REKLAMA

Lewica chce, aby dodatkowe 3 mld zł trafiły na służbę zdrowia, a nie na wojsko

2020-09-25 10:43
publikacja
2020-09-25 10:43
fot. Gorodenkoff / Shutterstock

Przeznaczenie dodatkowych 3 mld zł na służbę zdrowia, a nie na wojsko, przesunięcie 4 mld zł na rzecz samorządów oraz przeznaczenie 600 mln zł na 6-proc. podwyżkę dla nauczycieli - to część poprawek do noweli budżetu na 2020 r., których złożenie zapowiada Lewica.

W piątek rano sejmowa komisja finansów publicznych zaczęła prace nad nowelą budżetu państwa na 2020 r. Na konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia komisji politycy Lewicy zapowiedzieli złożenie kilkudziesięciu poprawek do noweli.

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela powiedział, że zgodnie z zapowiedziami rządzących budżet na ten rok miał być zrównoważony i "idealnie skrojony", a już po kilku miesiącach - jak mówił Trela - widać, że ten budżet jest dziurawy, a planowany w noweli deficyt na wynieść blisko 110 mld zł.

Trela mówił, że deficyt to nic złego, tylko trzeba go umiejętnie wykorzystać. "Przygotowaliśmy kilkadziesiąt poprawek w dobie dwóch potężnych kryzysów - zdrowotnego i gospodarczego, chcemy, aby z tego deficytu więcej pieniędzy było przeznaczonych na ochronę zdrowia, edukację i dla polskich samorządów" - mówił Trela.

Podkreślił, że Lewicę dziwi, że w dobie dwóch kryzysów rząd chce przeznaczać więcej pieniędzy na wojsko i policję.

Szef biura legislacyjnego klubu Lewicy Dariusz Standerski powiedział, że jedna z poprawek, które Lewica zgłosi na komisji, zakłada przesunięcie planowanych, dodatkowych środków na wojsko w wysokości 3 mld zł na opiekę zdrowotną.

"Dzisiaj nie potrzebujemy armii, ani Antoniego Macierewicza, ani Mariusza Błaszczaka, potrzebujemy armii pielęgniarek i lekarzy, którzy walczą każdego dnia z pandemią koronawirusa" - powiedział Standerski.

Jak mówił, kolejna poprawka Lewica zakłada przesunięcie środków na inwestycje w kolej. "Mamy szansę odbudować lub wyremontować sto linii kolejowych w Polsce, mamy szansę, aby 14 milionów Polek i Polaków przestało być wykluczonych komunikacyjnie" - argumentował.

Wśród kolejnych poprawek Standerski wymienił przesunięcie 4 mld zł na rzecz samorządów oraz przeznaczenie 600 mln zł na 6-proc. podwyżkę dla nauczycieli.

Rządowym projekt nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł. Projekt trafił do Sejmu pod koniec sierpnia. Rząd podkreślał, że nowelizacja dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19.

Według projektu w 2020 r. dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki