Mikrofirmy i samozatrudnieni nie zapłacą składek ZUS. Przez 3 miesiące

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Dla mikrofirm zwolnienie będzie niezależne od spadku przychodów firmy, a dla samozatrudnionych uzależnione od poziomu przychodu.

"Z Minister J. Emilewicz finalizujemy prace nad tarczą antykryzysową. Po analizie: WSZYSTKIE MIKROFIRMY (1-9 pracowników) przez 3 mce nie zapłacą ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie niezależne od poziomu przychodów firmy" - napisał na Schreiber.

Emilewicz, odpowiadając na Twitterze na pytanie, czy zwolnienie obejmie również samozatrudnionych, napisała: "Samozatrudnieni - też bez spadku (przychodów - PAP)! Ale dla tych, których przychody nie przekraczają 15.600 zł". Nie doprecyzowała, jakiego okresu ten przychód dotyczy.

Rozwiązania są częścią projektu specustawy wdrażającej w życie rządowy pakiet antykryzysowy.

W sobotę prezydent Andrzej Duda zaproponował uwzględnienie w projekcie zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące samozatrudnionych, zleceniobiorców oraz mikrofirm do 9 zatrudnionych pod warunkiem, że ich przychody spadły o 50 proc.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu pakiet antykryzysowy może wejść w życie.

W piątek 27 marca odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrywana będzie specustawa. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 bysiek50

natychmiast zrobic ..1..-sze trzynastka tylko dla najbjedniejszych do 1500 emerytury...500= plus prog na 1 - osobe 1500 zl..to da 25 miliardow oszczeddnosci naastepnie scinamy emerytury do 3 tys maxs nastepnie wprowadzamy schody podatkkowe w zarobkach do 3 tys 20 proc od 3 -5 tys 40 proc powyzej powyzej 5 tys 70 proc to wszysko powinno dac 100 miliardow zl.oszczednosci TE PIENIADZE POWINY ISC NA UTRZYMANIE POLSKICH FIRM bo inaczej czeka nasz totalna zalamka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 eveddd

to wszystko to żenada. Wprowadzenie na czas epidemii i zamknięcia firm / dla wszystkich pracujących pozbawionych dochodu np. 2500 gwarantowanego dochodu dla wszystkich to "ogromny" wydatek rzędu 25 mld złotych na miesiąc (10 mln x 2500). W sumie całe koszty wsparcia zamknęłyby się 50 mld złotych na 2 mce przestoju o ile pomoc trafiłaby bezpośrednio do ludzi, nie do banków... A tak wolą wydać 250 mld a firmom nie pomogą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 12 cyganoitaliano

Nie marudzić, tym razem dobry ruch tego rządu. Pozostaje już tylko pytanie skąd oni na to wezmą pieniądze...

! Odpowiedz
4 10 sammler

Ponawiam pytanie do pani Emilewicz: czy w jej ministerstwie prowadzono ostatnio prace nad tzw. testem przedsiębiorcy w wersji 2.0, robiąc z g3by premiera Morawieckiego, który zapewniał publicznie, że żadnego testu przedsiębiorcy nie będzie, cholewę (jak mówi przysłowie).

! Odpowiedz
2 8 kryzysio

Jakbym miał takie cholewy jak Morawiecki paszczę, to utykałbym na prawą nogę przy każdym kroku.

! Odpowiedz
2 19 sztos1

LUDZIE , kto może niech spie...la na L4 i da sobie czas aż się wszystko unormuje .

! Odpowiedz
4 29 sztos1

wy tu gardłujecie a cwaniacy w wieku 40-50 lat są na emeryturkach ca.5000-20000 pln i maja na was wyje..ne .

! Odpowiedz
6 14 antek10 odpowiada sztos1

Dokładnie na WSO we wrocławiu księzy chmara i kazdy w stopniu oficerskim. Tak sie robi byznes.

! Odpowiedz
1 8 sztos1

WAŻNE PYTANIE . Jeżeli nie zapłacę składek ZUS przez okres większy niż 30 dni to wypadam z dobrowolnego chorobowego [ o ile je płace ] czy nie ?

! Odpowiedz
0 8 disnej2x

jakie chorobowe, kto placi chorobowe? mowisz o tych 13zl/dzien jak zachorujesz?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.