Lubuskie - zielona wyspa pełna technologii

Region lubuski nie ma negatywnych cech. Jest najbardziej otwartym i najbardziej tolerancyjnym regionem w Polsce. Mamy misję i cel: chcemy być zieloną krainą nowoczesnych technologii. Bardzo skutecznie poprawiliśmy dostępność transportową i telekomunikacyjną – mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Lubuskie - zielona wyspa pełna technologii


- Stawiamy na zrównoważony rozwój. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, w nowe instytuty i parki technologiczne, ale przede wszystkim w kapitał ludzki. Bezrobocie nigdy nie było tak niskie w regionie lubuskim. Głównie dzięki zwiększeniu się liczby przedsiębiorców. W tej chwili jest ich 110 tysięcy. Widzimy to wyraźnie po wzroście dochodów do budżetu województwa z tytułu podatku PIT i CIT. Wzrosły też nakłady inwestycyjne firm - aż o 25%. Dlatego mamy wyższą dynamikę PKB – dodaje Elżbieta Polak.

Województwo Lubuskie jest jednym z mniejszych województw Polsce. Należy do najmniej zaludnionych regionów – mieszka tu tylko 1 mln ludzi. Blisko połowę powierzchni stanowią lasy. Pełni on istotną rolę w drogowej komunikacji transportowej – lubuskie przecinają dwie autostrady (A2 i A18) oraz droga ekspresowa S3.

Zdaniem Elżbiety Polak słabą stroną województwa lubuskiego jest edukacja na poziomie wyższym. Jest tu tylko jeden uniwersytet, ale zarząd województwa prowadzi prace inwestycjami w infrastrukturę naukową i kapitał ludzki m.in. w stypendia dla doktorantów.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~CzemuNie

W sumie to nie wiem czemu branża IT ciśnie się w dużych miastach. W takiej Zielonej Górze mają bardzo dobrą sieć, mieszkania i biura o połowę tańsze niż w dużych miastach. Do Poznania, Wrocławia, Berlina ... jak trzeba to dojedziesz w 1,5 godziny ... coś podpowiecie?

! Odpowiedz
0 2 ~LubuszaninPonownie

Fajny region ale "firmy technologiczne" powstają tylko tam, gdzie mają dostęp do ciągłego źródła zasobów. Ciągłość jest bardzo istotna a zasoby to nie tylko infrastruktura techniczna, która w lubuskiem jest już naprawdę dobra. Teraz potrzebni są ludzie. Tych ludzi musicie systematycznie "produkować lokalnie", no przynajmniej większość z nich. Oczywiście na głowie trzeba stanąć, żeby nie wyjeżdżali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~lubuszczanin

Co za głupoty.. pochodze z woj. Lubuskiego. Połowa ludzi na zasiłku, reszta z okolicznych wiosek dojezdza codziennie do pracy 10-20 km, żeby zarobić (zatrudnieni przez agencje pracy) 1200 zł.
Wieksza czesc wyjechala za granice. Podajcie srednia zarobków, albo lepiej- jaki % zarabia poniżej 2000 zł.

! Odpowiedz
0 4 ~NieWszystkoNaRaz

Więc są w pracy w 30 min.? Luksus!!
W większych miastach W-wa, Kraków, Poznań, ... ludzie codziennie dojeżdżają 20-40 km i zajmuje im to nawet 1,5 godz. w jedną stronę. Wiem to z własnego doświadczenia. W Zielonej WSZĘDZIE dojadę w 30 min. i to jest ogromna zaleta mniejszych miast, ale ... zarobki, o których piszesz to faktycznie dla wielu osób jest problem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Lubuszanin

Chcemy to wcale nie znaczy, że jesteśmy ...
Ażeby być to trzeba robić
Ażeby mieć to trzeba chcieć
...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil