także o programowanie komputerowe, ponieważ stajemy się swego rodzaju Krzemową Doliną Unii Europejskiej. Wskazał na wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.

Część wywiadu dotyczyła żądania prezydenta Donalda Trumpa, by Europa wydawała więcej na obronność. Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów NATO, które przeznaczają już na obronność 2 proc. PKB. Zwrócił też uwagę, że Niemcy przeznaczają 1,23 proc. Wskazał zarazem, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2, a płacenie za rosyjski gaz to tak jak płacenie za broń pana Putina. Potwierdził, że Polska nie zgadza się z Niemcami, jeśli chodzi o Nord Stream 2. Wskazał zarazem, że relacje handlowe Polski z Niemcami są bardzo dobre.

Zwrócił też uwagę, że Polska zaczęła kupować amerykański gaz LNG w ramach umów długoterminowych. Wskazał na znaczenie gazoportu w Świnoujściu.

Powtórzył, że Polsce nie podoba się, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez Nord Stream 2. Podkreślamy, że kupowanie gazu od pana Putina jest płaceniem za jego broń - powiedział. Wyraził opinię, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość i nie powinny kupować tak dużo gazu od Rosji.

Zmieniając temat prowadzący zwrócił uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej. Premier powiedział, że nie sądzi, by takie określenie było stosowne, ale zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump. Wyraził przekonanie, że mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika".(PAP)

az/ mc/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (44)

dodaj komentarz
linspace
Przypisywanie sobie choćby części osiągnięć polskich informatyków (nie tylko programistów) przez patotłuszczę czy polityków jest obrzydliwe. "Brawo my" i inne takie, a w międzyczasie debata o dowaleniu samozatrudnionym na B2B.
janek43
ruskie trolki pracują tylko do 16 więc od tej godziny przestaną się pojawiać komentarze tych wszystkich z nic nie mówiącymi nickami. Kto się założy że tak będzie? Na przykład mith21 to Misza lat 21 . W sumie to dobrze że Władimira P. tak bolą sukcesy Polski i to że będziemy mieli wjazd do USA bez wiz oraz że będziemy ruskie trolki pracują tylko do 16 więc od tej godziny przestaną się pojawiać komentarze tych wszystkich z nic nie mówiącymi nickami. Kto się założy że tak będzie? Na przykład mith21 to Misza lat 21 . W sumie to dobrze że Władimira P. tak bolą sukcesy Polski i to że będziemy mieli wjazd do USA bez wiz oraz że będziemy mieli myśliwce piątej generacji pionowego startu niewykrywalne dla radarów więc te ich radary z lat 60 tych nie będą ich widziały.
linspace
I nie zapominaj, że Metal Geara też będziemy mieć. Był REX (reks), był RAY (rej), a my będziemy mieć Metal Gear DEJ (dej no pińcet plus). Przypominam, że Solid Snake w 2014 już ledwo żył, więc nie zwalczy tego zagrożenia.
mith21
Jak Morawiecki otwiera usta to kłamie.
2kbb
W Polsce zaczynają się odwracać konsekwencje 1939 i 1945 roku.... Aby jednak to zrozumieć trzeba mieć wiedzę czym była II Rzeczpospolita i jaka była geneza jej powstania...Te młode szczenięta które tutaj tak skaczą i plują na forum nie mają żadnych szans tego zrozumieć bo ich ojcowie UB-wcy, SB-owcy , PZPR-owcy "zapomnieli" W Polsce zaczynają się odwracać konsekwencje 1939 i 1945 roku.... Aby jednak to zrozumieć trzeba mieć wiedzę czym była II Rzeczpospolita i jaka była geneza jej powstania...Te młode szczenięta które tutaj tak skaczą i plują na forum nie mają żadnych szans tego zrozumieć bo ich ojcowie UB-wcy, SB-owcy , PZPR-owcy "zapomnieli" przekazać swoim dzieciom i wnukom skąd pochodzą i jakie były ich korzenie....
zenonka
Tak, zgadzam się. Szczególnie ojcowie UB-wcy, SB-owcy , PZPR-owcy, którzy wstąpili do PiS.
fakty
II Rzeczpospolita to był sanacyjny syf, z biedą , zacofaniem (90 % Polaków było analfabetami) i elitami bez honoru. Elity te najpierw opluły wszystkich sąsiadów dookoła, wikłając Polskę w egzotyczne sojusze z GB, a później w ciągu kilku dni uciekły jak szczury, gdy Hitler w tydzień rozjechał Polskę. A mieliśmy II Rzeczpospolita to był sanacyjny syf, z biedą , zacofaniem (90 % Polaków było analfabetami) i elitami bez honoru. Elity te najpierw opluły wszystkich sąsiadów dookoła, wikłając Polskę w egzotyczne sojusze z GB, a później w ciągu kilku dni uciekły jak szczury, gdy Hitler w tydzień rozjechał Polskę. A mieliśmy nie oddać nawet guzika. Dzisiejsza sytuacja jest identyczna, a Polacy niczego się nie nauczyli.
grzegorzkubik
Ma rację. Tak po prostu jest.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trooper
Fox News to prawie jak nasze Radio Maryja tylko pod amerykanów więc bez podtekstu religijnego. Tuba propagandowa i ciśnięcie własnej agendy.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki