REKLAMA

Moody's: ryzyka dla ratingu Polski zrównoważone, pomimo ryzyka geopoliycznego

2023-03-29 13:56
publikacja
2023-03-29 13:56

Ryzyka dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone - ocenia agencja ratingowa Moody's. I to pomimo spodziewanej dłuższej ekspozycji na ryzyko wydarzeń geopolitycznych. Według agencji na rating Polski nie powinien wpłynąć także okres podwyższonej inflacji, niższy wzrost, wyższe wydatki i koszty finansowania rządu, czy też na napięte relacje z UE.

Moody's: ryzyka dla ratingu Polski zrównoważone, pomimo ryzyka geopoliycznego
Moody's: ryzyka dla ratingu Polski zrównoważone, pomimo ryzyka geopoliycznego
fot. Brendan McDermid / / Reuters

"Profil kredytowy Polski znajduje wsparcie w mocnej sile gospodarczej, umiarkowanym zadłużeniu rządowym oraz w solidnej zdolnością do zaciągania długu (debt affordability). Gwarancje bezpieczeństwa ze strony NATO oraz obecność wojsk Sojuszu ograniczają ryzyka geopolityczne związane z agresją militarną Rosji na Ukrainę. Do fundamentalnych wyzwań związanych z oceną kredytową należą: stopniowa erozja ciągle mocnych ram instytucjonalnych - szczególnie w obszarze praworządności - oraz napięte relacje z UE, a także niesprzyjające trendy demograficzne, które ciążyć będą na potencjale wzrostu, zwiększając koszty fiskalne w kolejnych dekadach" - napisano w aktualizacji raportu poświęconego Polsce.

Agencja Moody's nie dokonała w piątek 24 marca aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

"Ryzyka będą utrzymywać się przez dłuższy czas"

Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę agencji, że ryzyka dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone, pomimo podwyższonej ekspozycji na ryzyko wydarzeń geopolitycznych - głównie wyzwań w obszarze bezpieczeństwa - i oczekiwań Moody's, że te ryzyka będą utrzymywać się przez dłuższy czas.

"Rating jest odporny na okres podwyższonej inflacji, niższy wzrost, wyższe wydatki fiskalne oraz wyższe koszty finansowania rządu i zmienność kursową, a także na napięte relacje z UE" - dodano.

Co mogłoby wpłynąć na rating Polski?

Wśród czynników, które mogłyby potencjalnie prowadzić do poprawy oceny kredytowej Moody's wskazuje na:

  • szybszą od aktualnych oczekiwań odbudowę solidnego, przedpandemicznego bilansu sektora publicznego, w połączeniu z solidnymi perspektywami wzrostu w średnim terminie;
  • odwrócenie niekorzystnych zmian w otoczeniu instytucjonalnym związanych z praworządnością, skutkujące normalizacją relacji z UE.

Negatywna presja na rating mogłaby w ocenie Moody's pojawić się gdyby:

  • pozycja fiskalna rządu znacząco się pogorszyła lub gdyby wzrost gospodarczy znacząco spowolnił w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii oraz do bazowego scenariusza agencji;
  • doszło do dalszego znaczącego pogorszenia w obszarze praworządności, co miałoby negatywny wpływ na lokowanie biznesu w Polsce i na intensyfikację konfliktu z UE;
  • przedłużało się wstrzymanie wypłaty środków z KPO dla Polski, stwarzając ryzyko w dół dla prognoz fiskalnych i dla wzrostu.

"Spodziewamy się, że ryzyko polityczne pozostanie na podwyższonym poziome przez dłuższy czas, a potencjalna materializacja czynników ryzyka w obszarze bezpieczeństwa może nastąpić z bardzo krótkim, jeżeli w ogóle, wyprzedzeniem. Choć nasz scenariusz bazowy nie zakłada konfrontacji zbrojnej z udziałem NATO, jakikolwiek atak zbrojny na Polskę będzie skutkował negatywnym działaniem ratingowym. W takim scenariuszu bardzo dotkliwego szoku, którego prawdopodobieństwo oceniamy jako bardzo niskie, rating Polski mógłby znaleźć się pod znaczącą dodatkową presją, prawdopodobnie prowadzącą do obniżki ratingu o kilka poziomów" - dodano.

Inflacja, wzrost PKB Polski - prognozy Moody's

Agencja podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2023 r. do 0,4 proc. z -0,2 proc. Na 2024 r. Moody's prognozuje wskaźnik na poziomie 2,4 proc.

Deficyt sektora gg Polski w 2023 r. Moody's szacuje na 4,0 proc. PKB, a na 2024 r. na -3,2 proc. PKB.

Dług publiczny Polski Moody's widzi w 2023 r. na poziomie 50,5 proc. PKB, a na 2024 r. 50,3 proc. PKB.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki