REKLAMA
PIT 2022

Mocne wzrosty na GPW. Czarnecki, energetyka i CD Projekt odrabiają straty

2018-11-21 18:15
publikacja
2018-11-21 18:15

W środę warszawska giełda ruszyła do odrabiania strat. Wyraźnie zazieleniły się akcje spółek, które wczoraj radziły sobie słabo.

Mocne wzrosty na GPW. Czarnecki, energetyka i CD Projekt odrabiają straty
Mocne wzrosty na GPW. Czarnecki, energetyka i CD Projekt odrabiają straty
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

WIG20 na zamknięciu wzrósł o 2,73 proc. do 2.219,62 pkt. Ostatnio tak silnie indeks zwyżkował 4 stycznia 2018 roku. mWIG40 poszedł w górę o 1,60 proc., niestety sWIG80 zyskał ledwie 0,03 proc. Rozczarował także fakt, że mimo mocnych wzrostów dużych spółek, aż 38 spółek z GPW zanotowało dziś roczne minima (maksima wyznaczyły tylko dwie). Małe spółki nie zdołały przeważyć jednak ogromnego wpływu blue chipów na WIG, który mimo kulejącego szerokiego rynku wzrósł o 2,26 proc. Obroty na GPW wyniosły ok. 905 mln zł, z czego 756 mln zł na spółkach z WIG20.

fot. / / Bankier.pl

W WIG20 najmocniej rósł CD Projekt (o 6,6 proc.), jednak kurs producenta gier jest o 37,4 proc. poniżej maksimów z końca sierpnia. Za odrabianie strat wzięła się także energetyka. Tauron wzrósł w środę o 6,3 proc., Energa poszła w górę o 5,4 proc., a PGE zyskała 3,9 proc. Wczoraj spółki spadały w związku z powrotem "atomowych" planów, jednocześnie kompletnie pomijając korzystną dla nich propozycję ministra Tchórzewskiego dotyczącą podwyżek cen prądu. Wzrósł także kurs PGNiG (o 3,5 proc.). Skonsolidowany zysk netto PGNiG w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł do 554 mln zł z 367 mln zł rok temu, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami.

Taniały dziś akcje tylko dwóch spółek z WIG20, spadki na mBanku były jednak niewielkie i wyniosły tylko 0,5 proc. Zdecydowanie mocniej, bo aż o 3,1 proc. potaniał Alior Bank. Inwestorom nie spodobała się informacja o wizycie w spółce funkcjonariuszy CBA. Zabezpieczyli oni niezbędną dokumentację, w tym elektroniczną, związaną z nadzorowanym śledztwem dotyczącym między innymi nieprawidłowości związanych z udzieleniem przez Alior Bank kredytów spółce Ruch SA.

Na szerokim rynku o 5,9 proc. podrożało Asseco Poland. Informatyczna grupa miała 78 mln zł zysku netto, czyli o 12 proc. więcej niż szacowali analitycy. Z kolei Grupa Azoty urosła o 9,6 proc. Parlament Europejski i kraje członkowskie zawarły we wtorek wstępne porozumienie ws. wzbudzających w UE kontrowersje limitów dla kadmu w nawozach. Grupa Azoty oceniła te ustalenia jako "ogromny sukces".

Największe wzrosty notowały jednak akcje spółek Leszka Czarneckiego. Getin Noble zyskał 33 proc., Idea Bank i Open Finance po 25 proc., Getin Holding zaś 20 proc. Warto jednak pamiętać o ogromnych stratach, jakie w związku z wybuchem afery KNF zaliczyły akcje tych spółek w ostatnich dniach. Dzisiejsze wzrosty to ledwie część odrobionych strat. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, który rozjaśnia zagadnienia i powiązania występujące w aferze KNF, w tym te związane ze spółkami Leszka Czarneckiego.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
niepelnosprawny_org
teraz wszystko bedzie rosło, nawet upadajace "gwiazdy"...
silvio_gesell
Hossa, kto ma shorty zostanie bez gaci
2kbb
Największym problemem PIS jest bycie atrakcyjną partią dla młodych i zdolnych ludzi którzy przy PO robią szybciej kariery i szybciej dorabiają się dużych pieniędzy... PIS musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy lepiej dalej być "szeryfem" i biegać za przestępcami czy sprawniej będzie dla Państwa zmienić się na partię Największym problemem PIS jest bycie atrakcyjną partią dla młodych i zdolnych ludzi którzy przy PO robią szybciej kariery i szybciej dorabiają się dużych pieniędzy... PIS musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy lepiej dalej być "szeryfem" i biegać za przestępcami czy sprawniej będzie dla Państwa zmienić się na partię które pozostając przy swoich głównych celach będzie w stanie stać się bardziej liberalna i bardziej "cool" dla młodych ludzi... Póki mamy jeszcze po stronie PO dawny aparat Służby Bezpieczeństwa" i ich dzieci, przygotowane i nauczone jak dobrze kraść, PIS nie ma dobrego wyjścia... Podstawową sprawą jest zdobycie przychylności lokalnych społeczności w dużych miastach i gminach...
h-b
Giełdy tak naprawdę już od wielu lat nie są już kołem zamachowym, ani wielkim instrumentem i mechanizmem może jeszcze w teorii ...wspierania rynku całej gospodarki stały się instytucją dodatkowego sporego zarobku dla niewielkiej garstki grup interesu na Górze jak tylko długo się da na karkach zatrudnionych przez firmy w gospodarce Giełdy tak naprawdę już od wielu lat nie są już kołem zamachowym, ani wielkim instrumentem i mechanizmem może jeszcze w teorii ...wspierania rynku całej gospodarki stały się instytucją dodatkowego sporego zarobku dla niewielkiej garstki grup interesu na Górze jak tylko długo się da na karkach zatrudnionych przez firmy w gospodarce jak najtańszych pracowników.
pull_up_terrain_ahead
Silvio, wczoraj mówiłeś że dziś krach. To nieuczciwe, jak tak można?
silvio_gesell
A widziałeś kiedyś krach gdy wszyscy o nim mówią? Sam widziałeś wczoraj Grunwald, więc to było oczywiste, że krach to będzie ale na depozytach misiów...
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
Ja nic nie widzę, ja pisząc tylko sobie fantazjuję :)
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
W sumie rozsądne podejście do giełdy... Za to w polityce nie masz dystansu za grosz :)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki