Model 3 pali pieniądze Tesli, a i tak notuje już miesiąc opóźnienia

Tesla przyznała, że ma już miesiąc poślizgu w produkcji modelu 3. Dodatkowo odnotowała dwa razy większą stratę niż w poprzednim kwartale, co znalazło swoje odbicie w notowaniach spółki na nowojorskiej giełdzie.

Właściciel Tesli Elon Musk
Właściciel Tesli Elon Musk (fot. Brendan McDermid / Reuters)

Cena walorów Tesli spadła od połowy października o ok. 30 dolarów za sztukę. Inwestorzy są coraz ostrożniejsi, szczególnie że opublikowane właśnie wyniki nie napawają optymizmem. Poprawy nie zapowiada także produkcja pierwszego masowego modelu w portfolio koncernu, która zdecydowanie nie idzie zgodnie z ambitnymi planami forsowanymi przez Elona Muska.

Produkcja Modelu 3 pięciokrotnie niższa niż zakładano

Strata netto odnotowana w kwartale kończącym się 30 września wyniosła w przypadku Tesli prawie 620 mln dolarów amerykańskich. To prawie dwa razy więcej niż w poprzednim okresie (336,4 mln dolarów) pomimo wzrostu przychodów. W sumie od początku roku strata wynosi prawie 1,3 mld dolarów – w analogicznym okresie 2016 roku było to 553,6 mln dolarów.

Źle się dzieje także z produkcją modelu 3, która zgodnie ze słowami Muska opóźnia się już o miesiąc. Z planów produkcji na poziomie 1500 sztuk miesięcznie niewiele się urzeczywistniło – z taśm produkcyjnych zjechało zaledwie 260 egzemplarzy. Szef spółki już zapowiada, ze w czwartym kwartale w wyniku relokacji pracowników na linie produkcyjne modelu 3 ucierpi produkcja modelu S i X – o 10 proc.

Elon Musk w depresji

– Byłem naprawdę przygnębiony kilka tygodni temu – przyznał Elon Musk w kontekście wyników i sytuacji w halach produkcyjnych. Udziałowcy zostali poinformowani, że główną przyczyną zwolnienia była Gigafactory w Nevadzie, w której produkowane są ogniwa do samochodów Tesli. Stwierdzono, że część produkcji musi zostać przeprojektowana. – Każdego tygodnia dokonujemy znacznego postępu w usuwaniu wąskich gardeł w produkcji modelu 3 – zapewnia spółka. Nie jest jednak w stanie określić, kiedy można spodziewać się unormowania sytuacji, bo likwidując kolejne ograniczenia, spółka notuje powstawanie nowych.

W związku ze wspomnianymi wąskimi gardłami w produkcji, plan produkcji 5000 szt. samochodów tygodniowo, który miał już się ziścić pod koniec tego roku, został przesunięty na nieokreślony początek 2018 roku.

Mateusz Gawin

Źródło:
Firmy:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 17 pc1974

I po co tak krytykujecie? Musk to wizjoner a przy tym facet ma megaodwage. Postawił się całemu swiatu, nie robom szejkom arabskim i całej moto mafii globalnej. Dzięki takim ludziom świat idzie do przodu i za 20 lat nawet w cebulandii bedzie sporo aut elektrycznych. Poza tym proponuje wszystkim krytykantom przejechać sie teslą. Poczuć co to jest 3,5 sek do setki i ta cisza w aucie. To jest przyszłość ...program jest słuszny, tylko część ludzi nie dorosła a reszta złośliwie przeszkadza. Elon życzymy ci sukcesu !!! Wierzymy w ciebie i TESLE !!! Świat kiedyś cię doceni.
....ps Tesla S to jedyne auto na które zamieniłbym moje 6 cylindrowe BMW.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 karkses

Hmm nie odmawiam Muskowi wizjonerstwa pewnego (aczkolwiek dajcie mi te miliard to też zaskoczyłbym Was ciekawymi pomysłami) zwłaszcza całkiem sprawnie idzie mu w branży kosmicznej i to tutaj pokazał swój potencjał o tyle projekt Tesla to raczej przykład tego jaki omamiaczem jest Musk. Naprawdę on nie wymyślił niczego nowego, o samochodach elektrycznych mówi się już od X lat i wielkie koncerny od dawna mają przygotowane projekty czekając po prostu na odpowiedni moment. Musk natomiast wypływając na modzie na wszystko co eko i swojej marce kręci po prostu na tym niezłe lody inwestorów którzy też liczą na zarobek bo chcą złowić więcej takich jak oni. Nie bez powodu rynek motoryzacyjny to oligopol. Naprawdę trzeba być naiwnym żeby wierzyć że koleś wyskoczy i zacznie nagle produkować pół miliona aut na sekundę i wgl wszyscy zaczną nimi jeździć i będzie pięknie i czysto. Kibicuje mu bo każdy przejaw konkurencji jest dobry aczkolwiek Tesla to w przeciwieństwie np. do SpaceX typowo gra bo wyciągnięcie kasy. Osobiście te modele też mi się nie podobają pod względem designu. Te samochody są po prostu paskudne, cholernie drogie, wyglądają jak wielkie plastikowe bryły a wystrój wnętrza pozostawia wiele do życzenia. Nie lubię też kiedy samochód jest bezgłośny i myślę że nie jestem w tym odosobniony bo inaczej nie instalowano by w elektrykach symulatorów dźwięku silnika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 niewierzacyateusz

co tam Tesla :) Space X to jest szał ,Falcone 9, Falcon Heavy , Dragon i BFR i loty na Księżyc oraz Marsa , lot Los Angeles-Nowy Jork w 25 minut albo z Nowego Jorku do Paryża w 30 minut , co tu się jakąś Teslą ekscytować

! Odpowiedz
15 23 loool

Przy takim szaleństwie i problemach produkcji to muszą niezłe buble produkować. Chyba bym wolał skode niż te pierwsze modele 3

! Odpowiedz
4 32 _boss_

Czepiają się Ursusa, że wychodzi na zero, a przecież to przyszła autobusowa tesla

! Odpowiedz
5 37 pjb

Który to już rok firma pali kasę inwestorów, a ci ciągle jej dosypują. Widać żądza zysku wsparta marketingiem i charyzmą twórcy przedsięwzięcia odbiera rozsądek. Tak nie wiele trzeba aby ludzie wydali zbędną kasę.

! Odpowiedz
7 36 pis_po_jedno_zlo

1,3 mld USD straty w 3 kwartałach, czyli można założyć, że strata roczna wyniesie ok. 1,73 mld USD, pomimo tego Tesla jest obecnie wyceniana 53,6 mld USD. Czyż to nie prawdziwa perełka inwestycyjna?;) Do tego trzeba założyć, że nadchodząca bessa doprowadzi do spadku najbardziej przewartościowanych spółek o ok. 90- 95%, co w przypadku Tesli powinno przełożyć się na spadki w okolice 16 USD, nic tylko kupować:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 38 ajwaj

Bankier.pl blizej reala :)
Kiedy "euforysci" Tesli & co. milcza wstydliwie, potwierdza sie fakt, ze niewypal wymyslony na PC to wlasnie niewypal. Fordy, Merce itd. dochodzily do stanu obecnego ponad 100 lat. Np. glupie klamki, siedzenia itd. testowali miliony razy.
A czyja kasiore wrzuca Musk do pieca ? Jeleni=podatników+akcjonariuszy na wielu poziomach, m.in. miliardowe $ dotacje dla wytwarzania, miliardowe dotacje w krajach bioracych udzial w przekrecie (Niemcy 4500 € dotacji do kupna elektryka-zainteresowanie funduszem mimo tego 2-5 %) - itp. itd.
PIS szykuje Fiata 126 p-elektro (min.Tchórzewski) = zaplaca wszyscy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia