Morawiecki: dzięki interwencji PFR huta Ferrum uniknęła bankructwa

Ten zakład upadłby, gdyby nie interwencja Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił w sobotę w katowickiej hucie Ferrum premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że dziś spółka zwiększa obroty, ma stabilne zatrudnienie i szanse rozwoju.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP)

"To bardzo dobry przykład tego, w jaki sposób odbywa się tutaj - w woj. śląskim, na Górnym Śląsku - transformacja gospodarcza" ocenił szef rządu, wskazując, iż jeszcze niedawno katowicka huta - producent rur o 145-letniej tradycji - po doświadczeniach "niewłaściwej prywatyzacji" była "praktycznie skazana na bankructwo".

Dzięki wsparciu kapitałowemu PFR spółka zrestrukturyzowała się i w ubiegłym roku uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur, niezbędnych m.in. do budowy wielkich rurociągów. Linia umożliwia zwiększenie mocy produkcyjnych z ok. 120 tys. do 200 tys. ton rur rocznie, a wsparcie obrotowe pozwoliło spółce na rozwinięcie produkcji.

"Na skutek zainwestowania w ten zakład przez Polski Fundusz Rozwoju dwustu kilkudziesięciu milionów złotych, dzisiaj obroty rosną z dwustu kilkudziesięciu do 350 mln zł, zatrudnienie jest coraz bardziej bezpieczne, wykwalifikowani pracownicy mają pracę" wyliczał premier, wyrażając nadzieję, że wraz ze wzrostem produktywności i konkurencyjności rosnąć będą także wynagrodzenia załogi huty.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w ciągu minionych czterech lat polska gospodarka zwiększyła produktywność o 14 proc., a wdrażanie innowacyjnych rozwiązań powoduje, że - jak mówił "pniemy się ogniwo po ogniwie wyżej w wartości dodanej". "Dzisiaj pokazujemy, że coraz wyższe standardy jakości polskich produktów dają coraz wyższe marże dla bardzo wymagających klientów na całym świecie" wskazał premier.

W ocenie Morawieckiego, współpraca z centralnymi instytucjami rozwojowymi, jak PFR, ale też np. z urzędem marszałkowskim, powoduje, że zatrudniająca obecnie ok. 300 pracowników spółka Ferrum SA i związany z nią zakład konstrukcji spawanych mają szanse na rozwój. Szef rządu życzył załodze katowickiej firmy, by jej wynagrodzenia "powoli, ale jak najszybciej" dochodziły do poziomu tych w konkurencyjnych zakładach w Europie zachodniej. "Coraz szybciej idziemy w tym kierunku" zapewnił, wyliczając wskaźniki osiągane przez polską gospodarkę.

"Polski przemysł, produkcja przemysłowa rośnie, chociaż w innych krajach UE jest różnie. Pokazujemy, że rośnie nasza produktywność, wydajność pracy; wzrost gospodarczy należy do najszybszych w Europie. Mam pełne przekonanie, że to są dobre wiadomości dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki i po prostu dla Polski" podsumował Mateusz Morawiecki.

Inwestycja huty Ferrum w nową linię do produkcji rur była możliwa dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu PFR, który w maju 2017 r., poprzez swój fundusz, kupił nową linię oraz ustalił sposób jej wykorzystania i przejęcia przez Ferrum. Ponadto Ferrum otrzymało ok. 100 mln zł pożyczki przeznaczonej na kapitał obrotowy.

Ubiegłoroczne uruchomienie nowej linii zwieńczyło trwającą kilka lat restrukturyzację spółki. Kluczowe w tym procesie było zawarcie przez Ferrum umowy partnerami, wśród których byli m.in. Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIPP), należący do Polskiego Funduszu Rozwoju, a także kontrolowana przez FIPP spółka celowa Watchet.

Inwestorzy podjęli wówczas działania zmierzające do skupienia całości (ok. 95 mln zł) długoterminowego zadłużenia finansowego Ferrum w celu jego refinansowania i skonwertowania na akcje nowej emisji. Jednocześnie inwestorzy udzielili spółce pożyczkę na kapitał obrotowy.

Ferrum jest krajowym liderem w produkcji rur do przesyłu mediów. Specjalizuje się w produkcji izolowanych rur stalowych ze szwem oraz kształtowników zamkniętych. Dostarcza produkty dla rynku gazowniczego - szczególnie do budowy rurociągów przesyłowych i dystrybucyjnych - a także ciepłowniczego, wodno-kanalizacyjnego - do przesyłu ścieków, wody pitnej i zasolonej - oraz przemysłowego.(PAP)

autorzy: Marek Błoński, Mateusz Babak

mab/ mtb/ godl/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 wektorwg

I co z tego.cz małym firma tez będziecie dawać kasę w razie wtopy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
FERRUM 1,75% 3,48
2019-10-23 12:09:06

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil