Liczba przekazań w Echo Investment w ’19 może zbliżyć się do 1,3 tys. lokali

Echo Investment podtrzymuje plan sprzedaży w 2019 r. ok. 1,3 tys. lokali. Liczba przekazań może być natomiast wyższa od wcześniejszych zapowiedzi i zbliżyć się do 1,3 tys. mieszkań - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Jego zdaniem sytuacja rynkowa w 2019 r. powinna się poprawić. W 3-4 lata grupa chce osiągnąć cel 5-7 tys. mieszkań w platformie Resi4Rent.

Zarząd Echo Investment zapowiadał w listopadzie, że sprzedaż w 2019 roku powinna sięgnąć 1,3 tys. mieszkań, a liczba przekazań 1,2 tys. mieszkań.

"W 2019 roku nasza oferta będzie większa niż rok wcześniej i dlatego spodziewamy się sprzedać więcej mieszkań, co najmniej 1,3 tys." - powiedział PAP Biznes Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

"Liczba przekazań w tym roku powinna przekroczyć 1.250 lokali, zbliżyć się nawet do 1.300" – dodał.

W całym 2018 roku grupa zawarła 986 umów przedwstępnej sprzedaży mieszkań (wobec 1.427 przed rokiem), a przekazała 950 mieszkań (1.019 rok wcześniej). Plany Echo Investment zakładały sprzedaż w 2018 roku około 1.100 lokali. Przekazania miały sięgnąć tysiąca mieszkań.

"Poziom przekazań w 2018 roku nie odbiega znacząco od naszych oczekiwań. Większa różnica w stosunku do 2017 roku i naszych pierwotnych planów dotyczy poziomu sprzedaży. Na tę różnicę wpływ miało kilka okoliczności. Rynek w 2018 roku bardzo się zmienił, znalazł nowy punkt równowagi - niższa oferta i niższa sprzedaż, chociaż przy wyższym poziomie cen" – powiedział wiceprezes Drozd.

Wskazał, że pod koniec roku grupa wprowadziła do sprzedaży projekty z około 600 mieszkaniami.

„Gdyby procesy administracyjne były nieco szybsze, wprowadzilibyśmy je w połowie roku i sprzedaż byłaby wyższa" – powiedział Drozd.

Poinformował też, że Echo Investment planuje w tym roku wydać na zakup gruntów - przede wszystkim pod mieszkania i biura - 300-400 mln zł. Grupa chce działać w siedmiu lokalizacjach, w których już jest obecna.

SYTUACJA RYNKOWA W '19 LEPSZA NIŻ W '18 – ZALETĄ STABILIZACJA

Wiceprezes Echo Investment wskazał, że obecna sytuacja rynkowa wynika z ograniczeń podażowych: małej dostępności gruntów, długotrwałych procesów administracyjnych i wyższych cen wykonawstwa. W jego ocenie, zaletą 2019 roku będzie stabilizacja.

„W takich warunkach deweloperzy nie są w stanie szybko reagować na popyt. 2019 rok powinien jednak przynieść poprawę w zakresie tych czynników. Ceny wykonawstwa się ustabilizowały, choć dostępność siły roboczej wciąż jest barierą. W skali roku 2019 nie zakładamy jednak istotnego wzrostu cen wykonawstwa w stosunku do roku 2018" – powiedział Maciej Drozd.

"Niższa sprzedaż mieszkań spowodowała, że popyt na rynku gruntów się zmniejszył, co ma wpływ na ich dostępność. Zakładamy, że ceny gruntów w 2019 roku będą utrzymywać się na stałym poziomie lub nawet zaczną spadać – widzimy już takie przykłady" – dodał.

Spółka oczekuje także poprawy w zakresie przebiegu procesów administracyjnych.

"Jeśli chodzi o procesy administracyjne, to mamy nadzieję, że w tym roku nie będą się one aż tak opóźniać. Po wyborach samorządowych powinny przebiegać sprawniej" – powiedział wiceprezes Drozd.

„Rynek zdążył się dopasować do zmian, które przyniósł 2018 rok" – dodał.

CEL DLA RESI4RENT TO 5-7 TYS. MIESZKAŃ; MOŻLIWA SPRZEDAŻ PORTFELA LUB UPUBLICZNIENIE

Echo Investment, obok oferowania mieszkań na sprzedaż, rozwija prywatną platformę mieszkań na wynajem o nazwie Resi4Rent. Grupa ma 30 proc. udziałów w platformie i jest odpowiedzialna za realizację inwestycji deweloperskich do platformy, która następnie będzie zarządzała wynajmem mieszkań. Pozostałe 70 proc. udziałów i głosów ma spółka R4R.

W trzecim kwartale 2018 roku Resi4Rent przejęło od Echo Investment cztery projekty z 1,2 tys. mieszkań w trakcie budowy.

"W ramach platformy Resi4Rent mamy obecnie w budowie ponad 1.200 mieszkań w czterech projektach zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu. Lokale te zaczną być oddawane do użytkowania od czerwca tego roku i będą oddawane przez kolejnych 12 miesięcy" – powiedział PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd.

W tym roku grupa planuje rozpocząć realizację kolejnych 1,7 tys. mieszkań na wynajem.

"Naszym celem jest, aby platforma Resi4Rent osiągnęła 5-7 tys. mieszkań za około 3-4 lata" – powiedział Maciej Drozd.

Wiceprezes poinformował, że jednym ze scenariuszy wyjścia jest sprzedaż wynajętego portfela inwestorowi strategicznemu. Drugą opcją jest upublicznienie platformy w ramach planowanej ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości.

„Trzeci wariant to dalsza rozbudowa platformy. Czas na decyzję będzie za kilka lat, gdy zbudujemy portfel" – powiedział Drozd.

"Wiemy z rozmów z międzynarodowymi inwestorami, że tego rozmiarów portfel spotka się z ich zainteresowaniem. Chcemy, aby pod względem wielkości ta gałąź biznesu była podobna do części mieszkaniowej na sprzedaż" – dodał.

Grupa zakłada, że jeśli platforma zacznie czerpać zyski z najmu, to zacznie też wypłacać dywidendę.

„Nie będzie to jeszcze w 2019 roku, ale od 2020 Echo już może być beneficjentem zysku oraz wzrostu wartości tych aktywów" – powiedział wiceprezes Echo Investment.

Maciej Drozd wskazał, że w Polsce nie ma rozwiniętego rynku najmu instytucjonalnego.

"Jednym z powodów, dla których ten rynek w Polsce się jeszcze nie rozwinął jest fakt, że krótkookresowo polskim deweloperom bardziej opłaca się wybudować i sprzedać lokale, niż budować portfel mieszkań, jako produkt inwestycyjny. Jest to jednak podstawowy model biznesowy w sektorze mieszkaniowym w Europie Zachodniej" – powiedział Maciej Drozd.

"Rynek w Polsce, naszym zdaniem, stopniowo dojrzewa do tego typu rozwiązań. Instytucjonalni wynajmujący mieszkania będą zyskiwać przewagę nad osobami prywatnymi. Myślimy długoterminowo. Wiemy, że wysoki popyt na mieszkania nie będzie utrzymywał się w nieskończoność" – dodał.

Grupa szacuje, że w Polsce brakuje około 2 milionów mieszkań.

"Zakładamy, że segment mieszkaniowy będzie tym, w którym będziemy długoterminowo rosnąć - zarówno w części na wynajem, jak i na sprzedaż – szacujemy, że w Polsce brak około 2 miliony mieszkań, żeby zbliżyć się do poziomu europejskiego, a ponadto duża część zasobu mieszkaniowego jest bardzo złej jakości" – powiedział Maciej Drozd.

"W tej chwili czynniki makroekonomiczne silnie skłaniają do zakupu mieszkania. Gdy jednak sytuacja się zmieni i stopy procentowe pójdą w górę - wzrośnie skłonność do najmu. Chcemy mieć taki model biznesowy, który w długim terminie dobrze działa w różnych warunkach rynkowych" – dodał.

Echo z optymizmem patrzy na rynek biurowy, w ’19 może podpisać kilka umów sprzedaży

Echo Investment z optymizmem patrzy na perspektywy rynku biurowego. Grupa chce podpisać w 2019 r. umowę przedwstępną na kolejne dwa biurowce Browarów Warszawskich - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Jak dodał, spółka może w tym roku podpisać też przedwstępne umowy sprzedaży niektórych projektów, rozpoczętych w zeszłym roku.

Grupa podała w listopadowym raporcie kwartalnym, że do końca pierwszego kwartału 2019 r. rozpocznie budowę pięciu obiektów biurowych.

"To jest aktualny plan. Uruchamiamy w tej chwili projekty w Katowicach, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Mamy możliwość uruchomienia jeszcze kilku projektów pod koniec roku, jeśli będzie odpowiednio duże zapotrzebowanie najemców" – powiedział PAP Biznes wiceprezes Maciej Drozd.

"Z dużym optymizmem patrzymy na perspektywy rynku biurowego. Ten biznes funkcjonuje bardzo dobrze. Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Popyt inwestycyjny jest silny, jest dużo nowych inwestorów, m.in. z Azji" – dodał.

Drozd ocenił, że popyt ze strony najemców również jest bardzo dobry. Echo Investment chce rozpoczynać rocznie projekty o łącznej powierzchni około 100 tys. m kw., co oznacza 5-6 projektów.

Grupa ma podpisane obecnie umowy przedwstępne dot. sprzedaży dwóch projektów - Biura przy Bramie w Browarach Warszawskich oraz O3 Business Campus III w Krakowie.

"Dwa projekty mamy objęte przedwstępnymi umowami sprzedaży, które domkniemy w pierwszej połowie tego roku. Zamierzamy w tym roku podpisać także umowę przedwstępną na kolejne dwa budynki biurowe Browarów Warszawskich, które są obecnie w trakcie budowy" – powiedział wiceprezes Drozd.

Echo jest w trakcie realizacji budynków Biura przy Willi i Biura przy Warzelni o łącznej powierzchni GLA 46 tys. m kw.

"W drugiej połowie roku, w miarę postępu najmu, możemy podpisać też umowy przedwstępne sprzedaży niektórych projektów, które rozpoczęły się w 2018 r., np. Moje Miejsce" – powiedział Drozd.

Poinformował też, że - ze względu na „bardzo duży” popyt najemców w projekcie Face2Face w Katowicach – grupa rozpoczyna drugą fazę tej inwestycji.

„Myślę, że tym roku będziemy też rozmawiać o sprzedaży całego tego kompleksu" – powiedział wiceprezes.

Echo Investment działa także na rynku nieruchomości handlowych. Jesienią 2018 roku grupa otworzyła centrum handlowe Libero w Katowicach o powierzchni 45 tys. m kw., a na kwiecień tego roku planuje otwarcie Galerii Młociny w Warszawie o powierzchni 82 tys. m kw. Maciej Drozd ocenia, że rynek centrów handlowych jest w Polsce dość nasycony i pozostało niewiele miejsca na nowe inwestycje.

„Żeby konkurować o klientów, nowoczesne obiekty muszą zapewniać znacznie więcej funkcji niż tylko handel” – powiedział Maciej Drozd.

Poinformował, że w Libero oraz Galerii Młociny oferta pozahandlowa stanowi około 20 proc. powierzchni.

„W naszym kolejnym projekcie przy ul. Towarowej 22 w Warszawie handel nie będzie nawet funkcją dominującą” – powiedział wiceprezes Echo Investment.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 anna_domagalczyk

To spadek sprzedaży mieszkań będzie widać potężny. Skoro deweloperzy chcą przeczekać kryzys bez publikowania spadków sprzedaży i "sprzedają do wynajmu" powołanej przez siebie firmie. Jeśli choćby część tych mieszkań rzeczywiście trafi do wynajmu przed ewentualną sprzedażą (a nie będzie to tylko optymalizacja podatkowa) to najem przestanie być inwestycją dla każdego. A i ceny sprzedaży znormalnieją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
ECHO 0,55% 3,63
2019-02-22 17:00:00
WIG 0,56% 60 274,56
2019-02-22 17:05:00
WIG20 0,68% 2 355,77
2019-02-22 17:15:00
WIG30 0,59% 2 697,30
2019-02-22 17:15:00
MWIG40 0,38% 4 141,71
2019-02-22 17:15:00
DAX 0,30% 11 457,70
2019-02-22 17:35:00
NASDAQ 0,70% 7 511,93
2019-02-22 19:22:00
SP500 0,50% 2 788,88
2019-02-22 19:22:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl