REKLAMA

Londyn: pierwszy muzułmański mer europejskiej stolicy?

2016-05-05 23:44
publikacja
2016-05-05 23:44
Londyn: pierwszy muzułmański mer europejskiej stolicy?
Londyn: pierwszy muzułmański mer europejskiej stolicy?
/ YAY Foto

O godz. 22:00 czasu lokalnego zakończyły się w Wielkiej Brytanii wybory samorządowe, w których mieszkańcy wybierali merów kilku miast oraz radnych do samorządów. W "Super Czwartek" wybierano też deputowanych do parlamentów narodowych w Szkocji, Walii i Irlandii Płn.

fot. / / YAY Foto

Głosowanie przebiegło bez większych zakłóceń poza porannym incydentem w londyńskiej dzielnicy Barnet, gdzie przez ponad dwie godziny komisje wyborcze pracowały w oparciu o błędnie sporządzony spis uprawnionych do głosowania. W rezultacie, nawet kilka tysięcy wyborców, w tym naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis, zostało pozbawionych prawa do oddania głosu. Błąd ten został następnie naprawiony, a wyborcy mogli powrócić do lokali i zagłosować.

Rządzona przez Partię Konserwatywną rada dzielnicy Barnet była wielokrotnie krytykowana w ubiegłych latach za zbyt daleko idący outsourcing w sferze usług publicznych, które tutaj są świadczone przez prywatne firmy. Dzielnica ta zyskała w przeszłości przydomek "Easy Jet" ze względu na możliwość za specjalną opłatą "przeskakiwania kolejki" w postępowaniach urzędniczych, np. dotyczących pozwolenia na budowę.

Paradoksalnie, błąd lokalnej komisji wyborczej może oznaczać utratę części głosów przez kandydata konserwatystów na mera Londynu, Zaca Goldsmitha, który cieszy się wysokim poparciem właśnie w Barnet. Opublikowane w ciągu dnia sondaże wskazują jednak, że incydent z listą nie powinien zadecydować o wyniku wyborów.

Rekordowo niska frekwencja

W świetle tych sondaży kandydat Partii Pracy Sadiq Khan miałby prowadzić nawet kilkunastoma punktami procentowymi. Zagrożeniem dla Khana może być jednak wyjątkowo niska frekwencja.

Według pojawiających się w ciągu dnia doniesień, może się ona okazać rekordowo niska w tych wyborach, grubo poniżej poziomu 38 proc., które odnotowano w 2012 roku. Jedną z przyczyn może być doskonała pogoda. Wielu londyńczyków postanowiło spędzić ten dzień raczej w parkach i nad stawami niż w lokalach wyborczych.

Jeśli jednak sondaże się potwierdzą, Khan - prawnik zajmujący się prawami człowieka, który wbrew apelom religijnych przywódców poparł m.in. ustawę o związkach partnerskich i były minister w rządzie Gordona Browna - będzie pierwszym muzułmańskim merem europejskiej stolicy.

Nowi włodarze miast zostali wybrani także w Bristolu, Liverpoolu i Salford. W Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wybrani zostali z kolei deputowani do narodowych parlamentów.

Wyników w napięciu wyczekiwać będzie lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, bo jego partia może według ekspertów znacząco stracić reprezentację w regionach, a także w Walii i Szkocji, co mogłoby pociągnąć za sobą wezwanie do zmiany przywódcy ugrupowania.

100 tys. Polaków uprawnionych do głosowania

W wyborach brali udział także obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, dla których była to jedyna szansa na wypowiedzenie się przed czerwcowym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Szacuje się, że uprawnionych do głosowania - po wcześniejszej rejestracji - było ponad 100 tys. Polaków mieszkających w Londynie i około 250 tys. w innych częściach kraju. Według rządowych statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka co najmniej 853 tys. obywateli RP.

Pierwsze wyniki spodziewane są o północy z czwartku na piątek, ale większość głosów w regionach powinna być podliczona dopiero w ciągu dnia w piątek. Ogłoszenie wyników wyborów na mera Londynu planowane jest na piątkowy wieczór.

W trakcie wyborów lokalnych nie przeprowadzono badań exit poll; w niektórych regionach ośrodki badań opinii publicznej powtórzyły przedwyborcze ankiety telefoniczne, prosząc o potwierdzenie uczestnictwa w wyborach.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~krk
Nie mógłbym zdecydować, na którego z nich zagłosować... Na bogatego Żyda, czy na lewicującego muzułmanina...?
~dex
nie ma lewicujacych muzulmaninow. sa co najwyzej przyczajeni a w dogodnym czasie zrobia rozpierduche
~dex
no i teraz ze dwa meczety obok Buckingham wybuduje a krolowej szmate na leb zarzuci
~obserwator
Królowa jak wprowadzili małżeństwa jednopłciowe to poleciała jako pierwsza z wywieszonym jeżykiem uczestniczyć w ślubie Eltona Johna. Dla kasy zrobi wszystko nawet sprzeda Anglię muzułmanom i wrzuci na siebie burkę. Taki charakter.
~ss
wlasnie sie zaczyna--zaraza zaczyna rzady
~Londoner
Lepszy Khan niz Zac. No, ale to trzeba tu mieszkac i zyc, a nie ujadac ze swojego grajdolka.
~dobrze
a dobrze im tak. Chcieli multikulti to będą mieć
~Fred
Moze nie ... wyniki wieczorem.
~John
To takie kupowanie czasu - on miałby trzymać watahe za pysk !!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????

Powiązane: Wybory w Wielkiej Brytanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki