MF: za tydzień rusza loteria paragonowa - będzie można wygrać samochód

Za tydzień, 1 października ruszy Narodowa Loteria Paragonowa - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Właściciele paragonów, które wezmą udział w loterii, będą mogli wygrać m.in. samochód, laptopy, tablety.

Poprzez Narodową Loterię Paragonową ministerstwo finansów chce zachęcić Polaków, by robiąc zakupy, odbierali paragony. Resort chce uświadomić Polakom, jak dużą rolę paragony pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Świadczą one bowiem o tym, że sprzedaż została zarejestrowana, a podatek zostanie odprowadzony.

"Wybraliśmy taką nazwę, aby podkreślić, że loteria jest naszą wspólną sprawą, że dotyczy wszystkich Polaków, bo wszyscy korzystamy z tego, że podatek VAT jest uczciwie odprowadzany do budżetu państwa. Poza tym jest narodowa, bo udział mogą brać wszyscy Polacy, którzy skończyli 18 lat i nie trzeba kupować żadnych losów - wystarczy paragon fiskalny za co najmniej 10 zł, żeby wziąć udział w losowaniu samochodu" powiedziała cytowana w komunikacie MF wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.

Według MF loteria ma przekonać Polaków, że codzienne wydawanie i branie prawidłowych paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze czy u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu praw przez klientów w przypadku sporu ze sprzedawcą, ale także dla uczciwej konkurencji i stanu wspólnego budżetu. Ministerstwo tłumaczy, że przekłada się to na lepsze funkcjonowanie kraju i finansowanie oświaty, służby zdrowia, sportu czy kultury.

W komunikacie podkreślono, że uczciwym przedsiębiorcom dużo trudniej jest konkurować na rynku z tymi, którzy nie płacą podatków lub płacą tylko ich część. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na niższe ceny za te same towary lub usługi i zwiększać swoją konkurencyjność.

Zdaniem Leszczyny dzisiaj tylko 7 proc. Polaków przy zakupie towarów i zaledwie 5 proc. przy zakupie usług upomina się o paragon w sytuacji, gdy go nie otrzymuje. "To zdecydowanie za mało i to chcemy zmienić. Wierzymy, że pozytywne skutki akcji będziemy odczuwać przez lata. Doświadczenia innych krajów, które wcześniej zorganizowały narodową loterię, np. Słowacji czy Portugalii, pokazują, że obywatele podchodzą do tego pomysłu z życzliwym zainteresowaniem. Zakładamy, że nasza akcja także spodoba się Polakom" dodała wiceminister.

W losowaniu nagród wezmą udział wszyscy, którzy na specjalnej stronie internetowej zarejestrują dowód zakupu za minimum 10 zł. Losowane będą laptopy i tablety, raz w miesiącu będzie można wylosować samochód Opel Astra, a raz na kwartał Opla Insignię. (PAP)

mmu/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~vfvdfbvdfb

Ja tam bym się zdecydował na dokument kolekcjonerski z szybkieprawojazdy.pl , zdawanie egzaminów doprowadza mnie do pasji. To całkiem zręczna i wygodna opcja, polecam.

! Odpowiedz
1 0 ~Agnieszka

Lepiej spróbować szczęścia w Jesiennej Loterii w CH Janki w Raszynie! :) wystarczy zrobić zakupy za minimum 100 zł, odebrać od hostessy kupon i zdrapać go :) wygrać można około 600 nagród natychmiastowych, w tym bony upominkowe o wartości 50 zł. Nagrodą główna jest samochód Renault Clio! Losowanie 25 października;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Marek

Przynajmniej jakaś uczciwa loteria:D super, brawo dla organizatorów i gratulacje dla zwycięzców:) chyba sam zacznę jeździć tam na zakupy skoro tak fajnie;)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 11 ~GorolNiskopienny

Witam Serdecznie.
Kochane spoleczenstwo idzcie 25 pazdziernika do Wyborow z calymi rodzinami, nie badzcie bierni i nie narzekajcie i rozdepcie te gnidy i rozgoncie ta bande przebieglych zlodziei.
Goroco pozdrawiam.
Gorol Niskopieny.

! Odpowiedz
1 1 ~Michał

GOROL WIIIIIIIIIIIIIIIIIerny zawsze PIIIIIIIIIIIIIIS

! Odpowiedz
1 8 ~zs8329k

Czy od wygranej trzeba zapłacić podatek ?

! Odpowiedz
1 1 ~u_0

zawsze

! Odpowiedz
2 17 ~czujny

Jaka firma dokona bądź dokonała audytu algorytmu losowania? Gdzie jest taka informacja?

! Odpowiedz
0 1 ~u_0

informacja znajdzie się na stronie specjalnie przygotowanej dla tej loterii. Jak tylko ta sama firma oczywiście wygra przetarg.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne