REKLAMA

Minister Moskwa: Odejście od silników spalinowych od 2035 roku jest nierealne

2023-03-27 15:24
publikacja
2023-03-27 15:24

Wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że zaproponowane odejście od stosowania silników spalinowych od 2035 r. jest nierealne.

Minister Moskwa: Odejście od silników spalinowych od 2035 roku jest nierealne
Minister Moskwa: Odejście od silników spalinowych od 2035 roku jest nierealne
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Szwedzka prezydencja w UE obecnie opóźnia planowane głosowanie nad przełomowym prawem, które zakłada zakończenie sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi w 2035 roku, po tym jak Niemcy wycofały się ze swojego wcześniejszego poparcia dla tych przepisów. Przeciwnych tym regulacjom jest wiele krajów UE, w tym Polska.

Komisja Europejska i Niemcy ogłosiły w sobotę, że osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE, dotyczącego emisji CO2 z samochodów. W tekście złagodzono przepis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 roku. "Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania paliw syntetycznych w samochodach" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. środowiska Frans Timmermans.

Niemiecki minister transportu Volker Wissing wyjaśniła, że pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji w siedzibie kopalni Bogdanka podkreśliła, że pojawiło się wiele sceptycznych głosów ws. nowych rozwiązań dotyczących ograniczenia stosowania silników spalinowych, że "ten 2035 rok jest nierealny".

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Jesteśmy przekonani, że ten 2035 r. jest za wczesny, przedwczesny i nie oparty na rzetelnych analizach. Tak jak na wcześniejszych etapach byliśmy przeciwko, tak na kolejnych etapach prac będziemy wspólnie z innymi państwami ten dokument blokować. Poza nami spora część państw (...) południowego bloku naszych sąsiadów również uważa, że jest to za ambitna data i za wcześnie na takie dyskusje i deklaracje" - dodała.

Anna Moskwa powiedziała, że nowe rozwiązania dotyczące silników spalinowych dziś "dla wielu państw europejskich jest to bardziej marzenie niż rzetelna analiza rynku i prognoza tego rynku".

autor: Michał Boroń, Piotr Nowak

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
simonsoft8
szczytne cele, brać dopłaty do kredytów i emerytur
innowierca
o tym to powinni decydowac obywatele w referendum, a nie jakies wladze EU ktorych
nikt nie wybieral, ani nie mozna ich zwolnic.
mknowak
Ci sami obywatele którzy twierdzą że 500+ daje Jarosław z własnej kieszeni..... Polecam film "Idiokracja" niby komedia a jednak dramat.
seamen
oczywiście że wybiera - szefowie rządów państw UE (czyli reprezentanci partii które wygrały wybory krajowe) proponuja komisarzy UE, a zatwierdza parlament europejski którego posłów wybieramy w wyborach
jkl777
do 35 to matolusz 35 mln iZiobrow sklei z samej tektury kleju biurowego bialego
daniel21usa
Oczywiście ze jest realne tylko że ten zakaz burzy monopol na którym zbudowana jest mafia z PiSu. Tak naprawde samochód elektryczny daje mozliwosc pozyckania do niego energii z byle gow a i nie jest sie przywiązany do stacji benzynowej jak pies do budy .Nawet jeśli UE odstąpi od zakazu to i tak cały rynek przejmą Chiny i klient będzie Oczywiście ze jest realne tylko że ten zakaz burzy monopol na którym zbudowana jest mafia z PiSu. Tak naprawde samochód elektryczny daje mozliwosc pozyckania do niego energii z byle gow a i nie jest sie przywiązany do stacji benzynowej jak pies do budy .Nawet jeśli UE odstąpi od zakazu to i tak cały rynek przejmą Chiny i klient będzie miał wybór taki pomiędzy drogim spalinowym { OPEC zrobi wszytko by trzymac ceny paliwa b wysoko },a tanim elektrykiem z Chin
nasch_tschalnik
Imposybilizm. Paszporty Polakom zabrać, a Izery ani widu, ani słychu.
nolimit2022
Dla nas to chyba wszystko jedno. Przecież mamy lada chwila budować fabrykę Izery, a po drogach już jeździ milion elektrycznych aut.. To były realne zapowiedzi tego rządu? Mieliśmy też zbudować fabryki do recyklingu baterii samochodowych. Ubiegli nas Niemcy, choć była nisza i przyszłościowa inwestycja.
krokodilko
nie jest wszystko jedno - wysłałem podanie do TURONA o przyłacze energetyczne do elektryka na parkingu pod blokiem, odpisali mi że brak jest możliwości technicznych do 2063 roku.
Tak więc jest to nierealne do 2035 roku.
sterl
Ta nawiedzona kobieta chce zabierać paszporty Polakom za ujawnianie przekrętów kłamstw i oszustw ?

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki