REKLAMA
WAŻNE

Libia: oddziały rządowe zajęły część Syrty, bastionu IS

2016-06-09 01:41
publikacja
2016-06-09 01:41
fot. Goran Tomasevic / FORUM

Libijskie oddziały wspierające rząd jedności narodowej zajęły część miasta Syrta na północy kraju, kontrolowanego przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały w środę późnym wieczorem źródła wojskowe przy nowym libijskim rządzie.

Siły rządowe opanowały wiele dzielnic Syrty. W zaciętych walkach zginęło sześciu libijskich żołnierzy, a 30 zostało rannych.

Portowe miasto Syrta uważane jest za bastion Państwa Islamskiego w Libii. W poniedziałek nowy rząd tego kraju poinformował, że wspierające go oddziały znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Syrty.

Pod koniec ubiegłego tygodnia siły rządowe odbiły z rąk Państwa Islamskiego bazę lotniczą Ghardabiya, znajdującą się na południe Syrty.

Państwo Islamskie działa w Libii od 2011 roku, czyli od upadku reżimu Muammara Kadafiego. Dżihadyści zdołali przejąć kontrolę nad Syrtą, gdzie, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, utworzyli własny przyczółek.

Od 2014 roku Libia jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie, popieranych przez różne zbrojne milicje walczące o władzę w bogatym w zasoby ropy naftowej kraju. Pod koniec marca, po rozmowach pod auspicjami ONZ, powstał jednak Rząd Porozumienia Narodowego, który ma zastąpić dwie rywalizujące ze sobą administracje - w Trypolisie i w Tobruku na wschodzie kraju. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki