REKLAMA

Misa kupiona na wyprzedaży za 35 dol. okazała się zabytkiem wartym 500 000 dol.

2021-03-07 06:00
publikacja
2021-03-07 06:00
Misa kupiona na wyprzedaży za 35 dol. okazała się zabytkiem wartym 500 000 dol.
Misa kupiona na wyprzedaży za 35 dol. okazała się zabytkiem wartym 500 000 dol.
/ Twitter

Kupiona na wyprzedaży garażowej w New Haven w Connecticut w USA za 35 dolarów mała porcelanowa miseczka okazała się pochodzącym z XV w. zabytkiem. Według rzeczoznawców naczynie z czasów chińskiej dynastii Ming może być warte 500 tys. dolarów.

Biała miseczka, ozdobiona namalowanymi niebieską farbą ornamentami ma ok. 16 cm średnicy. Została kupiona w 2020 roku przez pragnącego zachować anonimowość miłośnika antyków, który od razu zauważył wyjątkowość przedmiotu - pisze agencja Associated Press na podstawie informacji uzyskanych od domu aukcyjnego Sotheby's, w którym 17 marca zabytek zostanie zlicytowany.

Nabywca przesłał zdjęcia miseczki do Sotheby's prosząc o wycenę artefaktu. "Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego" - powiedziała agencji kierująca w domu aukcyjnym działem sztuki chińskiej Angela McAteer.

Kiedy rzeczoznawcy osobiście zbadali miseczkę, potwierdzili, że zabytek pochodzi z początku XV w. "Wszystkie znaki rozpoznawcze i cechy charakterystyczne wskazują na to, że przedmiot został wyprodukowany we wczesnym okresie panowania dynastii Ming" - podkreśliła McAteer.

Według ekspertów domu aukcyjnego miseczka została wykonana na zamówienie dworu cesarza Yongle, a na świecie znanych jest tylko sześć podobnych przedmiotów. Większość z nich znajduje się w muzeach, dwa w Tajpej, dwa w Londynie, jeden w Teheranie; żaden z nich na terenie USA.

Nie do końca wiadomo, jak wyceniany na 300-500 tys. dolarów przedmiot znalazł się na wyprzedaży garażowej w Connecticut. Zdaniem McAteer prawdopodobnie był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie, która nie zdawała sobie sprawy z unikatowości miseczki. "To jest zawsze bardzo ekscytujące dla nas, specjalistów, gdy nagle znikąd pojawia się coś, o czym nie wiedzieliśmy, że nawet tu istnieje" - skomentowała ekspertka.

adj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki