REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

MF: od 2018 r. będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi

2017-07-29 09:08
publikacja
2017-07-29 09:08

Od stycznia 2018 r. będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi, kasy online obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

fot. Johan10 / / YAY Foto

Gruza poinformował w odpowiedzi na interpelację Izabeli Leszczyny (PO), że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących online. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

"Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy online będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (...). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny" - wyjaśnił wiceminister.

Poinformował, że planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r. "Po wejściu w życie (...) przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy online, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową" - napisał Gruza.

"Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają" - wskazał.

Jego zdaniem, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

Gruza dodał, że obecnie w resorcie finansów prowadzone są również prace analityczne nad ewentualną możliwością wdrożenia systemu przesyłu danych z kas z kopią elektroniczną oraz kopią papierową w ramach raportowania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Z kolei w resorcie rozwoju trwają prace nad wypracowaniem ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów. W rozważanych modelach system nie opiera się na centralnej bazie prowadzonej przez administrację publiczną. Kolejne działania tego ministerstwa będą się koncentrowały na określaniu wymogów gwarantujących bezpieczeństwo, ochronę danych osobowych, a także zapewnienie minimalnych standardów technicznych umożliwiających funkcjonowanie systemu, w powiązaniu z upowszechnieniem w Polsce obrotu bezgotówkowego.

mmu/ maro/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
karbinadel
Nich mi ktoś wyjaśni, w jaki sposób ten durny pomysł ma uszczelnić system podatkowy. Przecież jeśli ktoś w ogóle nie nabija części obrotu na kasę, to co za różnica, czy nie nabije na paragon papierowy, czy elektroniczny? Jednym skutkiem będzie zdaje się kolejny przyrost liczby urzędników, którzy tę rozbuchaną Nich mi ktoś wyjaśni, w jaki sposób ten durny pomysł ma uszczelnić system podatkowy. Przecież jeśli ktoś w ogóle nie nabija części obrotu na kasę, to co za różnica, czy nie nabije na paragon papierowy, czy elektroniczny? Jednym skutkiem będzie zdaje się kolejny przyrost liczby urzędników, którzy tę rozbuchaną do granic absurdu sprawozdawczość będą "analizować". No i oczywiście zarobią producenci kas (a stracą wytwórcy rolek)
ahim
Najlepsza jest szara strefa, tam nie trzeba wystawiać paragonów.
mirasso
to chyba dlatego akcje comp sa poszly wczoraj w gore choc elzeb i druga firma mu podlegla stoja w miejscu zero ruchu.czy ktos zastanawial sie na inwestycja w comp widac ze jest troche niedowartosciowana.
niepelnosprawny_org
jak to powiazac z coraz wiekszymi atakami hakerów?...
karbinadel
Oczywiście wszystko na koszt przedsiębiorców. Ciekawe czyj koleś produkuje te kasy nowego typu?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki