REKLAMA

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: Do końca roku Covid-19 może być uleczalny jak grypa

2021-02-13 14:46
publikacja
2021-02-13 14:46
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: Do końca roku Covid-19 może być uleczalny jak grypa
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: Do końca roku Covid-19 może być uleczalny jak grypa
fot. Alkis Konstantinidis / / Reuters

Dzięki szczepionkom i lekarstwom Covid-19 może przed końcem roku stać się uleczalną chorobą, z którą będziemy mogli żyć, tak jak z grypą - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Daily Telegraph".

Wyraził też nadzieję, że "jakiś czas przed wrześniem" każda dorosła osoba w Wielkiej Brytanii będzie miała możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19.

"Mam nadzieję, że Covid-19 stanie się uleczalną chorobą przed końcem roku" - powiedział Hancock, dodając, że nowe metody leczenia będą ważne w "przekształcaniu Covid z pandemii, która wpływa na całe nasze życie, w chorobę, z którą musimy żyć, tak jak z grypą". "To jest to, co musimy zrobić z Covid w ciągu najbliższych miesięcy" - podkreślił.

Jak ocenia "Daily Telegraph", ta wypowiedź sugeruje, iż Hancock nie uważa, by całkowite wyeliminowanie Covid-19 było możliwe.

W sobotę brytyjski rząd ma ogłosić, że najbardziej innowacyjne na świecie leki przeciw Covid-19 będą wkrótce przechodzić szybką ścieżką przez brytyjski system badań klinicznych. Przyspieszenie procesu zatwierdzania leków może sprawić, że nowe terapie będą dostępne dla pacjentów w ciągu miesięcy, a nie lat. Wielka Brytania zatwierdziła już dwa leki, deksametazon i tocilizumab, które - jak wykazały przeprowadzone w tym kraju badania - razem mogą obniżyć ryzyko śmierci u najbardziej chorych pacjentów o około 40 proc.

Hancock powiedział, że połączenie szczepionek i leków - zarówno tych już istniejących, jak i nowych, opracowanych specjalnie pod kątem Covid-19 - będzie "naszą drogą do wolności i normalnego życia".

Wymienił czynniki, które jego zdaniem są potrzebne, aby Covid-19 stał się uleczalną chorobą. Pierwszym jest szczepionka, która zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów, ale także zmniejsza przenoszenie wirusa, co - jak sugerują wstępne dane - może mieć miejsce w przypadku preparatów używanych w Wielkiej Brytanii. Drugim jest to, że "szczepionka jest bezpieczna, co oznacza, że prawie każdy może ją przyjąć, chyba że ktoś ma bardzo specyficzne schorzenie". Konieczne jest także opracowanie sposobu leczenia "tej niewielkiej części (społeczeństwa), której szczepionka nie zapewnia tej ochrony".

"Jeśli Covid-19 skończy jak grypa, czyli będziemy mogli żyć naszym normalnym życiem i łagodzić skutki poprzez szczepionki i leczenie, wtedy będziemy mogli znowu zająć się wszystkim innym" - powiedział Hancock.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
loool
Dla Bigfarma pacjent wyleczony to pacjent stracony , dlatego nigdy nie powstanie lek ani szczepionka która wyeliminuje wirusa . Jest już raczej pewne że co roku będzie nowa szczepionka na niby nową mutację wirusa. To są wielkie pieniądza a tam gdzie są pieniądze nie ma racjonalności i uczciwości. ten wirus na pewno nie Dla Bigfarma pacjent wyleczony to pacjent stracony , dlatego nigdy nie powstanie lek ani szczepionka która wyeliminuje wirusa . Jest już raczej pewne że co roku będzie nowa szczepionka na niby nową mutację wirusa. To są wielkie pieniądza a tam gdzie są pieniądze nie ma racjonalności i uczciwości. ten wirus na pewno nie zniknie zbyt szybko.
trollmaster
a od kiedy to kowid jest nieuleczalny, angielski ignorancie?
darius19
ja ekspert wiem - ten ingorant nie.
salomon_grossman
w nejczer "pisalo" :)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki