REKLAMA

Lubuskie - zielona wyspa pełna technologii

2015-09-11 13:28
publikacja
2015-09-11 13:28
Lubuskie - zielona wyspa pełna technologii
Lubuskie - zielona wyspa pełna technologii

Region lubuski nie ma negatywnych cech. Jest najbardziej otwartym i najbardziej tolerancyjnym regionem w Polsce. Mamy misję i cel: chcemy być zieloną krainą nowoczesnych technologii. Bardzo skutecznie poprawiliśmy dostępność transportową i telekomunikacyjną – mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

- Stawiamy na zrównoważony rozwój. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, w nowe instytuty i parki technologiczne, ale przede wszystkim w kapitał ludzki. Bezrobocie nigdy nie było tak niskie w regionie lubuskim. Głównie dzięki zwiększeniu się liczby przedsiębiorców. W tej chwili jest ich 110 tysięcy. Widzimy to wyraźnie po wzroście dochodów do budżetu województwa z tytułu podatku PIT i CIT. Wzrosły też nakłady inwestycyjne firm - aż o 25%. Dlatego mamy wyższą dynamikę PKB – dodaje Elżbieta Polak.

Województwo Lubuskie jest jednym z mniejszych województw Polsce. Należy do najmniej zaludnionych regionów – mieszka tu tylko 1 mln ludzi. Blisko połowę powierzchni stanowią lasy. Pełni on istotną rolę w drogowej komunikacji transportowej – lubuskie przecinają dwie autostrady (A2 i A18) oraz droga ekspresowa S3.

Zdaniem Elżbiety Polak słabą stroną województwa lubuskiego jest edukacja na poziomie wyższym. Jest tu tylko jeden uniwersytet, ale zarząd województwa prowadzi prace inwestycjami w infrastrukturę naukową i kapitał ludzki m.in. w stypendia dla doktorantów.

Źródło:
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~CzemuNie
W sumie to nie wiem czemu branża IT ciśnie się w dużych miastach. W takiej Zielonej Górze mają bardzo dobrą sieć, mieszkania i biura o połowę tańsze niż w dużych miastach. Do Poznania, Wrocławia, Berlina ... jak trzeba to dojedziesz w 1,5 godziny ... coś podpowiecie?
~LubuszaninPonownie
Fajny region ale "firmy technologiczne" powstają tylko tam, gdzie mają dostęp do ciągłego źródła zasobów. Ciągłość jest bardzo istotna a zasoby to nie tylko infrastruktura techniczna, która w lubuskiem jest już naprawdę dobra. Teraz potrzebni są ludzie. Tych ludzi musicie systematycznie "produkować lokalnie", Fajny region ale "firmy technologiczne" powstają tylko tam, gdzie mają dostęp do ciągłego źródła zasobów. Ciągłość jest bardzo istotna a zasoby to nie tylko infrastruktura techniczna, która w lubuskiem jest już naprawdę dobra. Teraz potrzebni są ludzie. Tych ludzi musicie systematycznie "produkować lokalnie", no przynajmniej większość z nich. Oczywiście na głowie trzeba stanąć, żeby nie wyjeżdżali.
~lubuszczanin
Co za głupoty.. pochodze z woj. Lubuskiego. Połowa ludzi na zasiłku, reszta z okolicznych wiosek dojezdza codziennie do pracy 10-20 km, żeby zarobić (zatrudnieni przez agencje pracy) 1200 zł.
Wieksza czesc wyjechala za granice. Podajcie srednia zarobków, albo lepiej- jaki % zarabia poniżej 2000 zł.
~NieWszystkoNaRaz
Więc są w pracy w 30 min.? Luksus!!
W większych miastach W-wa, Kraków, Poznań, ... ludzie codziennie dojeżdżają 20-40 km i zajmuje im to nawet 1,5 godz. w jedną stronę. Wiem to z własnego doświadczenia. W Zielonej WSZĘDZIE dojadę w 30 min. i to jest ogromna zaleta mniejszych miast, ale ... zarobki, o których piszesz to faktycznie
Więc są w pracy w 30 min.? Luksus!!
W większych miastach W-wa, Kraków, Poznań, ... ludzie codziennie dojeżdżają 20-40 km i zajmuje im to nawet 1,5 godz. w jedną stronę. Wiem to z własnego doświadczenia. W Zielonej WSZĘDZIE dojadę w 30 min. i to jest ogromna zaleta mniejszych miast, ale ... zarobki, o których piszesz to faktycznie dla wielu osób jest problem.
~Lubuszanin
Chcemy to wcale nie znaczy, że jesteśmy ...
Ażeby być to trzeba robić
Ażeby mieć to trzeba chcieć
...

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki