REKLAMA

MLP Group zakłada w '19 wzrost przychodów na poziomie 10-15 proc.

2019-09-04 16:16
publikacja
2019-09-04 16:16
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

MLP Group zakłada, że w całym 2019 roku odnotuje wzrost przychodów rdr na poziomie 10-15 proc. oraz utrzyma podobną jak w pierwszym półroczu dynamikę wzrostu zysku netto - poinformował PAP Biznes prezes Radosław T. Krochta. W planach na drugie półrocze spółka ma m. in. rozpoczęcie działalności w Austrii i intensyfikację działań w Niemczech.

MLP Group odnotowało w pierwszej połowie 2019 roku 67,5 mln zł przychodów wobec 64,8 mln zł przed rokiem. Zysk netto grupy wzrósł w tym czasie do 69,2 mln zł z 31,5 mln zł rok wcześniej. Prezes informował w styczniu, że spodziewa się w 2019 roku dwucyfrowego tempa wzrostu przychodów i wyniku netto.

„Jednym z czynników, które podwoiły zysk netto grupy w pierwszym półroczu, jest zwiększenie przychodów grupy oraz bardzo niska baza kosztowa - przy oddawaniu nowych powierzchni nie musimy zwiększać kosztów proporcjonalnie do przychodów, które generują nasze aktywa. Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miała także aktualizacja wyceny wartości nieruchomości” - powiedział PAP Biznes prezes Krochta.

„Przychody w pierwszym półroczu wzrosły o 4 proc., ponieważ część najmów i budynków będzie pokazana dopiero w drugim półroczu. Oczekujemy, że w całym 2019 roku przychody wzrosną rdr około 10-15 proc. Oczekujemy też, że - podobnie jak to było w pierwszych sześciu miesiącach tego roku - także w skali całego roku dynamika wzrostu zysku netto będzie na podobnym poziomie” - dodał.

MLP Group jest deweloperem powierzchni magazynowo-produkcyjnych. Grupa działa obecnie na rynku polskim, niemieckim i rumuńskim.

„W pierwszym półroczu przyspieszyliśmy ekspansję na rynku niemieckim. Na rynku rumuńskim podpisaliśmy też dwie duże umowy najmu. Rozwój międzynarodowy jest istotną kwestią w grupie, w Polsce rozwijamy się stabilnie o 10-15 proc. w skali roku” - powiedział prezes Krochta.

W drugim półroczu grupa planuje rozpoczęcie działalności na rynku austriackim i intensyfikację działań na rynku niemieckim.

„Rynek niemiecki jest największym rynkiem magazynowym w Europie – każdego roku przybywa tam 7-8 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej. Dla porównania, w Polsce całkowita powierzchnia magazynowa to około 16-17 mln m kw. Widzimy w Niemczech gigantyczny potencjał rozwoju, kluczowe dla nas jest zwiększenie działalności właśnie na tamtejszym rynku” - powiedział prezes Krochta.

„Jeszcze w tym roku planujemy kupić kolejne trzy, cztery lokalizacje pod nowe projekty w Niemczech. Oczekujemy, że w tym roku kupimy także pierwszą działkę w Austrii. Liczymy, że do 2022 roku Polska oraz Niemcy będą generowały podobny poziom przychodów i będą miały podobny wpływ na wynik netto grupy, Austria i Rumunia będą natomiast dodatkiem” - dodał.

Prezes wskazał też, że plany rozwoju w Polsce na ten rok obejmują zakup działek we Wrocławiu, w Strykowie i w Lublinie. Grupa zamierza również kupić działkę na Górnym Śląsku.

"Powinniśmy wydać na ten cel łącznie około 100 mln zł” - powiedział prezes MLP Group.

Na koniec czerwca 2019 roku MLP Group dysponowało 600 tys. m kw. gotowej powierzchni najmu, a kolejne 73,5 tys. m kw. stanowiła powierzchnia w trakcie budowy i w przygotowaniu.

„Do końca tego roku powinniśmy zarządzać powierzchnią około 1 mln m kw., na którą składają się projekty gotowe, w realizacji oraz w przygotowaniu” - powiedział prezes Krochta.

Jak wskazał, istotnym czynnikiem wzrostu rynku - zarówno w Polsce, jak i w Niemczech - jest wzrost handlu internetowego.

„W Polsce i Niemczech obserwujemy duży wzrost rynku e-commerce. Dla nas najistotniejszy jest wpływ e-commerce na redukcję powierzchni w centrach handlowych i powiększanie magazynowej” - powiedział prezes Krochta.

Grupa widzi jednak również coraz większe zainteresowanie powierzchnią magazynową przeznaczoną dla klientów produkcyjnych.

„Około 40 proc. naszych klientów to firmy produkcyjne, które chcą przenieść się do lepszych, nowocześniejszych miejsc. Wolą wynajmować powierzchnię produkcyjną niż budować niezależną fabrykę” - powiedział prezes.

Grupa nie widzi na ten moment zagrożeń dla rynku magazynowego, nie obawia się też spowolnienia w niemieckiej gospodarce.

„Dane płynące z niemieckiej gospodarki nie pomagają w naszej działalności, ale logistyka jest segmentem antycyklicznym. Jeśli gospodarka spowalnia, to ludzie szukają lepszych cen, a te znajdują najczęściej w internecie. Wzrost sprzedaży internetowej rekompensuje spadek związany ze spowolnieniem gospodarki i wiąże się ze zwiększeniem bazy logistycznej. To z kolei pozytywnie przekłada się na nas” - ocenił prezes Krochta.

W styczniu tego roku prezes informował, że grupa pracuje nad powołaniem nowego podmiotu, do którego wniesione zostaną aktywa nieruchomościowe.

„Proces tworzenia REIT’u trwa. Oczekujemy, że kwestie związane z uporządkowaniem struktury grupy i utworzeniem REIT’u jesteśmy w stanie zakończyć w połowie przyszłego roku, może w trzecim kwartale” - powiedział prezes.

REIT-y (Real Estate Investments Trusts) to specjalne spółki i fundusze inwestujące na rynku nieruchomości, które czerpią dochody z wynajmu nieruchomości i przekazują większość zysków akcjonariuszom w postaci dywidend.

MLP Group jest notowana na warszawskiej GPW od października 2013 roku.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki