REKLAMA

Miał fałszować faktury za towary z Azji. Wpadł w ręce KAS

2023-11-20 07:36
publikacja
2023-11-20 07:36

Podlaska KAS zatrzymała kolejną osobę podejrzaną o udział w grupie przestępczej fałszującej na wielką skalę dokumentację handlową i faktury VAT za towary sprowadzane z Azji. W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zarzuty usłyszało dotąd szesnaście osób.

Miał fałszować faktury za towary z Azji. Wpadł w ręce KAS
Miał fałszować faktury za towary z Azji. Wpadł w ręce KAS
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Działania zostały przeprowadzone na terenie województwa mazowieckiego. Mundurowi przeszukali mieszkanie zatrzymanego 48-latka. Zabezpieczono dokumenty, telefony oraz nośniki danych informatycznych związane z prowadzoną działalnością - poinformował w poniedziałek podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Zatrzymany usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty fałszerstwa faktur oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej; fałszerstwo faktur to przestępstwo traktowane przez polskie prawo jak zbrodnia, za którą grozi do 25 lat więzienia.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku trwa od 2018 roku. Związane jest z ustaleniami podlaskiej KAS, że na terenie kraju działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się sprowadzaniem z Azji towarów po zaniżonych wartościach. Przestępcy wykorzystywali do tego celu m.in. sfałszowane faktury oraz fikcyjne podmioty gospodarcze (tzw. słupy).

W ramach śledztwa, funkcjonariusze KAS zatrzymali do tej pory łącznie szesnaście osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, której działalność naraziła budżet państwa na stratę co najmniej 285 mln zł z tytułu niezapłaconego, należnego cła i podatków.

Do sprawy zabezpieczono u osób podejrzanych gotówkę, złoto, biżuterię a także nieruchomości o łącznej wartości kilku mln zł.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pivonia
Pamiętajcie: wystarczy być nieświadomą celebrytką.
Tak że mężczyźni, nie nadajecie się do tego biznesu.

Marcelina Zawadzka. Celebrytce zostały postawione trzy zarzuty: oskarżenie o oszustwa skarbowe (Art. 56. KKS), fałszerstwo faktur (zbrodnia vatowska) (Art. 271. KK), pranie brudnych pieniędzy (Art. 299. KK) – wyznała
Pamiętajcie: wystarczy być nieświadomą celebrytką.
Tak że mężczyźni, nie nadajecie się do tego biznesu.

Marcelina Zawadzka. Celebrytce zostały postawione trzy zarzuty: oskarżenie o oszustwa skarbowe (Art. 56. KKS), fałszerstwo faktur (zbrodnia vatowska) (Art. 271. KK), pranie brudnych pieniędzy (Art. 299. KK) – wyznała sędzia Edyta Janiszewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wówczas prezenterka postanowiła wystosować oświadczenie na swoim Instagramie, gdzie m.in.
--------------------- zaprzecza, jakoby świadomie --------------------- popełniała zarzucane jej czyny, a także kategorycznie zaprzecza "praniu pieniędzy", czy "tworzeniu karuzeli VAT".

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, 11 maja 2022 roku Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok. Warto dodać, że na ławie oskarżonych zasiadło 18 osób, jednak Marcelina Zawadzka ------------------------ jako jedyna nie usłyszała zarzutu -------------------------- udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki