REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Lewiatan: W firmach rośnie presja na wzrost płac

2021-10-19 13:41
publikacja
2021-10-19 13:41
Lewiatan: W firmach rośnie presja na wzrost płac
Lewiatan: W firmach rośnie presja na wzrost płac
/ Shutterstock

Pracownicy żądają podwyżek płac, bo szybko rosną koszty utrzymania - skomentowała we wtorek najnowsze dane GUS ekspertka Konfederacji Lewiatan ds. rynku pracy Monika Fedorczuk. Przedsiębiorstwa wracają na ścieżkę rozwoju sprzed pandemii - dodała.


Według GUS, we wrześniu 2021 r. w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6347,2 tys. osób, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 0,6 proc., a przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. r/r i wyniosło 5841,16 zł.

"Wzrost zatrudnienia w stosunku do roku ubiegłego oznacza, że przedsiębiorstwa wracają na ścieżkę rozwoju sprzed pandemii – rosnąca konsumpcja wewnętrzna i korzystna sytuacja eksportowa zwiększają popyt na towary i usługi, a tym samym zapotrzebowanie na pracę. Spadek liczby zatrudnionych w stosunku do sierpnia o 4,8 tys. może wynikać z zakończenia prac sezonowych (głównie związanych z wakacyjnym wypoczynkiem), a także z problemów dotyczących przerwania łańcuchów dostaw. Z tym ostatnim problemem boryka się m.in. sektor motoryzacji, w którym procesy produkcyjne zostały spowolnione w następstwie kłopotów z dostępem do określonego rodzaju części" - oceniła ekspertka.

Przewiduje ona, że w kolejnych miesiącach "możemy spodziewać się dalszego, choć o niewielkiej dynamice, spadku liczby zatrudnionych wynikającego ze zmian w procesach produkcji".

Zdaniem Fedorczuk, obecnie wielu pracodawców ma problem z pozyskaniem pracowników. "W uzupełnieniu tej luki pracownikami z krajów trzecich nie pomaga polityka migracyjna państwa. Jest to czynnikiem, który w wielu firmach, szczególnie produkcyjnych, powoduje wprowadzanie rozwiązań wykorzystujących automatyzację pracy" - dodała.

Ekspertka Konfederacji Lewiatan zauważyła, że w dalszym ciągu obserwujemy wzrost przeciętnego wynagrodzenia rok do roku, które we wrześniu wyniosło 5841,16 zł brutto.

"W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku oznacza to zwiększenie kwoty wypłaconej pensji o 8,7 proc. Rosnące wynagrodzenia pracowników to efekt presji płacowej wynikającej z rosnącej inflacji. Pracownicy coraz częściej domagają się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, która by pokryła rosnące koszy życia" - oceniła.

"Jednocześnie zgłaszana przez pracodawców trudność z pozyskaniem pracowników i działania na rzecz zmniejszania rotacji w firmie powodują, że wzrost wynagrodzeń jest sposobem na pozyskanie kandydatów i zatrzymanie dotychczasowych pracowników. W kolejnych miesiącach możemy się więc spodziewać dalszego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia" - zaznaczyła Fedorczuk. (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kimdzonk
też mi nowość ! a kiedy niby to było tak, że pracownicy nie domagali się podwyżek ? zawsze się ich domagali, domagają i będą domagać, sęk w tym że tylko czasem mogą je dostać ...
3456
bzdura po zakładach nie podnoszą nic budżetówka wydarła swoje
loool
jaki wzrost płac ? przecież nie ma inflacji . Podwyżki 50-100% w rządzie to nie podwyżki tylko wyrównania. "Rząd się wyżywi" - reszta może głodować.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki