MRiRW: wydłużono termin składania wniosków o pomoc suszową

Do 15 listopada został wydłużony termin skradania wniosków o pomoc suszową - poinformował w piątek resort rolnictwa. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom 280 mln zł.

(fot. John Lambeth / Pexels)

"Do 15 listopada 2019 r. zostaje wydłużony termin składania wniosków o udzielenie pomocy w formie dotacji przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie ministerstwa.

Formularz wniosku o udzielenie pomocy jest dostępny na stronie internetowej ARiRM.

W czwartek biuro prasowe resortu poinformowało PAP, że Agencja w związku z tegoroczną suszą wypłaciła rolnikom 280 mln zł. Do ARiMR wpłynęło 129 tys. wniosków o pomoc.

Według danych resortu rolnictwa na 16 października, protokołów nie przekazały jeszcze 954 komisje szacujące straty, pracę zakończyło 831 komisji. Poszkodowanych jest 276 tys. gospodarstw, a straty odnotowano na powierzchni 4 mln 459 tys. ha, w tym na ponad 3 mln ha straty są większe niż 70 proc.

Na pomoc suszową rząd na razie przeznaczył 500 mln zł. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski deklaruje jednak, że pula środków na ten cel, w razie potrzeby, zostanie zwiększona. W ubiegłym roku na ten cel rząd przeznaczył w sumie 2,2 mld zł.

Agencja wypłaca pomoc na podstawie protokołów. Stawka rekompensaty jest zróżnicowana w zależności od wielkości strat. Najwięcej - 1000 zł na hektar - może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70 proc. danej uprawy i posiadał polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne