REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MF: dochody 97 proc. podatników opodatkowanych według skali nie przekroczyły 85,5 tys. zł

2016-10-21 16:33
publikacja
2016-10-21 16:33

Dochody 23,9 mln Polaków, czyli 97 proc. podatników opodatkowanych według skali nie przekroczyły 85 tys. 528 zł i zmieściły się w pierwszym przedziale podatkowym - wynika z opublikowanych przez resort finansów w piątek danych na temat rozliczeń PIT za ubiegły rok.

fot. / / YAY Foto

Dochód podatników z pierwszego przedziału skali jest opodatkowany stawką w wysokości 18 proc. Zgodnie z danymi MF wyższy dochód - opodatkowany 32 proc. stawką - wskazało niespełna 3 proc. (710,5 tys.) podatników z dochodem ponad 85 tys. 528 zł.

Zgodnie z danymi resortu z ogólnej liczby 24,9 mln podatników, którzy rozliczyli dochody przy zastosowaniu skali podatkowej, 93,1 proc. uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu i wykazało dochód, a 5,5 proc. nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu i skorzystało z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Natomiast 1,4 proc. uzyskało przychody ze źródeł, które podlegają opodatkowaniu, lecz wykazało zerowy dochód lub stratę.

Za 2015 r. samodzielnie, tj. bez pośrednictwa płatników, z urzędem skarbowym rozliczyło się ogółem 20,2 mln podatników. Najczęściej korzystali z formularza PIT-37 (16,4 mln osób, tj. 81 proc. ogółu). Na drugim miejscu był PIT-36 (2,9 mln osób, tj. 14,6 proc.).

Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników, którzy opodatkowali dochody przy zastosowaniu skali podatkowej. W porównaniu do rozliczenia za 2014 r. liczba ta była niższa o 41 tys. 930 podatników (o 0,45 proc.).

Natomiast z preferencyjnego opodatkowania dochodów, które przysługuje osobom samotnie wychowującym dzieci, skorzystało prawie 562 tys. podatników (2,25 proc.), co oznacza wzrost o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W sumie podatnicy opodatkowujący dochody przy zastosowaniu skali podatkowej osiągnęli dochód w wysokości 759 mld 667 mln 734 zł. Podatek należny w tej grupie wyniósł 59 mld 27 mln 949 tys. zł.

Według danych MF przeciętny dochód do opodatkowania według skali wyniósł 28 tys. 189 zł, a przeciętny podatek należny 2 tys. 400 zł. To oznacza, że efektywna stawka do opodatkowania wyniosła 8,51 proc.

W rozliczeniu za ubiegły rok podatnicy opodatkowani według skali odliczyli od dochodu 3 mld 595 mln 734 tys. zł. W tej kwocie odliczenia związane z ulgą rehabilitacyjną stanowiły 2 mld 517 159 tys. zł, ulgą na internet - 184 mln 387 tys. zł. Darowizny stanowiły 364 mln 608 tys. zł odliczeń od dochodu, z tego darowizny na organizacje pożytku publicznego wyniosły 113 mln 884 tys. zł, a na cele kultu religijnego - 135 mln 102 tys. zł. Kwota odliczeń związana z IKZE wyniosła 291 mln 226 tys. zł.

W przypadku odliczeń od podatku, największą kwotę stanowiły składki na ubezpieczenia zdrowotne - 50 mld 776 mln 90 tys. zł. Z ulgi na dzieci skorzystało 4 mln 505 tys. 844 podatników, a kwota odliczona od podatku powiększona o zwrot nieodliczonej ulgi na dzieci wyniosła 6 mld 982 mln 185 tys. zł.

Zgodnie z danymi resortu finansów w ubiegłym roku 502 tys. 648 osób skorzystało z możliwości opodatkowania dochodów liniową stawką w wysokości 19 proc. Podatnicy ci, przy przychodach w wysokości 958 mld 171 mln 446 tys. zł osiągnęli dochód w wysokości 110 mld 594 mln 622 tys. zł. Oznacza to, że przeciętny dochód w tej grupie podatników wyniósł 220 tys. 24 zł. Kwota podatku należnego wyniosła 19 mld 100 mln 624 tys. zł, a przeciętny podatek 38 tys. zł.

Według MF 293 tys. 667 podatników wykazało dochód opodatkowany tzw. podatkiem Belki. Ich dochód wyniósł 5 mld 298 mln 582 tys. zł - przeciętnie 18 tys. 43 zł. Kwota podatku należnego z tego tytułu wyniosła 945 mln 730 tys. zł. Przeciętnie na podatnika przypadało 3 tys. 220 zł.

Natomiast 98 tys. 794 podatników dokonało rozliczenia dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych według 19-proc. stawki podatku. Ogólny dochód w tej grupie wyniósł 5 mld 788 mln 958 tys. zł, a przeciętnie 58 tys. 596 zł. Tym samym podatek wyniósł 209 mln 908 tys. zł, co oznacza, że przeciętny podatek należny przypadający na podatnika wyniósł 2 tys. 125 zł. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (78)

dodaj komentarz
~Kankel
Jestem specjalistą. Wpadam w II próg podatkowy. Mam rodzinę z kilkorgiem dzieci.
Licząc kwotę netto na głowę (co mi po brutto?), zarabiam dużo mniej niż para nauczycieli z jednym dzieckiem.
Ale będę miał większy podatek o 20%, z którego część dostanę w postaci 500+ z powrotem.
O jakiej polityce prorodzinnej
Jestem specjalistą. Wpadam w II próg podatkowy. Mam rodzinę z kilkorgiem dzieci.
Licząc kwotę netto na głowę (co mi po brutto?), zarabiam dużo mniej niż para nauczycieli z jednym dzieckiem.
Ale będę miał większy podatek o 20%, z którego część dostanę w postaci 500+ z powrotem.
O jakiej polityce prorodzinnej my mówimy?
To, kto ma mieć dużo dzieci? - bezrobotni, renciści i ubodzy?
~Dixer
Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi TAK!. Zdecydowanie łatwiej jest kierować masami ludzi biednych i wskazywać im wroga w postaci burżujów i kapitalistów (przedsiębiorców). Tak było za komuny i tak jest i teraz. Poza tym biedoty nie stać na posyłanie dzieci do szkół wyższych więc będą posyłać dzieci do służby u Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi TAK!. Zdecydowanie łatwiej jest kierować masami ludzi biednych i wskazywać im wroga w postaci burżujów i kapitalistów (przedsiębiorców). Tak było za komuny i tak jest i teraz. Poza tym biedoty nie stać na posyłanie dzieci do szkół wyższych więc będą posyłać dzieci do służby u księży i lokalnych polityków. Tak jak to bywało przed wprowadzeniem tego nieszczęsnego "kapitalizmu". No a potem szybciutko wrócimy do systemu feudalnego, "przypiszemy" mieszkańców do ich miejsc zamieszkania i nakażemy obrabiać pańszczyznę. Z drugiej strony może będzie lepiej bo Polacy przyzwyczajeni są do zginania karku i niewolnictwa. Wprost uwielbiają to, skoro teraz akceptują państwową grabież na poziomie 60-80% swoich dochodów. Skoro więc będzie pańszczyzna to będą oddawać nie więcej jak 10% swoich mizernych zarobków. I tutaj widziałbym rozwiązanie naszych kłopotów. Zakujmy w dyby całe społeczeństwo (dzieci też) i wróćmy do średniowiecza. Zaraz, zaraz, przecież to już się stało. Przecież żądania emerytalne wielu grup społecznych, nieuzasadnione rozdawnictwo pieniędzy budżetowych spowodowało, że nawet Ci obywatele, którzy się dopiero urodzili już mają dług do spłacenia w wysokości jakieś 60 tys. złotych. I to my sami, my Polacy to sobie zrobiliśmy. Zamiast skierować się w stronę wolności pozwalamy aby kanalie na górze spełniały nasze zachcianki (wszelki socjał i emerytury resortowe) i wpędzały nas w niewolnictwo (długi do spłacenia).
~silvio_gesell
Ciekawe że ludzi nie boli opodatkowanie pracy, czyli płacenie za robienie czegoś pożytecznego dla innych, a nie widzą że ludzie żyjący z podnajmu mieszkań, czyli pracy innych praktycznie nie płacą. Czynsz za podnajem i wzrosty cen ziemi pochodzi z wydatków państwa na utrzymanie infrastruktury publicznej, finansowanej Ciekawe że ludzi nie boli opodatkowanie pracy, czyli płacenie za robienie czegoś pożytecznego dla innych, a nie widzą że ludzie żyjący z podnajmu mieszkań, czyli pracy innych praktycznie nie płacą. Czynsz za podnajem i wzrosty cen ziemi pochodzi z wydatków państwa na utrzymanie infrastruktury publicznej, finansowanej z opodatkowania pracujących.
~kankel
Opodatkowanie pracy jest NIEMORALNE.
~Szarlej
Wniosek tego że likwidacja liniowego nie zaszkodzi politycznie. Cóż najgorzej będą mieli biznesmeny pośredniki. Trudniej też będzie wyprać pieniądze dla pracownika pod stołem .
~copaste
PAP copy/paste.Czy w szanownej redakcji ktos jeszcze pisze artykuly/analizy etc czy to jest portal przedukow z Papu ?
~KapitanSz
"Według danych MF przeciętny dochód do opodatkowania według skali wyniósł 28 tys. 189 zł, a przeciętny podatek należny 2 tys. 400 zł"

Czyli jak rozumiem średnie wynagrodzenie brutto to 2349zł miesięcznie, a na rękę 2149zł!!! W końcu mamy realną statystykę, a nie zakłamaną z GUS z wykluczeniem
"Według danych MF przeciętny dochód do opodatkowania według skali wyniósł 28 tys. 189 zł, a przeciętny podatek należny 2 tys. 400 zł"

Czyli jak rozumiem średnie wynagrodzenie brutto to 2349zł miesięcznie, a na rękę 2149zł!!! W końcu mamy realną statystykę, a nie zakłamaną z GUS z wykluczeniem firm zatrudniających poniżej 10 pracowników!
~abc
słuszne spostrzeżenie
ale to nie koniec
na powyższe nałóż jeszcze dodatkowo TO:

Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników

zakładając, ze jakieś 30% to rozliczenia zsumowanej pary dorosłych pracujących osób,
słuszne spostrzeżenie
ale to nie koniec
na powyższe nałóż jeszcze dodatkowo TO:

Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków skorzystało 9,3 mln podatników, tj. 37 proc. ogólnej liczby podatników

zakładając, ze jakieś 30% to rozliczenia zsumowanej pary dorosłych pracujących osób, to "średnie" wynagrodzenie zjeżdża poniżej 2000 zł

zawsze powtarzam że "średnia" GUSowska jest zawyżana, bo na jej podstawie ustala sie wynagrodzenia wyższych urzędników

dużo lepiej brzmi, że jakiś vice-burmistrz Pcimia zarabia 3 średnie krajowe niż 10 średnich krajowych
~frolo
Ja mam takie zdroworozsadkowe pytanie :

Jakim cudem zebranie 20% wiecej prodatku od 3 % ludności ma zapewnić pozostałym 97% zmneijszenie podatków ?.

To jest tak absurdalnie głupie , że nawet gdybyśmy te 3% złupili do 100% to i tak nie starczy na powiększenie kwoty wolnej od podatku u pozostałych 97 %.

Wiec
Ja mam takie zdroworozsadkowe pytanie :

Jakim cudem zebranie 20% wiecej prodatku od 3 % ludności ma zapewnić pozostałym 97% zmneijszenie podatków ?.

To jest tak absurdalnie głupie , że nawet gdybyśmy te 3% złupili do 100% to i tak nie starczy na powiększenie kwoty wolnej od podatku u pozostałych 97 %.

Wiec gdzie tu jest sens ja się pytam zwolenników i przeciwników reformy ?

~seth
nie będzie kwoty wolnej tylko niski próg podatkowy dla najmniej zarabiających, czyli tak jakby kwota wolna ale nie dla wszystkich

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki