REKLAMA

Media: USA rozważają przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 r.

2020-05-23 16:27
publikacja
2020-05-23 16:27

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa przeprowadzenie pierwszej próby nuklearnej od 1992 roku, która miałaby być ostrzeżeniem dla Rosji i Chin - podaje w sobotę agencja AFP.

fot. Kevin Lamarque / / Reuters

Powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela administracji oraz dwóch byłych jej członków informację tę podał jako pierwszy w piątek dziennik "Washington Post".

Podczas narady, która miała miejsce 15 maja, administracja miała zaproponować przeprowadzenie takiej próby, gdy dwóch jej członków powiedziało, że Rosja i Chiny przeprowadzają podobne testy.

Moskwa i Pekin zdementowały te informacje, a Waszyngton nie przedstawił dowodów na poparcie takiej tezy - pisze AFP.

Według rozmówcy "WP" pokazanie, że USA są w stanie "szybko" przeprowadzić próbę nuklearną byłoby dogodną taktyką negocjacyjną w chwili, gdy Waszyngton próbuje doprowadzić do podpisania trójstronnego traktatu w sprawie broni atomowej z Rosją i Chinami.

Decyzja w sprawie próby nuklearnej przez Stany Zjednoczone na razie nie zapadła - podał "Washington Post".

Beatrice Fihn z Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) - organizacji, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2017 roku - ostrzegła, że taki test broni atomowej mógłby pogrążyć świat "w nowej zimnej wojnie".

"Byłoby to storpedowaniem wszelkich szans na uniknięcie nowego i niebezpiecznego wyścigu zbrojeń nuklearnych" - napisała Fihn w oświadczeniu.

W czwartek administracja Trumpa poinformowała swoich zagranicznych partnerów o zamiarze wyjścia z traktatu o otwartych przestworzach, uzasadniając tę decyzję łamaniem układu przez Rosję.

To kolejny przypadek, gdy administracja Trumpa wycofuje USA z międzynarodowego układu z Rosją. W ubiegłym roku Stany Zjednoczony oficjalnie wystąpiły z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Amerykańscy urzędnicy utrzymują, że w ostatnich dniach rozpoczęto z Rosjanami rozmowy na temat nowej rundy negocjacji w sprawie zbrojeń nuklearnych. (PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (63)

dodaj komentarz
incitatus
Spoczko, ale niech testuja na Księżycu
degrengolada
on już niech nie lata do korei północnej.. całkiem odleciał.
hansklos23
Chin to w ogóle nie obchodzi, właśnie budują Transrapid na odcinku 1000 km
zops
Jazgot jak w kurniku. Tymczasem Duńczycy z Kopenhagi stanęli po słusznej stronie: >>> www.wybory.wex.pl
open_mind
USA. Według jednego z zarządzających funduszami hedgingowymi, znanego z jego długo terminowych perspektyw ekonomicznych „doom and gloom”, rząd federalny może wkrótce uczynić gromadzenie złota nielegalnym dla osób fizycznych. Crispen Odey uważa, że rządy zakazają posiadania złota, jeśli stracą kontrolę nad inflacją USA. Według jednego z zarządzających funduszami hedgingowymi, znanego z jego długo terminowych perspektyw ekonomicznych „doom and gloom”, rząd federalny może wkrótce uczynić gromadzenie złota nielegalnym dla osób fizycznych. Crispen Odey uważa, że rządy zakazają posiadania złota, jeśli stracą kontrolę nad inflacją swojej waluty fiducjarnej.

Ps. Ale ponieważ główne waluty nie są już powiązane ze złotem, nie ma oznak, że taki ruch jest realistycznie rozważany przez banki centralne. Bloomberg News jest jednak głównym nurtem medialnym i mówi o tym, czego nie powinni mówić, więc weź ich opinię z odrobiną soli.

Ja myślę że: Czas, aby nielegalne było posiadanie przez osoby fizyczne rezydencji, jachtów, drogich samochodów oraz aktywa i prywatne odrzutowce.
semperparatus
Takie rzeczy są absolutnie zbędne...i jako fanaberie bogaczy powinny być przeznaczone na wspomożenie głodnych i bezdomnych...A tych przecież nie brakuje w "bogatej"(?) Hameryce...Ogromne rozwarstwienia majątkowe są jawną niesprawiedliwością i glebą dla niepokojów społecznych i rewolucji...A SZA są już na Takie rzeczy są absolutnie zbędne...i jako fanaberie bogaczy powinny być przeznaczone na wspomożenie głodnych i bezdomnych...A tych przecież nie brakuje w "bogatej"(?) Hameryce...Ogromne rozwarstwienia majątkowe są jawną niesprawiedliwością i glebą dla niepokojów społecznych i rewolucji...A SZA są już na ich progu...
loosac odpowiada semperparatus
Nie rozumiem, co komunisci robia na forum kapitalistycznym? Jetses tu zeby trolowac?
atx
od przeznacznie się nie ucieknie ...samozniszczenie jest nam przeznaczone
możemy to tylko odweleczyć w czasie poprzez dodruk dni
tindala
Nikt jeszcze nie wie o co chodzi, w jazgot jak w kurniku. Gdy grubasek z Korei robił swoje bum-bum , nikogo to nie obchodziło. A JaJwaje nawet się cieszyły że tak imperialistom pokazał.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki