Maliszewski: Frank poniżej 3 zł? To możliwe w połowie 2018 r.

Jakie są prognozy dla kursów najważniejszych par walutowych z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy i kredytobiorcy? Czy kurs franka szwajcarskiego może ponownie spaść poniżej poziomu 3 zł? O tym rozmawiamy z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK.

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl: Jak duże instytucje finansowe postrzegają aktualną sytuację na rynku eurodolara? Jakie są ich prognozy?

(Materiały dla mediów)

Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK: Rozpiętość prognoz instytucji finansowych, które zbiera agencja Bloomberg, jest bardzo duża. Jedni zakładają, że EUR/USD wzrośnie w okolice 1,22 (miesiąc temu górny skraj prognoz był na poziomie 1,34) w kolejnych kwartałach 2015 i 2016 roku - [linia zielona na wykresie - przyp. red.]. Inni natomiast obstawiają spadek EUR/USD w okolice 0,93 do końca czerwca 2016 roku [linia czerwona - przyp. red.].

Mediana prognoz [oznaczona kolorem białym - przyp. red.], czyli linia wskazująca, iż połowa instytucji finansowych zakłada poziom notowań powyżej tej linii, zaś druga połowa instytucji zakłada poziom notowań poniżej tej linii, ma lekką tendencję spadkową, ale na całej swej długości znajduje się powyżej arcyważnego poziomu 1,05. Oznacza to, że instytucje finansowe (uśredniając ich wszystkie prognozy) widzą raczej umacnianie się dolara w długim horyzoncie, ale jednocześnie widzą utrzymanie się poziomu 1,05.

(Bloomberg)

Czy faktycznie poziom 1,05 ma według Pana szansę na utrzymanie, jak pokazuje mediana prognoz banków?

Zakładam, że przez najbliższych kilka miesięcy (do końca roku) EUR/USD będzie oscylować pomiędzy poziomami 1,0450-1,1550. Dolny poziom - to arcyważne wsparcie techniczne, zaś poziom 1,1550 to arcyważny opór techniczny. Docelowo po zakończeniu tej konsolidacji widzę - podobnie jak najwięksi optymiści względem dolara - spadek kursu w kierunku poziomu 0,90.

(DMK)

Chciałbym zwrócić uwagę na podobieństwo dwóch okresów. Widać to na wykresie. Pierwszy okres to 2000-01, zaś drugi okres to 2015. W poprzednim okresie kurs EUR/USD po dotarciu do wieloletniej linii trendu rosnącego wszedł w fazę mocnych oscylacji pomiędzy poziomami 0,83 i 0,96. Trwało to ponad 6 kwartałów i zakończyło się silnym wybiciem kursu w górę.

Teraz sytuacja jest podobna. Kurs EUR/USD zatrzymał się na skrzyżowaniu dwóch ważnych linii: linii trendu rosnącego zapoczątkowanego w latach 70. oraz dolnej linii kanału spadkowego trwającego od 2008 roku. Tyle tylko, że w 2001 roku stopy procentowe w USA były niższe niż w eurolandzie (teraz jest odwrotnie). Ponadto 14 lat temu dolar zaczął tracić do euro po zamachu na WTC.

Poziom 0,9 wydaje się w tej chwili niemal "kosmicznie" niski, oznaczałby przełamanie bariery jednego euro za dolara. Dlaczego dolar miałby tak bardzo się umocnić do euro?

Oprócz czynników, które do tej pory umacniały "zielonego" - nadwyżka eksportu surowców energetycznych takich jak ropa naftowa i gaz ziemny oraz wyższe stopy procentowe w USA niż w strefie euro - obecnie doszedł kolejny czynnik; jest nim ujemna stopa procentowa w Szwajcarii. Kapitał inwestycyjny, który schronił się jakiś czas temu do franka, teraz najprawdopodobniej zacznie od franka uciekać z racji płacenia wysokich "kar" za przetrzymywanie szwajcarskiej waluty. Jedynym sensowym miejscem ucieczki od franka wydaje się dolar amerykański. A to by znaczyło, że dolar powinien nadal się wzmacniać z okresami przerw w postaci korekt krótko i średnioterminowych.

Za taka prodolarową prognozą przemawia też wykres różnicy pomiędzy oprocentowaniem euro i dolara pokazujący bieżące stawki kontraktów futures oraz FRA. Jest to obraz oczekiwań uczestników dwóch rynków stóp procentowych, oczekiwań co do przyszłych losów stóp procentowych w USA i eurolandzie. Gdyby oczekiwania uczestników rynku stóp procentowych sprawdziły się, to pod koniec 2016 roku stopy w USA byłyby 350 razy wyższe niż stopy w eurolandzie (stopy 3-miesięczne).

(DMK/Bloomberg)

Przejdźmy teraz na polskie podwórko. Jakie są prognozy dużych banków dla kursu EUR/PLN?

Najbardziej pesymistycznie nastawione do złotego instytucje zakładają, iż EUR/PLN wzrośnie do poziomu 4,35 (miesiąc temu najbardziej pesymistyczne prognozy wskazywały poziom 4,45). Po drugiej stronie znajdują się te instytucje finansowe, które zakładają umocnienie naszej waluty krajowej. Najwięksi optymiści prognozują, iż EUR/PLN spadnie w okolice 3,85 (miesiąc temu najniższa prognoza była na tym samym poziomie 4,00) na koniec czerwca 2016 roku.

Wydaje się, że te prognozy są dość optymistyczne dla złotego, zakładając raczej jego umocnienie. Czy naprawdę jest na to szansa?

W ostatnich dniach pojawił się nowy ważny czynnik, który może wprowadzić sporo zamieszania na rynku złotego. Tym czynnikiem jest ustawa o przewalutowaniu kredytów hipotecznych. Wcześniej nie brałem tego pod uwagę. Takie masowe przewalutowanie kredytów hipotecznych może doprowadzić do dość znacznego (ale raczej krótkookresowego) osłabienia złotego. Banki będą bowiem musiały, w ślad za przewalutowaniem kredytów, zamknąć swoje pozycje zabezpieczające na rynku międzybankowym. Czyli upraszczając, banki będą musiały odkupić kilkanaście miliardów franków na rynku - tych kilkanaście miliardów franków było sprzedanych w ramach kredytu 7-8 lat temu. Wtedy gdy te kredyty były udzielane, przyczyniało się to do umocnienia złotego. Teraz zaś odwrotne transakcje mogą przyczynić się do osłabienia naszej waluty krajowej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~sceptyk

czy można będzie do tego pana przyjść z reklamacją, jak się ta prognoza nie sprawdzi ? od kilku lat eksperci przepowiadają, że w czwartym kwartale ( w kolejnych latach) to frank będzie taki tani...najtańszy w roku, po czym przychodzi 4 kwartał i d........
Gdyby tak było- rewelacja, 10% oszczedności . A jesli na przykład Trumpa odwołają to co? swiat stanie na głowie, waluty oszaleją, frank się tradycyjnie umocni jak w kazdym kryzysie...
przyjdzie styczen i frank znów chybnie i 50 groszy..... brrrrr
Prognoza jest dobra wtedy , kiedy taki ekspert mówi- o ja zainwestowałem w to, bo wiem/ wierzę
że na tym zarobię w ciagu roku czy trzech lat. a takie opowiadanie bez pokrycia ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~iga

Banki udzielały kredytów w złotówkach a nie w frankach, mimo umowy na franki. panie Maliszewski.To należy sprawdzić czy miały wtedy tyle franków?Ale wiadomo o co chodziło. . Ja brałem kredyt w frankach a na konto przelali mi złotówki , a franka nie widziałem na oczy.

! Odpowiedz
2 1 ~Kamil

Czy uważasz, że jeżeli bank udziela kredytu w złotówkach, to on ma te złotówki? Miałby je, gdyby udzielił pożyczki. W przypadku kredytu bank posiada jedynie 3,5% wartości Twojego kredytu. Reszta to zwykły zapis elektroniczny. Tego pieniądza na razie nie ma. On powstanie z chwilą, kiedy Ty go przyniesiesz do banku.

! Odpowiedz
0 4 ~ToMaster

czy to nie czasem Rysiek o pseudonimie Maliszewski
znaczysię Rysiek, Rysek Petru...

! Odpowiedz
14 2 ~jar

czas powoli przyzwyczajać się do kursu
1 Frank = 5 zł
1 Dolar = 4,50 zł
1 Euro = 4,20 zł
1 Funt = 6,50 zł
to jest prognoza na rok 2017
pozdrawiam

! Odpowiedz
0 7 ~Jaca

a funk już poniżej 5 zł... i co Nostradamusie?

! Odpowiedz
0 4 ~Jaca

funt oczywiście. Natomiast frank poniżej 4 zł...

! Odpowiedz
0 0 ~kriii

Widać, że mało cokolwiek wiesz :P

! Odpowiedz
10 5 ~PIS_kradnie

Panie Maliszewski skąd pan się urwał, chyba z choinki. Prędzej Frank poważnie przekroczy 4,00 złote niż zejdzie poniżej 3,50 a o 3,00 można zapomieć przynajmniej na 10 lat.

! Odpowiedz
2 18 ~prawda

Za 10 lat Szwajcarzy będą uciekać do USA i Australii przed nawałą islamską. Garstka Szwajcarów pozostawiona na wyspie w morzu muzułmanów nie będzie widziała sensu dalszej walki. Te resztki będą przedzierać się do nas Polaków i Czechów (Węgry będą linia frontu). W sumie kredyty w CHF same się spłacą bo CHF będzie wirtualną walutą na świecie. Wartość CHF spadnie dziesięciokrotnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR 0,22% 4,4443
2020-06-05
USD/PLN 0,36% 3,9255
2020-06-05 22:59:00
EUR/PLN -0,08% 4,4307
2020-06-05 22:59:00
EUR/USD -0,41% 1,1291
2020-06-05 22:59:00
CHF/PLN -0,41% 4,0767
2020-06-05 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil