REKLAMA
WEBINAR

Majątek najbogatszego Rosjanina mocno stopniał przez sankcje. Miliarder uważa to za niesprawiedliwe

2022-12-01 12:31
publikacja
2022-12-01 12:31

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Aleksiej Mordaszow uznawany był za najbogatszego człowieka w Rosji. Producent stali i udziałowiec niemieckiego koncernu turystycznego TUI był jednym z pierwszych Rosjan, których dotknęły zachodnie sankcje. Obecnie miliarder skarży się na duże straty spowodowane właśnie sankcjami – pisze portal dziennika „Welt”.

Majątek najbogatszego Rosjanina mocno stopniał przez sankcje. Miliarder uważa to za niesprawiedliwe
Majątek najbogatszego Rosjanina mocno stopniał przez sankcje. Miliarder uważa to za niesprawiedliwe
fot. MAXIM SHEMETOV / / Reuters

Od czasu nałożenia sankcji należący do Mordaszowa koncern Siewierstal odnotował straty w wysokości ponad 400 milionów dolarów, m.in. przez zakaz eksportu, konfiskatę towaru i rezerw gotówkowych – przyznał w środę oligarcha.

Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę Mordaszow zajmował według "Forbesa" pierwsze miejsce na liście rosyjskich miliarderów. „Ze względu na bliskie Kremlowi interesy w branży medialnej i bankowości Mordaszow trafił jako jeden z pierwszych na zachodnie listy sankcji. Z tego powodu w rankingu magazynu +Forbes+ już w kwietniu spadł na piąte miejsce. Szacuje się, że wartość netto jego majątku spadła w mijającym roku z 29,1 do 13 mld dolarów” – informuje „Welt”.

Miliarder twierdzi, że nałożone na niego sankcje są niesprawiedliwe i uważa, że jego działalność nie ma związku z polityką. Jak przypomina „Welt”, w Niemczech Mordaszow był największym indywidualnym udziałowcem grupy turystycznej TUI, posiadając 34 proc. udziałów. Po wybuchu wojny, z uwagi na sankcje, przekazał 29,9 proc. udziałów firmie należącej do żony.

Oprócz majątku Siewierstalu w Europie skonfiskowano ponadto prywatny majątek Mordaszowa, w tym luksusowy jacht. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w środę, aby odbudowę zniszczonej w wyniku działań wojennych Ukrainy finansować ze środków należących do Rosji i rosyjskich oligarchów. 

mszu/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
od_redakcji
Zachodnie koalicje zawsze podczas krucjaty. Czy to w Afganistanie Iraku Libii, Kosowie i jeszcze gdzie by nie było, że trudno zliczyć, twierdzą, że będą "pomagać" tak długo, jak będzie trzeba. Tak też i obecnie zapewniają Zieleńskiego o swej pomocy-przyjaźni. Po czym nagle zwijają się jak poparzeni. I polska zostanie jak Zachodnie koalicje zawsze podczas krucjaty. Czy to w Afganistanie Iraku Libii, Kosowie i jeszcze gdzie by nie było, że trudno zliczyć, twierdzą, że będą "pomagać" tak długo, jak będzie trzeba. Tak też i obecnie zapewniają Zieleńskiego o swej pomocy-przyjaźni. Po czym nagle zwijają się jak poparzeni. I polska zostanie jak panna z dzieckiem.

bha
Bogate niby,, bidulki'' brak więcej słów.
andregru
Jak każdy miliarder dorobił się tej fortuny ciężką swoją pracą , swoimi rękoma .
zoomek
Nie znam dokładnych statystyk ale wśród oligarchów ruskich i ukraińskich to chyba Żymianie dominują? Jak zwykle dorobili się ciężką pracą goja.
and00
Niesprawiedliwe
A tak sie biedaczek namordował
W doslownym slowa znaczeniu
mkx
Jak to niesprawiedliwe, jeszcze 13mld mu zostało.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki