REKLAMA

Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 67 mln zł

2021-10-27 21:16
publikacja
2021-10-27 21:16
Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 67 mln zł
Mangata podwyższa prognozy na '21; zysk netto ma wynieść 67 mln zł
fot. Krystian Maj / / FORUM

Mangata Holding podwyższyła kolejny raz prognozę wyników grupy na 2021 r. Przychody ze sprzedaży mają wynieść 765 mln zł, EBITDA 125 mln zł, a zysk netto 67 mln zł - podała spółka w komunikacie. Prognoza z sierpnia zakładała tegoroczne przychody na poziomie 730 mln zł, EBITDA 110 mln zł, a zysk netto w wysokości 56 mln zł.

W komunikacie podano, że aktualizacja prognozy została sporządzona na bazie wyników finansowych po trzech kwartałach 2021 roku oraz w oparciu o perspektywę wyników w czwartym kwartale bieżącego roku.

Mangata wskazała, że na aktualizację prognozy wpływ miał m.in. utrzymujący się wysoki popyt rynkowy w segmencie podzespołów dla motoryzacji i komponentów oraz wzrost popytu w segmencie elementów złącznych.

Spółka podała, że wzrost przychodów ze sprzedaży osiągnięty został zarówno poprzez istotny wzrost wolumenów, jak również przez wzrost cen surowców przekładający się na wyższe ceny finalnych produktów grupy.

Wśród czynników wpływających na korektę prognoz spółka wymieniła także wyhamowanie wzrostu i względną stabilizację cen głównych surowców i materiałów wykorzystywanych przez grupę (dla celów prognozy założono kształtowanie się tych cen na poziomach jak w III kwartale bieżącego roku), przewidywalną cenę energii elektrycznej do końca roku 2021, ustabilizowanie sytuacji w obszarze zatrudnienia, uregulowanie presji płacowej do końca roku 2021.

Jak podano, wpływ miał też utrzymujący się korzystny dla grupy kurs EUR vs PLN (kurs EUR vs PLN przyjęty do prognozy wynosił 4,50, średni kurs NBP w 2021 roku kształtował się na poziomie 4,54).

"Przy założeniu, że trend kursu euro będzie kontynuowany w dalszej części bieżącego roku, należy spodziewać się korzystnego wpływu euro na wartość marży na sprzedaży eksportowej" - napisano.

Jednocześnie zarząd spółki zwrócił uwagę, że czynnikiem ryzyka dla realizacji zaktualizowanej prognozy jest m.in. funkcjonowanie łańcucha dostaw.

To druga korekta w górę prognoz spółki w tym roku. Pierwotnie, pod koniec marca Mangata prognozowała przychody w 2021 r. na 659 mln zł, EBITDA na 94 mln zł, a zysk netto na 43 mln zł.(PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki