REKLAMA

Malezja uzgodniła z Chinami wznowienie budowy ważnej linii kolejowej

2019-04-12 10:46
publikacja
2019-04-12 10:46
YAY Foto

Kuala Lumpur i Pekin uzgodniły w piątek, po miesiącach trudnych negocjacji, wznowienie realizacji wielomiliardowego projektu budowy linii kolejowej w Malezji, obniżając o prawie jedną trzecią szacowane koszty.

Kancelaria malezyjskiego premiera Mahatira Mohamada poinformowała, że uzgodniono, iż koszt budowy linii kolejowej wyniesie 44 miliardy ringgitów (10,7 mld dolarów), podczas gdy pierwotnie zakładano 65,5 mld ringgitów (16 mld USD).

Chodzi o linię kolejową długości 688 km, mającą połączyć wschodnie wybrzeże Malezji (nad Morzem Południowochińskim) z cieśniną Malakka na zachodzie.

Mahatir, który doszedł do władzy w maju ub.r., w sierpniu ogłosił, że Malezja zrezygnowała z wielomiliardowych projektów inwestycyjnych, finansowanych z kredytów udzielanych przez Chiny, w tym z rozpoczętej w 2017 r. budowy linii kolejowej. Podkreślał, że są to projekty, na które Malezji nie stać i których kraj obecnie nie potrzebuje.

Zastrzegał, że realizację tych projektów można będzie wznowić w przyszłości, ale że Malezja musi przede wszystkim skoncentrować się na redukcji zadłużenia. "Przy tym zadłużeniu, jeśli nie będziemy ostrożni, możemy stać się bankrutem" - ostrzegł, zarzucając "głupotę" swojemu poprzednikowi Najibowi Razakowi, oskarżonemu o korupcję na wielką skalę.

Chodzi o projekty w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, lansowanej przez Chiny, a obejmującej budowę portów, linii kolejowych i innych elementów infrastruktury w całej Azji. Wiele z tych projektów jest realizowanych przez chińskich wykonawców, a finansowanie zapewniają kredyty udzielane przez państwowe banki chińskie.

Inicjatywa Pasa i Szlaku ma na celu stymulację międzynarodowego handlu poprzez rozwój korytarzy transportowych, łączących Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki. Stała się ona sztandarowym projektem polityki zagranicznej prezydenta ChRL Xi Jinpinga. (PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki