REKLAMA

Mikrofirmy i samozatrudnieni nie zapłacą składek ZUS. Przez 3 miesiące

2020-03-24 20:04
publikacja
2020-03-24 20:04
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Dla mikrofirm zwolnienie będzie niezależne od spadku przychodów firmy, a dla samozatrudnionych uzależnione od poziomu przychodu.

"Z Minister J. Emilewicz finalizujemy prace nad tarczą antykryzysową. Po analizie: WSZYSTKIE MIKROFIRMY (1-9 pracowników) przez 3 mce nie zapłacą ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie niezależne od poziomu przychodów firmy" - napisał na Schreiber.

Emilewicz, odpowiadając na Twitterze na pytanie, czy zwolnienie obejmie również samozatrudnionych, napisała: "Samozatrudnieni - też bez spadku (przychodów - PAP)! Ale dla tych, których przychody nie przekraczają 15.600 zł". Nie doprecyzowała, jakiego okresu ten przychód dotyczy.

Rozwiązania są częścią projektu specustawy wdrażającej w życie rządowy pakiet antykryzysowy.

W sobotę prezydent Andrzej Duda zaproponował uwzględnienie w projekcie zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące samozatrudnionych, zleceniobiorców oraz mikrofirm do 9 zatrudnionych pod warunkiem, że ich przychody spadły o 50 proc.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu pakiet antykryzysowy może wejść w życie.

W piątek 27 marca odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrywana będzie specustawa. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
bysiek50
natychmiast zrobic ..1..-sze trzynastka tylko dla najbjedniejszych do 1500 emerytury...500= plus prog na 1 - osobe 1500 zl..to da 25 miliardow oszczeddnosci naastepnie scinamy emerytury do 3 tys maxs nastepnie wprowadzamy schody podatkkowe w zarobkach do 3 tys 20 proc od 3 -5 tys 40 proc powyzej powyzej 5 tys natychmiast zrobic ..1..-sze trzynastka tylko dla najbjedniejszych do 1500 emerytury...500= plus prog na 1 - osobe 1500 zl..to da 25 miliardow oszczeddnosci naastepnie scinamy emerytury do 3 tys maxs nastepnie wprowadzamy schody podatkkowe w zarobkach do 3 tys 20 proc od 3 -5 tys 40 proc powyzej powyzej 5 tys 70 proc to wszysko powinno dac 100 miliardow zl.oszczednosci TE PIENIADZE POWINY ISC NA UTRZYMANIE POLSKICH FIRM bo inaczej czeka nasz totalna zalamka
eveddd
to wszystko to żenada. Wprowadzenie na czas epidemii i zamknięcia firm / dla wszystkich pracujących pozbawionych dochodu np. 2500 gwarantowanego dochodu dla wszystkich to "ogromny" wydatek rzędu 25 mld złotych na miesiąc (10 mln x 2500). W sumie całe koszty wsparcia zamknęłyby się 50 mld złotych na 2 mce przestoju to wszystko to żenada. Wprowadzenie na czas epidemii i zamknięcia firm / dla wszystkich pracujących pozbawionych dochodu np. 2500 gwarantowanego dochodu dla wszystkich to "ogromny" wydatek rzędu 25 mld złotych na miesiąc (10 mln x 2500). W sumie całe koszty wsparcia zamknęłyby się 50 mld złotych na 2 mce przestoju o ile pomoc trafiłaby bezpośrednio do ludzi, nie do banków... A tak wolą wydać 250 mld a firmom nie pomogą.
cyganoitaliano
Nie marudzić, tym razem dobry ruch tego rządu. Pozostaje już tylko pytanie skąd oni na to wezmą pieniądze...
sammler
Ponawiam pytanie do pani Emilewicz: czy w jej ministerstwie prowadzono ostatnio prace nad tzw. testem przedsiębiorcy w wersji 2.0, robiąc z g3by premiera Morawieckiego, który zapewniał publicznie, że żadnego testu przedsiębiorcy nie będzie, cholewę (jak mówi przysłowie).
kryzysio
Jakbym miał takie cholewy jak Morawiecki paszczę, to utykałbym na prawą nogę przy każdym kroku.
sztos1
LUDZIE , kto może niech spie...la na L4 i da sobie czas aż się wszystko unormuje .
sztos1
wy tu gardłujecie a cwaniacy w wieku 40-50 lat są na emeryturkach ca.5000-20000 pln i maja na was wyje..ne .
antek10 odpowiada sztos1
Dokładnie na WSO we wrocławiu księzy chmara i kazdy w stopniu oficerskim. Tak sie robi byznes.
sztos1
WAŻNE PYTANIE . Jeżeli nie zapłacę składek ZUS przez okres większy niż 30 dni to wypadam z dobrowolnego chorobowego [ o ile je płace ] czy nie ?
disnej2x
jakie chorobowe, kto placi chorobowe? mowisz o tych 13zl/dzien jak zachorujesz?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki