REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MF: zerowy VAT na żywność stanowi naruszenie prawa UE

2021-11-27 13:22
publikacja
2021-11-27 13:22
MF: zerowy VAT na żywność stanowi naruszenie prawa UE
MF: zerowy VAT na żywność stanowi naruszenie prawa UE
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE - poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Jak podkreśliło, KE zawsze odmownie odpowiadała na wnioski o zerowy VAT na różne artykuły.

Ministerstwo Finansów podkreśliło w informacji, zamieszczonej na swojej stronie internetowej, że Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0 proc. VAT także na żywność. Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT – stawkę 5 proc. - przypomniało MF.

Będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0 proc., i dotyczy to także żywności. W opinii Komisji Europejskiej dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT - zaznaczyło MF.

Ministerstwo przypomniało, że 18 listopada, podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej, rozmawiano na temat reformy stawek VAT, a Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie - podało MF.

Ministerstwo podkreśliło, że gdy wnioskowało o stawkę 0 proc. VAT na różne artykuły - książki i transport, zawsze odpowiedzi Komisji były negatywne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej przekazał, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. "KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma" - mówił wtedy Morawiecki. Później media podawały, powołując się na informacje z KE, że polski rząd nie zwracał się o obniżenie stawki VAT na żywność do zera.(PAP)

wkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pstrzezek
Morawiecki: "Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska”. KE: „Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski."
Kłamstwo ma krótkie nogi
jjmm2u
Czesi złożyli wniosek o VAT 0% na prąd i dostało zgodę na 0%.
anty12
Mateuszku, można wnioskować o 5% VAT. Na co czekasz nierobie ?
anty12
KE dała odpowiedź że Mateuszek, patologiczny kłamcą z 2 wyrokami w ogóle nie wnioskował o obnize VAT, o jakąkolwiek.
alberto2020
W innych sprawach to z Unią rząd walczy twardo ale jak o obniżenie podatków to grzecznie przyjmuje odpowiedź, że podatków nie można obniżać i jest po sprawie
jabu74_-_ekspert
ludzie czy wy nie widzicie, że oni to specjalnie robią ?
w czym problem żeby dać 0.00000000001% vat ? jest niezerowy ? jest
mba_tomy
"...powołując się na informacje z KE, że polski rząd nie zwracał się o obniżenie stawki VAT na żywność do zera..." A więc bez komentarza
michalshk odpowiada jas2
Lepsze 5% niż 23%
jpelerj
Nasz dzielny rząd obiecywał zniesienie VAT na żywność, ale nie złożył nawet takiego wniosku do KE. Więc MF go tłumaczy, że niby i tak nie było po co składac, bo KE by to pewnie odrzuciła. Ale jak Morawiecki wiedział, że tego nie wolno, to po co w ogóle o tym mówił? Piaskownica. LOL

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki