REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Minister finansów: Wzrost inflacji spowodowany głównie czynnikami zewnętrznymi

2021-05-06 15:34
publikacja
2021-05-06 15:34
Minister finansów: Wzrost inflacji spowodowany głównie czynnikami zewnętrznymi
Minister finansów: Wzrost inflacji spowodowany głównie czynnikami zewnętrznymi
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Wzrost inflacji jest spowodowany głównie czynnikami zewnętrznymi - ocenił podczas Kongresu 590 minister finansów Tadeusz Kościński.

"Inflacja jest w większości tak naprawdę spowodowana czynnikami zewnętrznymi - cena ropy się zwiększyła o prawie 40 proc. rdr. To powoduje, że cena paliw na stacjach benzynowych jest wyższa, a to powoduje, że cała inflacja jest wyższa. Średnie wynagrodzenie też wzrosło o 8 proc. rdr (w marcu br. - PAP), to też ma jakiś wpływ na inflację. Musimy z tym żyć. Oczywiście, zarządzenie inflacją to część polityki monetarnej pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego" - powiedział Kościński.

"Myślę, że możemy się spodziewać, że inflacja na koniec roku wyniesie ok. 3,1 proc. W przyszłym roku będzie spadać o ok. 0,5 proc. i potem będzie na poziomie ok. 2,5 proc., zgodnie z celem NBP" - dodał.

Zgodnie z szacunkiem flash Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja CPI w Polsce w kwietniu wzrosła o 4,3 proc. rdr. Odczyt ten był wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się odczytu na poziomie 4,0 proc. rdr.

W tegorocznej Aktualizacji Programu Konwergencji Ministerstwo Finansów założyło, że średnioroczna inflacja w 2021 r. sięgnie 3,1 proc., w 2022 r. wyniesie 2,8 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 2,6 proc., a w 2024 r. wyniesie 2,5 proc. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
trooper
Wzrost cen ropy??? Ropa nie odbiła nawet do cen sprzed pandemii? Te 40% wzrost to po masywnym szybkim spadku. Minister jak zwykle prawdy obywatelowi nie powie.

Inflacja zapewne nie ma nic wspólnego z polityką Galińskiego w NBP :)

friedens
Oni, czyli NBP i RPP łamią - moim zdaniem -Konstytucję (art. 227). Trzeba jak frankowicze wytaczać procesy, bo przy tak wysokiej inflacji ujemne de facto stopy procentowe to rabunek w biały dzień. To opowiadanie o winie zgniłego Zachodu, wegetatian, cyklistów i Marsjan to po prostu deklaracja, że polski złoty jest walutą Oni, czyli NBP i RPP łamią - moim zdaniem -Konstytucję (art. 227). Trzeba jak frankowicze wytaczać procesy, bo przy tak wysokiej inflacji ujemne de facto stopy procentowe to rabunek w biały dzień. To opowiadanie o winie zgniłego Zachodu, wegetatian, cyklistów i Marsjan to po prostu deklaracja, że polski złoty jest walutą śmieciową, a państwo ostrzega świat i swych obywateli, by unikali złotego jak diabeł wody święconej. To jest przecież niepoważne!
trooper
Erdogan mówi podobnie szmacac turecką lirę.
demeryt_69
Dlaczego przy obsadzaniu stołków tak rażąco dyskryminuje się Słowian?
jan888
PIS wydrukował 110 mld "pustych" zł i obniżył stopy procentowe do 0, czym spowodował odpływ z Polski kapitału i dramatyczne osłabienie się złotówki względem USD, EUR, CHF (EUR/PLN jest na 12-letnich maksimach). W efekcie skoczyły ceny paliw i wystrzeliła inflacja (jest najwyższa od 11 lat, z tym, że wtedy PIS wydrukował 110 mld "pustych" zł i obniżył stopy procentowe do 0, czym spowodował odpływ z Polski kapitału i dramatyczne osłabienie się złotówki względem USD, EUR, CHF (EUR/PLN jest na 12-letnich maksimach). W efekcie skoczyły ceny paliw i wystrzeliła inflacja (jest najwyższa od 11 lat, z tym, że wtedy stopy procentowe nie były zerowe). Gadanie o tym, że inflacja ma źródło w czynnikach zewnętrznych to bezczelne kłamstwa - za inflację jest odpowiedzialna w 100% komunistyczna polityka gospodarcza PIS, dla której rozdęty do maksimów socjalnymi wydatkami budżet państwa jest ważniejszy, niż oszczędności/zarobki/emerytury przeciętnego Polaka. Co co wyrabia PIS jest większą aferą, niż afera AmberGold do sześcianu - to nic innego jak powiedzenie Polakom: wynoście się z Polski na zmywak do Niemiec, bo tutaj nic dobrego was nie czeka.
arzab
Aż się dziwię, że po takim komentarzu jeszcze Cię stąd nie wyautowali.
friedens
Oni, czyli NBP i RPP łamią - moim zdaniem -Konstytucję (art. 227). Trzeba jak frankowicze wytaczavć procesy, bo przy tak wysokiej inflacji stopy procentowe na tym poziomie to rabunek w biały dzień. To deklaracja, że polski złoty jest walutą śmieciową.
jas2
Czytając poniższe opinie doszedłem do wniosku, że nie doceniam obecnej władzy.
Tu wszyscy piszą, że wzrost cen ropy na świecie spowodował nasz rząd!

Wzrost światowych cen stali, aluminium, miedzi, tworzyw sztucznych, chipów komputerowych, kukurydzy, pszenicy, kawy, soku pomarańczowego, to wszystko sprawka PiS!
Czytając poniższe opinie doszedłem do wniosku, że nie doceniam obecnej władzy.
Tu wszyscy piszą, że wzrost cen ropy na świecie spowodował nasz rząd!

Wzrost światowych cen stali, aluminium, miedzi, tworzyw sztucznych, chipów komputerowych, kukurydzy, pszenicy, kawy, soku pomarańczowego, to wszystko sprawka PiS!

Jedynie wzrost o 100% cen wywozu śmieci w Warszawie to wina Trzaskowskiego, ale to "pikuś".
krokus12
Czytając Twoją opinie uważam ,że PIS na pewno jest odpowiedzialny za stan Twojego umysłu .
bankster-kreator
"Myślę, że możemy się spodziewać, że inflacja na koniec roku wyniesie ok. 3,1 proc. W przyszłym roku będzie spadać o ok. 0,5 proc. i potem będzie na poziomie ok. 2,5 proc., zgodnie z celem NBP" - może z celem NBP ale nie z moim celem. Nie pasuje mi to, że ktoś mi rok rocznie zabiera 2.5% mojego wypracowanego "Myślę, że możemy się spodziewać, że inflacja na koniec roku wyniesie ok. 3,1 proc. W przyszłym roku będzie spadać o ok. 0,5 proc. i potem będzie na poziomie ok. 2,5 proc., zgodnie z celem NBP" - może z celem NBP ale nie z moim celem. Nie pasuje mi to, że ktoś mi rok rocznie zabiera 2.5% mojego wypracowanego czasu pracy. Procent składany powoduje to, że w dłuższej perspektywie czasu moja praca staje się syzyfowa. Może i jest to dobre dla gospodarki, świętego Antoniego, czy świstaka w lesie jakkolwiek by się tego nie usprawiedliwiało. Jednak na pewno nie jest to dobre dla mnie i moich dzieci.

Powiązane: Kongres 590

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki