Lewica poprze PiS w sprawie 30-krotności?

Nieoczekiwanie posłowie PiS złożyli projekt podwyższenia składek ZUS dla osób zarabiających ponad 8 tys. zł netto. Porozumienie Gowina jest przeciw. A Lewica? - zastanawia się piątkowa "Gazeta Wyborcza".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"GW" przypomina, że PiS projekt ustawy wrzucił w środę już po ogłoszeniu przerwy w pierwszym posiedzeniu Sejmu. "W kampanii zapowiadał go premier Mateusz Morawiecki. Chwalił się, że przyszłoroczny budżet będzie zrównoważony. Aby tak się stało, chce zdobyć ponad 5 mld zł z tzw. zniesienia limitu składek ZUS" - czytamy.

Jak pisze gazeta, w myśl projektu ustawy trzeba będzie płacić większe składki za każdego zarabiającego ponad 8 tys. zł netto. Dziś składki emerytalne płaci się do momentu, aż ktoś osiągnie 142 tys. 950 zł (to 30-krotność średniej pensji). PiS ten limit chce znieść i każdy będzie płacił składki przez cały rok, a osoby o najwyższych zarobkach będą dostawać w przyszłości nawet po 30-40 tys. zł emerytury.

Gazeta zauważa, że propozycja PiS ma wielu przeciwników. "Niechętny jest Andrzej Duda" - czytamy. Dziennik cytuje rzecznika głowy państwa Błażeja Spychalskiego, który niedawno powiedział, iż "prezydent ma nadzieję, że rozwiązanie takie nie trafi na jego biurko".

Jak czytamy, także "prorządowa +Solidarność+ uważa, że zmiana doprowadzi do zawalenia się systemu emerytalnego i potężnego rozwarstwienia majątkowego między emerytami". Jak podaje "GW", apel o utrzymanie limitu składek na ZUS podpisało 65 organizacji pracodawców. Alarmują, że Polska narazi się na utratę najlepiej wykwalifikowanych pracowników, np. informatyków.

Gazeta wskazuje, że projekt ten zaskoczył Porozumienie Jarosława Gowina, które od początku go kwestionuje. "W partii Gowina ruch PiS odbierany jest jako nacisk w czasie negocjowania umowy koalicyjnej" - czytamy.

Według "GW", PiS liczy w tej sprawie na Lewicę. Z jej szeregów słychać głosy poparcia, ale decyzji nie ma. Na poniedziałek przewodniczący klubu zwołał posiedzenie w tej sprawie.

"Klub jest podzielony, część jest za, ale na pewno wystąpimy o opinię do OPZZ i pracodawców" – pisze gazeta, cytując szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego. Dodaje, nie podoba mu się ścieżka legislacyjna projektu, który nie był z nikim konsultowany. W klubie słychać też obawy, że Lewica od razu zostanie odebrana jako sojusznik PiS. "To może być dla nas bardzo kosztowna politycznie decyzja" – mówi poseł Lewicy.

W piątkowej wypowiedzi Gawkowski dodał jednak: "Klub Lewicy jest spójny, ma jasne stanowisko; rozpoczyna w tej chwili dyskusję, jak będzie wyglądało ostatecznie głosowanie w tej sprawie".

(PAP)

aop/ mmu/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 silvio_gesell

Umrę ze śmiechu gdy lewica poprze likwidację przywilejów.

! Odpowiedz
1 0 pan_stanislaw_bezdomny

Komuniści od zawsze byli za nierównością i przywilejami.

! Odpowiedz
0 1 jes

Stracę na ty ale jak Zandbergi i Biedronica poprze to to będzie ich koniec. Czyżby nie analizowali struktury swojego elektoratu? No sam nie wiem, cieszyć się czy smucić.

! Odpowiedz
0 10 pan_stanislaw_bezdomny

Fani dobrej zmiany, myśleliście że pincet jest za darmo. Nawet jeśli nie zarabiacie połowy z około 8k na rękę, to wasi ukochani bolszewicy i tak dobiorą się do waszego hajsu.

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

BTW, ZUSu nie da się politycznie zlikwidować, tak jakby chciała tego Konfederacja, ZUS trzeba rozpierd.lić metodą PiSu przyspieszając upadek piramidy.

! Odpowiedz
0 0 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Jestem za, życzę powodzenia za lat 20 z dorosłymi już bombelkami. Ale zaraz zaraz, przecież jesteś już na emeryturze więc o co kaman? :D

! Odpowiedz
1 8 r4k

Jak Zandberg to poprze to będzie skończony. Sprinter.

! Odpowiedz
2 3 karbinadel

A w ogóle był kiedyś zaczęty?

! Odpowiedz
2 10 henk54

Nie zdziwi mnie jak Gowin zagłosuje za, tylko się nie będzie cieszył :-)

! Odpowiedz
1 19 henk54

Oczywiście, że poprze. Przecież Zandberg ma taki sam program gospodarczy jak PiS.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.