REKLAMA

Premier o 30-krotności: czasami nie warto o pewne rzeczy kruszyć kopii

2019-11-25 07:24
publikacja
2019-11-25 07:24

Czasami nie warto o pewne rzeczy kruszyć kopii, czasami warto odstąpić i dać sobie czas - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" odpowiadając na pytanie o to, że grupa wicepremiera Jarosława Gowina zablokowała likwidację limitu tzw. 30-krotności składek do ZUS.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Są rzeczy najważniejsze, ważne i mniej ważne. Ta sprawa należy do tej ostatniej kategorii. Czasami nie warto o pewne rzeczy kruszyć kopii, czasami warto odstąpić i dać sobie czas. Mimo że nadal uważam, iż ta sytuacja z limitem 30-krotności nie jest dobra. Powoduje, że bogaci w mniejszym stopniu niż biedniejsi dokładają się do systemu emerytalnego" - powiedział szef rządu w wydaniu tygodnika, które ukazało się w poniedziałek.

"Ci, którzy zarabiają 3-4 tys., odprowadzają składki przez cały rok. Ci którzy zarabiają miesięcznie 15-18 tys., odprowadzają je tylko do sierpnia-września. No, chyba zgodzimy się wszyscy, że coś tu jednak nie gra" - powiedział Morawiecki. "Dlatego zdecydowaliśmy się to szeroko i na spokojnie jeszcze przedyskutować" - dodał. (PAP)

maja/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
khh
Oczywiscie, bo Polak ma byc biedny i zalezny od panstwa. Po to, zeby po wsze czasy calowal reke Jaroslawa, ktora go karmi i bal sie reki Mateusza, ktora go ukaze, jesli zechce przerwac ten uklad. Kazdy kto zgromadzi wieksze pieniadze to wrog!
pinakolada
Oczywiście. Są sprawy ważne i ważniejsze i Pan Premier ma racje. Odnośnie składek, tak, faktycznie nie jest to w porządku , dlatego dobrze,ze Pan Premier to zauważył I działa.
jaffa
czyli wg premiera jak ci "biedni" zechcą się rozwijać, uczyć i więcej zarabiać to raczej nie powinni tego robić bo zaraz dostaną za to po głowie, że np. chciało im się wiecej zarabiać.

Tym samym ci którzy nagle przestali być "biedakami" staną się tymi którzy muszą się podzielić z tymi
czyli wg premiera jak ci "biedni" zechcą się rozwijać, uczyć i więcej zarabiać to raczej nie powinni tego robić bo zaraz dostaną za to po głowie, że np. chciało im się wiecej zarabiać.

Tym samym ci którzy nagle przestali być "biedakami" staną się tymi którzy muszą się podzielić z tymi którzy mniej zarabiają, za to że im się chciało.
Przypomina to komunę i myślenie z komuny.
2kbb
Rząd z Morawieckim na czele idzie w kierunku wyrównania szans w gospodarce bogatszych i biedniejszych regionów Polski... Jednak to da się zniwelować ale tylko do jakiegoś poziomu... Polska w ogóle stoi przed wyzwaniem nierówności Wschodu i Zachodu kontynentu. Jesteśmy największym krajem Nowej EU i nie możemy prowadzić Rząd z Morawieckim na czele idzie w kierunku wyrównania szans w gospodarce bogatszych i biedniejszych regionów Polski... Jednak to da się zniwelować ale tylko do jakiegoś poziomu... Polska w ogóle stoi przed wyzwaniem nierówności Wschodu i Zachodu kontynentu. Jesteśmy największym krajem Nowej EU i nie możemy prowadzić tak błędnej polityki jak dotychczas Balcerowicz i jego kumple ...Polska musi iść w kierunku liczącego się kraju w EU i leadera Europy Środkowo Wschodniej... Nasza wielkość to jest nasze zabezpieczenie i nasza szansa ... Dzisiaj Trump mówi członkom NATO, chcecie być bezpieczni i chcecie handlować z całym światem musicie płacić do NATO i dla utrzymania wolnego handlu Światowego. Polska powinna postąpić podobnie... Chcecie być bezpieczni w Europie przed Rosją musicie płacić na wojsko i budować infrastrukturę 3Morza... Chcecie się rozwijać gospodarczo musicie płacić za utrzymanie bezpieczeństwa w Europie Środkowo Wschodniej i za infrastrukturę która powstaje na terenie Polski... Polska ma niepowtarzalną okazję odbudować swoją siłę sprzeda II WŚ. Polska ma szansę utrzymać Rosję na dystans w tym rejonie Europy... Kaczyński myśli długodystansowo i jest to słuszna strategia choć kosztuje dużo polskie społeczeństwo. Najważniejsze zadanie dla EU i Polski to utrzymać niezależną Białoruś i Ukrainę od Rosji... Po wzmocnieniu militarnym Polski będzie musiała wypchnąć kiedy Rosję z Naddniestrza, Kaliningradu, Krymu Donbasu Abchazji Osetii Płd.... Na PIS spoczywają dzisiaj duże obciążenia... Musi to wytrzymać aby odwrócić konsekwencje nie tylko II WŚ i Okupacji Sowieckiej 1945-1989 ale i Zaborów od 1772 roku...
2kbb
Co ten Morawiecki plecie za farmazony ... Przecież emeryci dostaną takie emerytury jakie składki odprowadzali a nie jakie mieli wynagrodzenie... Co innego jeżeli przyjąć całą gospodarkę jak jeden tort i przyjąć że wszyscy mają takie same kompetencje i zdolności a zarobki różną się tak bardzo... Tylko że jest to Co ten Morawiecki plecie za farmazony ... Przecież emeryci dostaną takie emerytury jakie składki odprowadzali a nie jakie mieli wynagrodzenie... Co innego jeżeli przyjąć całą gospodarkę jak jeden tort i przyjąć że wszyscy mają takie same kompetencje i zdolności a zarobki różną się tak bardzo... Tylko że jest to utopia i pełen Komunizm czy nawet Bolszewizm... Morawiecki z Kaczyńskim wyciskają ostatnie soki z gospodarki i może im to ujść na sucho tylko w przypadku kiedy te wyciągnięte pieniądze od obywateli przeznaczą na budowę infrastruktury dróg kolei lotnisk i zmienią profil gospodarczy z poddostawcy na wykonawcę końcowego... do tego jednaj długa droga....
tomm33
Zarabiam w IT ponad 20k brutto i jestem zdania ze limit skladek powinien byc zniesiony, trzeba spojrzec prawdzie w oczy i otwarcie przyznac ze system jest niesprawiedliwy, i spokojnie stac na na to, my w znakomitej wiekszosci wogole bysmy tego nie odczuli bo malo kto z takich pensji zyje od pierwszego do pierwszego, a jesli tak to Zarabiam w IT ponad 20k brutto i jestem zdania ze limit skladek powinien byc zniesiony, trzeba spojrzec prawdzie w oczy i otwarcie przyznac ze system jest niesprawiedliwy, i spokojnie stac na na to, my w znakomitej wiekszosci wogole bysmy tego nie odczuli bo malo kto z takich pensji zyje od pierwszego do pierwszego, a jesli tak to sygnal dla niego ze cos jest nie tak.

Ile bylo placzu o uciecie leasingow ponad 150k pln? Moi koledzy, dorosli, inteligientni ludzie do dzis nie akceptuja faktu ze auto za 250k nie powinno byc fundowane przez spoleczenstwo (bo tak to dzialalo), ono nie sluzy do zadnej pracy ani 'reprezentacji', ono sluzy do wozenia sie za czyjes. Moje zdanie jest takei ze jak kupujesz takie auto to miej jaja za nie placic ze swoich, zamist mamic sie ile mozna urwac z niego na podatku.
kzabor
Zniesienie limitu nie można rozpatrywać w kwestiach sprawiedliwości. ZUS nie to nie podatek, a składka, która ma zostać oddana w przyszłości proporcjonalnie ile wpłaciłeś.Limit 30 krotności chroni tylko ZUS, przed wypłatą dużych emerytur co powodowało by napięcia społeczne. Bo jak to ktoś ma 300zł emerytury,Zniesienie limitu nie można rozpatrywać w kwestiach sprawiedliwości. ZUS nie to nie podatek, a składka, która ma zostać oddana w przyszłości proporcjonalnie ile wpłaciłeś.Limit 30 krotności chroni tylko ZUS, przed wypłatą dużych emerytur co powodowało by napięcia społeczne. Bo jak to ktoś ma 300zł emerytury, a ktoś 10 tys. Dla ludzi nie będzie ważne, że ta druga osoba odłożyła dużo więcej.
glos_rozsadku
bo Polacy mają jeździć gruchotami używanymi z Niemiec.
kryzysio odpowiada glos_rozsadku
A nie jak jacyś burżuje kupować sobie luksusowe limuzyny za 40 tysięcy lub więcej.
a-zet
To niech powiedzą uczciwie "zabieramy wam bo macie" a nie że "oddamy wam w wyższych emeryturach" bo żadnych wyższych emerytur nie będzie. Jak chcesz oddawać im więcej to twoja sprawa, możesz nawet 100%. Ja się nie zgadzam.

Powiązane: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki