REKLAMA

Moody's: Konwersja kredytów CHF może oznaczać pozbawienie niektórych banków nadwyżki kapitału

2021-04-21 19:44
publikacja
2021-04-21 19:44
fot. Mike Segar / Reuters

Przewalutowanie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na kredyty złotowe może oznaczać dla niektórych polskich banków pozbawienie ich nadwyżki kapitału - oceniła agencja Moody's w raporcie z 21 kwietnia.

Agencja podała, że konwersja kredytów, która pozbawia banki nadwyżki kapitału, byłaby negatywnym sygnałem, ale pozostawienie kapitałów powyżej wymogów regulacyjnych, byłoby pozytywne dla sektora.

Moody's ocenia, że większość banków jest w stanie pokryć straty i utrzymać nadwyżkę kapitału powyżej minimalnego wymogu. Wyjątkiem jest Getin Noble.

W mniej prawdopodobnym scenariuszu strat na poziomie 50 proc. - jak podaje agencja - niedobór kapitału mógłby odczuć Bank Millennium.

Według agencji, polskie banki mogą być czasowo narażone na ryzyko operacyjne związane z posiadanymi portfelami kredytów frankowych, ale po przeprowadzonych transakcjach skorzystają na wyeliminowaniu ryzyka prawnego.

Posiedzenie całego składu Izby Cywilnej w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych, dotyczących tzw. kredytów frankowych, planowane jest na 11 maja. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki