REKLAMA
BADANIE

Maliszewski: To początek fali umocnienia złotego

2015-12-17 16:42
publikacja
2015-12-17 16:42
Maliszewski: To początek fali umocnienia złotego
Maliszewski: To początek fali umocnienia złotego
fot. Grzegorz Adamczyk / / Bankier.tv

Mamy za sobą ciekawy tydzień na rynku walutowym. Złoty we wtorek gwałtownie się umocnił. Fed w środę podwyższył stopy procentowe, po raz pierwszy od 10 lat, co jednak nie spowodowało żadnych gwałtowniejszych ruchów na eurodolarze. Czy nadeszły wreszcie lepsze czasy dla polskiej waluty? Pytamy o to Jacka Maliszewskiego, głównego ekonomistę DMK.

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl: Jeszcze kilka dni temu złoty bił rekordy słabości. Wtorek przyniósł jednak znaczne umocnienie polskiej waluty. Kto tak intensywnie kupował polską walutę?

fot. / / Materiały dla mediów

Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK: To prawda, uderzenie w złotego we wtorek było imponujące. Umocnienie złotego szczególnie się nasiliło w późnych godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych, gdy polskie banki już nie pracowały. Według mnie kupowały banki zza Atlantyku. Domyślam się, że ten sam kapitał zaczął umacniać w tym samym czasie waluty krajów Ameryki Południowej. W tym samym czasie zyskiwało m.in. meksykańskie peso.

Reklama

Jestem bardzo mocno przekonany, że za tym ruchem stoi duży kapitał, który rozpoczął tradycyjną grę zwaną "Rajdem Świętego Mikołaja" - czyli zaczął kupować ryzykowne aktywa na całym świecie.

Czy to już koniec spadku i odwrócenie trendu na złotym?

Tak, zakładam, że to dopiero początek nieco większej fali. Duży kapitał stosujący strategię carry-trade czekał cierpliwie aż euro będzie droższe. W myśl zasady, iż zaciągać kredyt w walucie należy wtedy, gdy ta waluta drożeje - po wzroście kursu należy taką walutę pożyczyć i natychmiast sprzedać.

Gdy EUR/USD podskoczył w okolice 1,1050 zrealizowany został pierwszy warunek - silne euro, jest okazja zacząć grę na osłabienie euro z wyższych lepszych bezpieczniejszych poziomów.

Ponadto kapitał ten czekał, aż waluty takie jak złoty, peso, itp. ulegną przecenie - i tak się stało w ostatnich tygodniach.

Jak w ten scenariusz wpisuje się środowa decyzja Fed o pierwszej od 10 lat podwyżce stóp procentowych?

Kapitał spekulacyjny uznał, że Fed w środę podniesie stopy procentowe i tak się faktycznie stało.

A skoro FED podniesie stopy procentowe, to kurs EUR/USD spadnie - umocni się dolar do euro. A skoro euro ma się osłabić, to jest to idealny moment do rozpoczęcia carry-trade.-

Zatem możemy się spodziewać, że zagraniczny kapitał dalej będzie kupował złotego?

Zwykle kapitał dużych rozmiarów rozgrywa taką partię w kilku krokach - nie rzucając wszystkiego od razu na jedną szalę. Zakładam, że we wtorek "położyli gotówkę na stół", pokazując wszystkim dookoła, że gra idzie na poważnie. Ale nie wykorzystali wszystkich swoich nabojów od razu.

Skąd takie przypuszczenie?

Może posłużę się przykładem. Duży gracz kładzie gotówkę na stół, pozostali gracze mówią "sprawdzam". Jeśli duży gracz blefował, to wycofa się. Jeśli zaś duży gracz nie blefuje, dorzuci do puli w drugim kroku. Jak w pokerze. Ale tak samo grę rozgrywa się na rynku walutowym - gdy jest się głównym graczem, największym przy stole.

Duży gracz (czy też grupa dużych graczy) położyła kasę na stół - kurs EUR/PLN spadł o 7 groszy z poziomu 4,37 do 4,30. Pozostali gracze podjęli rękawicę i powiedzieli "sprawdzam" - kurs EUR/PLN podniósł się o 4 grosze z poziomu 4,30 do 4,34.

Jeśli teraz duży gracz dołoży do puli - czyli kurs EUR/PLN spadnie poniżej 4,30, cała reszta graczy grających przeciwko temu graczowi, wycofa się, uznając, że "nie blefuje, ma mocną kartę i jest zdeterminowany".

Jak bardzo może umocnić się złoty?

Na wysokości 4,29-4,30 jest ważne wsparcie techniczne wynikające z wykresu EUR/PLN. Po pęknięciu tego wsparcia, otwiera się droga do ruchu w kierunku 4,22-4,23. I to jest mój bazowy scenariusz - ruch w dół w kierunku 4,22-4,23 w najbliższych dniach i tygodniach.

Wpisywałoby się to idealnie w to, co zapowiadam od wielu tygodni - mianowicie iż "efekt grudnia" na EUR/PLN powinien sprowadzić kurs 15-25 groszy od jesiennych szczytów. Tak bowiem wynika z prawidłowości statystycznych z ostatnich 20 lat na polskim rynku. 15 groszy w dół od szczytu 4,37 daje właśnie 4,22.

Całkiem możliwe, że "efekt grudnia" będzie mocniejszy, czyli że od szczytu do dołka zejdziemy 25 groszy. Na razie traktuję ten scenariusz jako możliwy, ale nie stawiałbym na to dużych pieniędzy.

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~hehe
no i mowię panu "sprawdzam" i.... zdaje się, ze sie pan maliszewski nie mylił.
~roobo
Co piszecie za bzdury, złoty jest mocno osłabiony,a euro, dolar przewartościowany
jakieś 30-40 gr i jeszcze nasza deflacja.
Wystarczy porównać jakieś ceny produktów w PL i np. USA przed zniżką złotego
i teraz
Rynek i tak zrobi swoje to on decyduje.Jest tani złoty to trzeba korzystać,
ja mam teraz prawie wszystko w
Co piszecie za bzdury, złoty jest mocno osłabiony,a euro, dolar przewartościowany
jakieś 30-40 gr i jeszcze nasza deflacja.
Wystarczy porównać jakieś ceny produktów w PL i np. USA przed zniżką złotego
i teraz
Rynek i tak zrobi swoje to on decyduje.Jest tani złoty to trzeba korzystać,
ja mam teraz prawie wszystko w PLN,a jak dolar spadnie to dobre będzie
inwest w złotko przy uncji do 1050.
Czasami wielkogłowi dobrze informują.
~kent
Maliszewski ,,,,,,,,,,,napij się chlopie zimnej wody ,to dobrze robi na rogrzana glowe ............powinieneś wiedzieć ze ta sytuacja z umocniem pln tzw swiatecznym jest co roku ,w styczniu jest zwykle silne odreagowanie i pln zjezdza na pld ,pozatym nie pisz co kto kupuje bo tego nie wiesz ,napisz lepiej dlaczego obcy kapital ma Maliszewski ,,,,,,,,,,,napij się chlopie zimnej wody ,to dobrze robi na rogrzana glowe ............powinieneś wiedzieć ze ta sytuacja z umocniem pln tzw swiatecznym jest co roku ,w styczniu jest zwykle silne odreagowanie i pln zjezdza na pld ,pozatym nie pisz co kto kupuje bo tego nie wiesz ,napisz lepiej dlaczego obcy kapital ma kupować pln ,podaj konkretne powody ,bo jak zwykle lejesz wode ,zrob spole z Kuczynskim on widzi gwiazdy ,możecie wrozyc wspólnie.
~haha
W Grudniu zawsze złoty się umacnia bo miliony pracujących za granicą wymieniają twardą walutę gdy przyjeżdżają na święta. Zobaczymy w styczniu i lutym co ten anal będzie opowiadał pewnie że kapitał spekulacyjny uciekł z Polski...
~Echh-analitycy
A to rano na Forsalu było - każdy mówi co chce, najlepiej zaś post factum. :-)
Złoty może ponownie się osłabić. Polska waluta traci na wartości
18 grudnia 2015, 10:10 | Aktualizacja: 18.12.2015, 10:46
0
źródło:PAP
"Dziś złoty powinien również z pozostać pod wpływem czynników globalnych, w tym przetrawiania przez
A to rano na Forsalu było - każdy mówi co chce, najlepiej zaś post factum. :-)
Złoty może ponownie się osłabić. Polska waluta traci na wartości
18 grudnia 2015, 10:10 | Aktualizacja: 18.12.2015, 10:46
0
źródło:PAP
"Dziś złoty powinien również z pozostać pod wpływem czynników globalnych, w tym przetrawiania przez rynki implikacji decyzji Fed. Istotnym czynnikiem wpływającym na złotego jest również tzw. efekt portfolio związany ze słabością rynków wschodzących.
Efekt ten naszym zdaniem ciągle jest silniejszy niż czynniki wewnętrzne (polityczny spór między większością parlamentarną oraz opozycją)" - oceniają w porannym biuletynie ekonomiści z mBanku.

Bank Pocztowy zwraca uwagę na brak istotnych publikacji danych makroekonomicznych na świecie.

"Wszystko wskazuje więc na to że nastroje pogorszą się dziś także w Europie, co prawdopodobnie zaszkodzi złotemu. Kurs EUR-PLN może dziś powrócić powyżej poziomu 4,30 i zakończyć tydzień w okolicach 4,30-4,33" - napisano w raporcie Pocztowego.
~jesh-ldn
widziac ze niezly z niego budyniowy 'anal'...

fala umocnienia idzie bo imigrancji na swieta zjezdzaja I EUR/NOK/GBP sprzedaja by na swieta I prezenty bylo... a firmy rozwiazuja pozycje long bo jak teraz nie wezmie zlotego to po nowym roku by na trzymaniu waluty stracil, biorac pod uwage poronione pomysly gospodarcze
widziac ze niezly z niego budyniowy 'anal'...

fala umocnienia idzie bo imigrancji na swieta zjezdzaja I EUR/NOK/GBP sprzedaja by na swieta I prezenty bylo... a firmy rozwiazuja pozycje long bo jak teraz nie wezmie zlotego to po nowym roku by na trzymaniu waluty stracil, biorac pod uwage poronione pomysly gospodarcze PREZESA I jego przydup...ów Szalaszmaty, Morawieckiego jr i szydlowej z Populizmu i Socjalizmu

ale taa jasne... ciekawy jestem ile za takie pier....nie na bankierze placá ?
~eedek
Co za bałwan. Sam chyba nie czytał tego co powiedział. Wynika z tego, że złoty należy do ryzykownych aktywów bo jest kupowane w czasie gry zwanej "rajdem...." a to jest odwrócenie trendu i początek nowej fali. Z tym się zgodzę: fali wodolejstwa głupków, którzy lubią siebie nazywać analitykami czy ekonomistami najlepiej Co za bałwan. Sam chyba nie czytał tego co powiedział. Wynika z tego, że złoty należy do ryzykownych aktywów bo jest kupowane w czasie gry zwanej "rajdem...." a to jest odwrócenie trendu i początek nowej fali. Z tym się zgodzę: fali wodolejstwa głupków, którzy lubią siebie nazywać analitykami czy ekonomistami najlepiej głównymi. Po takiej rekomendacji proponuje firmę DMK (domyślam się, że to jakiś dom maklerski) omijać z daleka.
~mis
Najlepsze są wypowiedzi analityków i ekspertów PO fakcie - tak to każdy może powiedzieć np. spodziewałem się spadku lub spodziewałem się umocnienia. Żenada.
Albo np. analitycy spodziewają się czegoś lub czegoś. Tak to ja też potrafię powiedzieć np. w najbliższym miesiącu Euro będzie się poruszało w ramach 4.10 a 4.40.
Tylko
Najlepsze są wypowiedzi analityków i ekspertów PO fakcie - tak to każdy może powiedzieć np. spodziewałem się spadku lub spodziewałem się umocnienia. Żenada.
Albo np. analitycy spodziewają się czegoś lub czegoś. Tak to ja też potrafię powiedzieć np. w najbliższym miesiącu Euro będzie się poruszało w ramach 4.10 a 4.40.
Tylko czy tak mówi ekspert?
Liczą się trafne prognozy przed i mają być maksymalnie dokładne a nie wróżenie z fusów i co najgorsze ciągła zmiana już wyrażonej opinii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki