REKLAMA

Moore: atom i gaz sposobami na odejście od węgla w Polsce

2012-07-14 07:40
publikacja
2012-07-14 07:40

Polska musi zastępować w produkcji energii elektrycznej węgiel atomem i gazem, a nie źródłami odnawialnymi energii (OZE) - powiedział PAP Patrick Moore, jeden z założycieli organizacji Greenpeace, obecnie konsultant ds. zrównoważonego rozwoju.

OPIS
Źródło: thetaXstock

Patrick Moore na zaproszenie Polskiej Grupy Energetycznej uczestniczył w serii spotkań z mieszkańcami polskiego Wybrzeża, gdzie ma stanąć pierwsza polska elektrownia jądrowa.

"Ludzie, z którymi się spotykałem wyglądali na bardzo praktycznych w podejściu do energetyki jądrowej. Sądzę, że większość rozumie, że energia jądrowa jest pozytywną rzeczą. W miejscach potencjalnych lokalizacji elektrowni byli bardzo zdecydowani przeciwnicy, ale byli w zdecydowanej mniejszości" - powiedział Moore.

W jego ocenie, ludzie z którymi się spotkał doceniają to, że dostają informacje, że są organizowane różne spotkania, że "ludzie jak ja przyjeżdżają z nimi rozmawiać". Jednak jego zdaniem nic nie zastąpi wyjazdów do działających elektrowni jądrowych, żeby porozmawiać z ludźmi, którzy tam mieszkają, lokalnymi liderami, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki. "W mojej ocenie takie wyjazdy są nie do zastąpienia, uważam, że podróże są najlepszą formą edukacji, jaką ludziom można dać" - stwierdził Moore.

"Sytuacja Polski jest jasna - dziś macie 95 proc. energii elektrycznej z węgla i musicie dążyć do czystszych źródeł, a dla mnie to kombinacja elektrowni jądrowych, zastępujących węglowe w momencie zakończenia ich czasu eksploatacji, przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów gazu ziemnego dla zaspokojenia popytu na energię w szczytach" - ocenił Moore. Źródła odnawialne jak wiatr i energia słoneczna są - według niego - bardzo drogie i niestabilne.


»Gaz łupkowy rozpala wyobraźnię Polaków

"Prawdopodobnie węgiel będzie odgrywał rolę jako źródło energii w Polsce jeszcze przez wiele dekad. Od czegoś trzeba jednak zacząć redukowanie tej roli" - dodał, podkreślając, że każda elektrownia gazowa redukuje emisję CO2 w stosunku do węglowej o 50 proc., a zanieczyszczenie powietrza o 90 proc., każda elektrownia jądrowa redukuje je o 100 proc.

Moore podkreślił, że opłacalności atomu jasno dowodzi porównanie cen energii elektrycznej w poszczególnych państwach. "Energia elektryczna jest najdroższa w Niemczech i Danii, które mają najwięcej energii z wiatru i słońca. Zużywają paliwa kopalne, ale to z pewnością nie one powodują, że cena jest tak wysoka. Jeżeli atom jest taki drogi, dlaczego najniższe koszty produkcji prądu mają Szwecja, Finlandia i Francja? W dodatku Szwecja czy Francja mają o połowę niższą emisję CO2 na mieszkańca niż Niemcy czy Dania, dlatego, że ze względu na duży udział atomu używają mało paliw kopalnych" - powiedział.

Jak mówił Moore, Zieloni, przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych, zajęli się jedynie "romantyczną" wizją" rozwoju "zielonej" gospodarki opartej na odnawialnych źródłach, całkowicie ignorując stronę praktyczną. "Ten +zielony sen+ okazał się +zieloną fantazją+, a dziś staje się +zielonym koszmarem+. To są piękne idee, jednak wyglądają znacznie gorzej, gdy się je policzy" - stwierdził Moore.

Jak wskazał, giełdowa wycena niemieckiego przemysłu energii słonecznej spadła w ciągu trzech lat o 95 proc. - z 25 mld euro do 1,2 mld. "Te pieniądze są stracone dla inwestorów i dla firm. To odpowiedź dla ludzi, którzy twierdzą, że energia słoneczna jest rozwiązaniem. Jasno widać, że nie jest, że to po prostu bańka i nie mają racji ci, którzy twierdzą, że atom jest za drogi a wiatr i słońce jest rozwiązaniem" - powiedział.

Pochodzący z Kanady Patrick Moore w latach 70. był uczestnikiem pierwszych akcji protestu przeciwko amerykańskim próbom nuklearnym. Z ruchu powstała organizacja Greenpeace. Potem brał m.in. udział w protestach przeciwko francuskim testom jądrowym w Polinezji czy polowaniom na wieloryby. Odszedł z Greenpeace w połowie lat 80. Jak twierdzi, został z organizacji usunięty przez radykałów, którzy np. chcieli całkowitego zakazu używania chloru. Greenpeace z kolei zarzuca Moore'owi, że zaczął pracować dla rządów i wielkich koncernów.(PAP)

wkr/ mki/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Pinokio
Jaki związek z forexem ma temat jw? To chyba nie to forum.
~Mastodąt
W Polsce nie możemy się na nic zdecydować wyglądamy na zewnątrz jak panna na wydaniu, może ten a może tamten he he. Dajmy temu spokój i szukajmy rozwiązań, które zrównoważą straty energii ze spalania węgla. Nie powinno się od tego gwałtownie odchodzić, ale powinniśmy ciągnąć energie elektryczną z wielu równoważnych W Polsce nie możemy się na nic zdecydować wyglądamy na zewnątrz jak panna na wydaniu, może ten a może tamten he he. Dajmy temu spokój i szukajmy rozwiązań, które zrównoważą straty energii ze spalania węgla. Nie powinno się od tego gwałtownie odchodzić, ale powinniśmy ciągnąć energie elektryczną z wielu równoważnych źródeł. Gaz węgiel wiatr woda może nawet jedna elektrownia atomowa, ale bardzo wysokiej klasy to jednak nie powinno być celem samym w sobie bo składowanie odpadów jest drogie i groźne a nakłady są wysokie zwrot nie taki pewny. Równowaga w przyrodzie musi być i nie powinniśmy jej zaburzać stawiając na jedno źródło energii bo byle podmuch cenowy i ostro dostaniemy po kieszeni. Moim zdaniem powinniśmy udoskonalać obecne metody i szukać nowych metod pozyskiwania energii, a nie leźć jak ćmy do światła według trendu.
~rex
Juz w listopadzie mam dosc dymu i czadu z kominow - wegiel zabija nas na ziemi i pod ziemia .
~Janek
HAHA Pierdo,,,

Jak cały świat odchodzi od atomu to my będziemy je budować ?
Tylko kraje trzeciego świata budują atomy

Już nie pamiętacie co bylo z Japonią ? Gdyby nie oceany w koło może by ich już nie było.
Czemu Niemcy rezygnują już a atomu ? Nadal wydobywają węgiel kamienny jak i brunatny, czemu
HAHA Pierdo,,,

Jak cały świat odchodzi od atomu to my będziemy je budować ?
Tylko kraje trzeciego świata budują atomy

Już nie pamiętacie co bylo z Japonią ? Gdyby nie oceany w koło może by ich już nie było.
Czemu Niemcy rezygnują już a atomu ? Nadal wydobywają węgiel kamienny jak i brunatny, czemu robią farmy wiatrowe ? Biogazownie ?

Atom to przerzydek NIE DAJMY GO SOBIE WCISNĄĆ
~matt
moore, to juz wiatraki sa be ?zmieniles alfonsa ?
~Ola
akurat ekolodzy to zmieniają zdanie co chwilę... w zależnosci kto im płaci chyba akurat... trzeba, nie trzeba... róbmy tak, żeby śmieci nie było, to będzie dobrze dla każdego...
~ironfx
akurat ekolodzy to zmieniają zdanie co chwilę... w zależnosci kto im płaci chyba akurat... trzeba, nie trzeba... róbmy tak, żeby śmieci nie było, to będzie dobrze dla każdego...
~k3
Nie trzeba odchodzić od węgla! Nawet Kanada odmówiła podpisania protokołu z Kioto, nie mówiąc o USA czy Chinach. Jedynie Niemcy najbardziej przy tym się upierają, a wiadomo jak nasza władza się z nimi zgadza. Gaz łupkowy jest u nas wielką niewiadomą (może kilka osób ma dokładniejsze dane) i jest bardzo prawdopodobne,Nie trzeba odchodzić od węgla! Nawet Kanada odmówiła podpisania protokołu z Kioto, nie mówiąc o USA czy Chinach. Jedynie Niemcy najbardziej przy tym się upierają, a wiadomo jak nasza władza się z nimi zgadza. Gaz łupkowy jest u nas wielką niewiadomą (może kilka osób ma dokładniejsze dane) i jest bardzo prawdopodobne, że może stwarzać większe zagrożenie dla środowiska niż CO pochodzący z elektrowni węglowych. Dodatkowo Putin (czytać Rosja) podpisali chyba z Axxon umowy na poszukiwanie złóż ropy i gazu łupkowego na Morzu Karskim. W przypadku naszego (PL) sukcesu z gazem łupkowym pewnie zbiegnie się ze znalezieniem tegoż gazu w Rosji, tylko, że oni już mają rozległe międzynarodowe gazociągi, a my znów zapłacimy dużo za technologię i wyjdzie jak zawsze :/
Podsumowując: Trzeba pójść bardziej w oszczędzanie (DSM) niż mrzonki o gazie łupkowym.
Dodatkowo kryzys dopiero nadchodzi, a nie mija także ceny i zużycie surowców będzie spadać :)
~Dlaczego?
Pytam dlaczego ktoś rozmawia z terrorystami? Do terrorystów się strzela, a nie dyskutuje! Dajcie ludziom żyć i odwalcie się od nas i naszej kasy. Nasz węgiel, nasze elektrownie.
~Leszek
10 - 12.000 megawatów aby zmniejszyć udział elektowni węglowych do 50 - 60 % produkcji energii elektrycznej do 2025 roku.
Na elektrownie gazowe raczej nie będzie nas stać.
Inaczej dlaszy rozwój Polski bedzie niemożliwy.

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki