Marek Belka: Decyzje rządów to często dzieło przypadku

Prezes Narodowego Banku Polskiego, były premier i minister finansów Marek Belka w trakcie SPIN-u organizowanego przez "Puls Biznesu" wspomina czasy, gdy był szefem rządu. - Po pracy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym nigdy nie uwierzę, że kapitał nie ma narodowości – mówił szef NBP.

Wystąpienie Marka Belki należało do jednego z najciekawszych podczas całego SPIN-u. Były premier opowiedział kilka ciekawostek z czasów, gdy był premierem rządu. - Jako jeden z nielicznych szefów rządu miałem ten komfort, że nie musiałem się martwić o wyniki partii. Gdy objąłem stanowisko okazało się, że ustawodawca przyjął kilkadziesiąt ustaw, ale nie mogły one działać, bo brakowało blisko 400 rozporządzeń wykonawczych.

Takie rozporządzenia zwykle przygotowują urzędnicy, a bywa tak, że urzędnik sabotuje ustawę, która mu się nie podoba. Często nie bez powodu, bo czasem to urzędnik ma większą wiedzę i znajomość problemu niż Sejm. Nam się udało przygotować chyba 390 tych rozporządzeń – wspomina Marek Belka.

- Gdy zostałem premierem okazało się, że Polska nie płaci żadnych składek na organizacje międzynarodowe. Nawet do ONZ. Żadnych. Sejm nie lubi dawać pieniędzy na tego typu rzeczy, np. na ochronę wielorybów. Ale to jest ważne. Okazało się, że są na to pieniądze i udało się opłacić te składki – dodaje Belka.

- Zawsze zastanawiało mnie, że drogi w Polsce zaczyna budować się latem. Zapytałem dlaczego i okazało się, że to kwestia przetargów, które rozpisywane są dopiero, gdy Sejm uchwali budżet. Zadałem pytanie, czy nie można tego robić wcześniej, na jesieni i czy jest taka możliwość by korzystać z promesy budżetowej. Wiceminister finansów powiedział, że tak. Potem zapytałem dlaczego tego nie robiono – bo nikt nie pytał – powiedział Marek Belka.

Były premier dodał, że samo rządzenie i wiele decyzji to nie jest efekt "jakiegoś wielkiego ukrytego planu" tylko najczęściej jest dziełem przypadku i różnych zbiegów okoliczności.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~SOWA

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~Obywatel

"Jeden raz to przypadek, dwa razy to zbieg okoliczności, trzy razy to wrogie działania, a ponad sześćset razy to musi być robota jakiegoś starożytnego sumeryjskiego demona, albo inne g@#$o" - Ian Fleming, autor powieści szpiegowskich

! Odpowiedz
0 0 ~cuuv

Niech nami rzadza tacy ludzie rozrzutni nie umiejacy zarzadzac pieniadze zamiast pozabierac urzednika 13 jaki bysm mieli wplyw dodatkowy do budzetu dojdzie w polsce w koncu do rewolucji juz ludzie nie moga patrzec na te cale towarzysto kwestia czasu kraj ktory dziala na niekorzysc obywatela dlugo nie przetrwa nie potrafie zrozumiec jakim problemem jest obnizyc podatki dla zwyklego obywatela tak zrobiono u putina ucze sie od lepszych od siebie i dzieki temu maja wiekszy wplyw do budrzetu a media ciemnote w polsce wciskaja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~plazowicz

Nie "rzucał" k-ami. Chyba jakieś mało szczere to było...

! Odpowiedz
0 2 ~Polishtoshine

Udalo sie ... mamy farta ... wszystko jest dzielem przypadku i zbiegu okolicznosci ... czy jeszcze kiedys doczekamy sie obywatela polskiego ktory powie na poczatku swojej drogi politycznej ze : " ja nie z soli ani z roli, ale z tego co mnie boli wyroslem" ... kiedys stojac w Zamku Krolewskim w W-wie przed obrazem upamietniajacym ustanowienie Konstytucji 3 Maja zastanawialem sie nad tym jak wielu polskich politykow dazy do rozbioru i upadku Polski poprzez swoja samowole. ...i budzac sie kazdego ranka mam nadzieje ze to nie nastapi za mego zywota.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Heniek

cześć Marek nie mogę się do ciebie dodzwonić dlatego pisze tutaj, widzimy się dzisiaj u sowy tak jak zawsze. na razie Heniek

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~bayern

Ja nie pluje na lewandowskiego , ja mu zawsze kibicuje )

! Odpowiedz
0 11 ~Gnida

Ba... Poczęcie wielu z polityków też wydaje się być dziełem przypadku.

! Odpowiedz
2 7 ~bgt

panie marku, a który z bankierów centralnych ma najdłuższego? proszę napisać ... bardzo mnie ciekawi ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-12-05 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil