REKLAMA
WEBINAR

Miller: Jedna lista lewicowa w wyborach parlamentarnych

2015-05-30 20:21
publikacja
2015-05-30 20:21
Miller: Jedna lista lewicowa w wyborach parlamentarnych
Miller: Jedna lista lewicowa w wyborach parlamentarnych
fot. Krystian Maj / / FORUM

SLD będzie zmierzał do utworzenia jednej listy szeroko rozumianej lewicy w wyborach parlamentarnych - poinformował szef SLD Leszek Miller po sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej. Zapowiedział, że niebawem odbędzie się spotkanie m.in. z OPZZ dotyczące tej kwestii.

"Przyjęliśmy w uchwale rozstrzygnięcie, że będziemy zmierzać do utworzenia jednej listy szeroko rozumianej lewicy" - poinformował lider Sojuszu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Krajowej, która obradowała w Sejmie.

Szef Sojuszu poinformował, że Rada Krajowa SLD podjęła też kilka decyzji personalnych. Zdecydowano m.in., że szefem sztabu wyborczego SLD w wyborach parlamentarnych zostanie Włodzimierz Czarzasty. Z kolei na szefa Komitetu Wyborczego został wybrany sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski. Miller poinformował, że powołano także zespół ds. programu wyborczego, na czele którego stanęła Paulina Piechna-Więckiewicz.

Na stanowiska wiceprzewodniczących SLD wybrano posła Marka Balta i rzecznika SLD Dariusza Jońskiego. "Wprowadziliśmy też nowe osoby do Zarządu krajowego, m.in. panią Katarzynę Piekarską, pan Tomasza Trelę i pana Michała Huzarskiego. Nowe twarze, które istotnie wzbogacą nasz potencjał" - powiedział Miller.

Jak mówił Miller, Sojusz pozytywnie odpowiedział na apel szefa OPZZ Jana Guza "o udział w spotkaniu, które będzie miało miejsce niebawem, w którym wezmą udział różne organizacje lewicowe, także pojedyncze osoby, które uważają się za posiadaczy lewicowych wartości". Miller nie chciał wyjaśnić, jakie osoby ma na myśli.

Zaznaczył, że spotkanie to z jednej strony "rozpocznie wypracowywanie minimum porozumienia programowego", a z drugiej - będzie okazją do dyskusji na temat "rozstrzygnięć organizacyjnych, które będą szły w kierunku utworzenia jednej listy lewicy".

"Bardzo się cieszę, że Jan Guz wystąpił z taką propozycją. Skoro lewica ma silnie eksponować swoje programy socjalne i społeczne, współpraca z związkami zawodowymi jest oczywiście ze wszech miar naturalna i potrzebna" - podkreślił Miller.

Szef Sojuszu przekonywał, że dyskusja dowiodła, że SLD dysponuje ogromnym potencjałem intelektualnym, organizacyjnym i kadrowym. "Te kilka godzin dowiodło, że można rozmawiać bez złości i bez niechęci o najtrudniejszych sprawach dotyczących naszego otoczenia zewnętrznego, co jest zawsze ważniejsze, a także sytuacji wewnętrznej w SLD. Po tym posiedzeniu wychodzimy z jeszcze większą pewnością, że SLD jest partią, która może podejmować najważniejsze zadania" - powiedział Miller.

Zaznaczył, że SLD będzie się koncentrować na pomocy ludziom. W uchwale Rady Krajowej podkreślono konieczność podniesienia płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej za pracę w wysokości co najmniej 15 zł, podniesienia wszystkich rent i emerytur, w tym tych najniższych o 400 zł.

SLD chce też obniżki VAT, wprowadzenia zerowej stawki podatkowej dla osób najmniej zarabiających oraz podwyższenia stawki podatkowej dla osób najzamożniejszych. "Chcemy zatrzymać prywatyzację usług publicznych, zwłaszcza placówek służby zdrowia i edukacji" - mówił Miller.

Na początku posiedzenia Rada Krajowa poprzez aklamację przyjęła uchwałę, w której zaapelowano do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego o nadanie jednaj sal w Sejmie, w której odbywają się posiedzenia komisji, imienia zmarłego niedawno polityka Sojuszu, byłego premiera i marszałka Sejmu Józefa Oleksego.

"Powołaliśmy komitet referendalny na czele z posłem Zbyszkiem Zaborowskim, który będzie przygotowywał stanowisko SLD w odniesieniu do referendum, które ma się odbyć 6 września" - poinformował ponadto lider Sojuszu. W uchwale końcowej Rady podkreślono, że SLD sprzeciwia się jednomandatowym okręgom wyborczym, której to kwestii m.in. ma dotyczyć zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum.

Na posiedzeniu Rady Krajowej SLD pojawił się też zawieszony członek Sojuszu, były szef partii Grzegorz Napieralski. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił konieczność zmian personalnych, w tym przede wszystkim na stanowisku szefa formacji. Według niego, by partia mogła liczyć się na scenie politycznej, konieczne są też zmiany programu i języka, a nawet zmiana nazwy. (PAP)

mzk/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~gosc
honor dla tych czerwonych swin nic nie znaczy ,liczy sie tylko koryto i kasa
~apacz
milera wypiepszyc poki czas ,bo SLD padnie
~jj
Miller Dudy nie przebijesz (chociaż te 2.500zł minimalnej Duda przeoczył), poniżej to co Maliniak obiecał (skopiowałem z innego portalu):

"To ja tylko przypomnę:

- NIE PODNIESIE PODATKÓW !!!
- dołoży na każde dziecko 500zł od drugiego poczynając
- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni
Miller Dudy nie przebijesz (chociaż te 2.500zł minimalnej Duda przeoczył), poniżej to co Maliniak obiecał (skopiowałem z innego portalu):

"To ja tylko przypomnę:

- NIE PODNIESIE PODATKÓW !!!
- dołoży na każde dziecko 500zł od drugiego poczynając
- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika
- reaktywacja Stoczni w Szczecinie
- przywróci poprzednie widełki wieku emerytalnego zamiast 67/67
- (ubranka dla dzieci chce 0 stawki VAT) czyli zlikwiduje VAT8% (przepisy unii ubranka muszą mieć nałożoną najniższą stopę VAT w danym kraju)
- obniży VAT do 22%,
- da prace młodym i mieszkania socjalne na start jeśli założy rodzinę Program „Twoje mieszkanie”
- podwyższy pensje pielęgniarkom i w samej służbie zdrowia przynajmniej x2
- przewalutuje frankowiczów,
- zwiększy 3 krotnie kwotę wolna od podatku,
- podniesie renty i zwiększy emerytury,
- podniesie najniższą krajową do poziomu UE Polacy muszą godnie zarabiać,
- podwoi nakłady na polską naukę
- repolonizacja banków
- nowe opodatkowanie hipemarketów i banków
- lekarz i dentysta w każdej szkole
- darmowe przedszkola
- obniżenie CIT z 19 do 15% dla najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających min 3 osoby
- wycofanie się z pakietu klimatycznego
- stworzenie systemu obrony terytorialnej kraju z organizacji paramilitarnych
- likwidacja NFZ
- konstytucyjna ochrona lasów państwowych
- będę stał po stronie utrzymania polskiej waluty tak długo, jak to tylko konieczne, by Polacy mogli żyć godnie i bezpiecznie
- będę bronił polskiej ziemi przed wykupem
- będę aktywnie działał na rzecz odbudowy nowoczesnego polskiego przemysłu dającego Polakom miejsca pracy i godne wynagrodzenia
- wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników
- polscy rolnicy powinni dostac należne im rekompensaty związane z embargiem rosyjskim
- zmian dotyczących tzw. ustaw śmieciowych.
- Odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia
- NFZ powinna być zlikwidowana, pieniadze na ochronę zdrowia przekazac wojewodom
- informatyzacja ochrony zdrowia
- sieć szpitali zapewniajace pacjentom bezpieczeństwo.
- wzrost liczby lekarzy i pielęgniarek
- prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci
- likwidacja gimnazjow, przywracenie 8- klasową szkołę podstawową i 4-letnie liceum
- likwidacja systemu testowego
- umacnianie polskiej kultury, instytucji jej służących
- promowania treści, które dają poczucie dumy z naszej wspólnoty
- zlikwidowanie dysproporcji pomiędzy klientami banków a tymi instytucjami
- opłaty za usługi bankowe na takich zasadach i wysokości jak w innych krajach UE
- Bankowy tytuł egzekucyjny, przekleństwo wielu polskich rodzin, musi być zlikwidowany
- Zwiększenie popytu poprzez podniesienie płac, wsparcie eksportu- program uruchomienia biliona 400 mld zł. na inwestycje, łącznie z funduszami europejskimi
- rozwój budownictwa mieszkaniowego
- Program reindustralizacji
- odbudowanie polskiego przemysłu
- wycofanie się z paktu klimatycznego
- instytucje naukowe muszą zostać odbiurokratyzowanie
- pałac prezydencki bedzie miejscem, gdzie na neutralnym gruncie mogą spotkać się przedstawiciele różnych grup społecznych
- Będę Prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, jest arbitrem
polska gospodarka musi być oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych
- Powołanie Narodowej Rady Rozwoju
- Powolanie Rada Przedsiębiorczości
- sprawna i skuteczna dyplomacja
- stworzenie bezpieczeństwa energetycznego"

~glon
Panie miler koncz wasc wstydu oszczedz. po 25 latach ludzie juz nie pamietaja co to komuna a liczne grono partyjniakow ziemia zabrala.
Jak Pan konczy kazdy wie ale bezcenne zobaczyc to jeszcze raz :-)
~nnn
lewica będzie walczyć, chłopi też ... PO nie przekroczy 10% ... gamonie, kłamczuchy, miernoty i cwaniacy roztrwonili 8 lat rządów ... 5 milionów ludzi im wybyło ... ha ha ha
~piter
Hahaha, Miller i reszta komuszkow : wystartujcie pod nazwą PZPR albo SB.od razu wszyscy na was zagłosują.Wzrost Napoleona to nie wszystko. W PZPR i SB było kilka procent Polakow i to jest wynik, który maksymalnie możesz osiągnąć.
~miro
wszyscy pamiętamy gangsterke w wykonaniu neoliberała millera, rozkradał, upss, prywatyzował co tylko sie dało
~Jakub
Niech zrobią losowanie na listach i oczęta się otworzą bo przy tym cienkim plebsie miejsca na listach są jak narkotyk fe fe -(
~obserwator
póki nie zobacze to nie uwierze, to by była reaktywacja pzpr czyli obecnie (po,pis,psl,sld), tyle dobrze że wreszcie przestaliby udawać że czymś się ci socjaliści różnią.....
~FK_
"powołano także zespół ds. programu wyborczego" - to oni nie maja takowego? ;)
Podpowiem...
* obnizyc podatki jednym
* podniesc innym
* podniesc place
.. i takie tam pustoslowie.. a najwazniejsze dobrze zrobic sobie samemu...

Placa minimalna... A moze 3 000... co tam marne 2.5k???? Niegodne 'lewicy'...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki