REKLAMA

MSP nie wyklucza próby renegocjacji umowy na dostawy ropy z Rosji

2016-01-29 16:30
publikacja
2016-01-29 16:30

W świetle analiz dywersyfikacji dostaw ropy przez PKN Orlen, MSP nie wyklucza próby renegocjacji 3-letniego kontraktu na dostawę ropy z Rosji, jaką pod koniec ub.r. podpisał polski koncern - wynika z piątkowej wypowiedzi ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

MSP nie wyklucza próby renegocjacji umowy na dostawy ropy z Rosji / PKN Orlen

"Nie wykluczamy takiej opcji, ale to będzie wymagało stałego, codziennego monitorowania sytuacji i ciągłego kontaktu z władzami spółki. Jeśli zaistnieje uzasadnienie dla takiej decyzji, oczywiście, że podejmiemy próbę renegocjacji" - powiedział Jackiewicz podczas piątkowej konferencji pytany o to, czy w świetle tego, że Orlen myśli o dywersyfikacji dostaw, resort nie rozważa renegocjacji 3-letniego kontraktu.

Z końcem grudnia 2015 r. PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy będą realizowane rurociągiem od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. do rafinerii w Płocku. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie.

Jednocześnie spółka analizuje możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu i Iraku. Obecnie spółka odbiera miesięczne ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco, dostarczanych do Polski statkami z Arabii Saudyjskiej. (PAP)

jzi/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~podatnik
To nie PKN Orlen podpisał a polecony Prezes tow. Jasiński, tak właśnie wyglądają w praktyce obiecanki PiS'u o dywersyfikacji dostaw ropy!
~che
Można by też podjąć próbę renegocjacji kontraktu na zakup i dostawę samolotów F16 oraz związane z tą transakcją zobowiązania offsetowe US . No chyba że nie mamy na to czasu, bo właśnie wuj Sam nadstawi drugi 'policzek' do wylizania.
k-7
A co z gazem który zakupił pawlak na 30 lat?.Cena jego była i jest najwyższa w europie.
~CEP
TAK TO JEST JAK DZIAŁACZ PZPR ZOSTAŁ PREZESEM TAKIEJ FIRMY......??????

DZIADEK 67 LAT POWINIEN BAWIĆ WNUKI ........ JAKIE ON MA HAKI NA JARKA....?????
~Dim
"próby renegocjacji"

"Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca"; :od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r" czyli dla 18 mln / 4 lata = 4,5 mln ton/rok w wariancie min.

"spółka odbiera miesięczn[i]e ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco" czyli 1,
"próby renegocjacji"

"Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca"; :od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r" czyli dla 18 mln / 4 lata = 4,5 mln ton/rok w wariancie min.

"spółka odbiera miesięczn[i]e ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco" czyli 1,2 mln ton/rok

Wydaje się że Saudi Aramco musiało by się trochę bardziej wysilić aby renegocjacje miały ręce i nogi lub "możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu i Iraku".
~Loop
Jak widzę te komentarze HAhaha płatnych kretynów PO i Rumuna Petru, żal mi wyważonego niegdyś forum Bankier.pl.
~Kurzypielec
..a może trochę merytorycznie ??? nadaniec Jarosława K. , były PZPR-owiec podpisuje WIĄŻĄCY KONTRAKT z ruskimi a teraz jakiś minister PODEJMIE PRÓBĘ RENEGOCJACJI (tyle może powiedzieć i zrobić 3klasista) .. i oczywiście podejmie próbę z której nic nie wyjdzie .... i tyle merytorycznie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki