Kukiz'15 chce równego opodatkowania pensji parlamentarzystów i obywateli

Klub Kukiz'15 przygotował projekty ustaw, które mają na celu zrównanie wysokości kwoty wolnej PIT, przysługującej parlamentarzystom i pozostałym obywatelom - poinformował lider ugrupowania Paweł Kukiz. Jak ocenił, nie może być tak, że poseł ma 10 razy wyższą kwotę wolną niż inni obywatele.

          Kukiz'15 chce równego opodatkowania pensji parlamentarzystów i obywateli
Kukiz'15 chce równego opodatkowania pensji parlamentarzystów i obywateli (fot. JERZY DUDEK / FORUM)

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie kwota wolna dla obywateli rozliczających PIT wynosi niewiele ponad trzy tysiące, natomiast kwota wolna od podatku dla posłów i senatorów wynosi ponad 30 tysięcy. Według wyliczeń Kukiz'15, dzięki temu przywilejowi parlamentarzyści zostawiają sobie "w kieszeniach" niemal 3 miliony złotych podatku w skali roku.

Dlatego - poinformował Kukiz - jego klub przygotował dwa alternatywne projekty ustaw. Według pierwszego projektu, "poselska" kwota wolna PIT zostanie obniżona do poziomu kwoty innych obywateli - czyli do 3 tysięcy. Zgodnie z drugim projektem, kwota wolna dla obywateli rozliczających PIT zostanie zwiększona do poziomu "poselskiej " kwoty wolnej - czyli do ponad 30 tysięcy.

Według posłów Kukiz'15, politycy nie chcą podniesienia kwoty wolnej PIT dla obywateli, sami natomiast zagwarantowali sobie preferencyjne opodatkowanie.

Kukiz powołał się na art. 32 konstytucji, który stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. "W naszej ojczyźnie są równi i równiejsi, ci równi, to obywatele, a ci równiejsi - to politycy" - podkreślił.

"Kukiz'15 przed wyborami, po wyborach i do końca świata będzie mówił, że wszyscy obywatele są równi, polityk ma służyć obywatelom, a nie być ich panem, który wysysa ostatnią kroplę krwi ze swoich ofiar" - powiedział lider Kukiz'15.

Zdaniem wicemarszałka Tyszki, konieczne jest zrównanie opodatkowania pensji parlamentarzystów i obywateli. Jak ocenił, politycy niestety są najbardziej skuteczni, wtedy, kiedy chodzi o obronę ich własnych przywilejów.

Wynagrodzenie posła składa się z uposażenia, które wynosi 9892 zł oraz diety poselskiej - w wysokości 2473 zł - dieta to środki finansowe przysługujące posłowi na pokrycie wydatków ponoszonych na wykonywanie mandatu na terenie kraju.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku są m.in. "diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł". Zatem rocznie kwota wolna w przypadku diet posłów wynosi 27 360 zł, a po dodaniu 3 tys. "zwykłej" kwoty wolnej daje to kwotę ponad 30 tys. (PAP)

mrr/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Pan_Vaclav

Trochę bez sensu.
Trzeba zwykłym obywatelom podnieść kwotę wolną od podatku, a nie parlamentarzystom obniżać.

! Odpowiedz
0 4 ~Howi

Dlatego są dwa projekty, jeden mówiący o podwyższeniu kwoty wolnej do poziomu polityków, drugi o obniżeniu do poziomu społeczeństwa. W razie kwilenia rządu, że kwota wolna od podatku nie może zostać podniesiona, bo to zrujnuje budżet, mogą sobie obniżyć, dla przykładu. Albo albo.

! Odpowiedz
2 13 ~monter

Brawo Kukiz. Coś naprawdę sensownego wymyślili.
Teraz tylko przyjdzie poczekać jak zachowają się politycy.
Niestety mam nienajlepsze przeczucia i wydaje mi się, że nie będą skłonni do zmiany.
Obym się mylił....

! Odpowiedz
1 6 ~amfi

Czy sedziowie pobierają emerytury i w jakim wieku ???
czy KGB SB sekretarze pobierają emerytury ????????
Jak duże gaże pobieraja sędziowie Trybunału konstytucyjnego??????
Kiedy milicjanci przechodzą na emeryturę???
kiedy górnicy przechodzą na emeryturę????
Czy mnie należy się 13 oraz 14 pensja .kto ją daje w urzędzie??????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Jolly

Dla Partii Kukiz; Nowoczesna

Dlaczego odprawy dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie z tzw. budżetu wynoszę 6 m-cy a dla innych grup zawodowych mniej? jaka jest równość wobec prawa. Ile byłoby oszczędości?
Dlaczego nauczyciele dostają Świadczenie urlopowe i dopłaty z funduszu socjalnego? gdy inne grupy zawodowe mogą nawet nie tworzyć funduszu.

Jakie zasługi miała żona Olszewskiego, że dostała rentę specjalną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ludzie myślałam, że idzie ku lepszemu a jest jak zawsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 ~Robol

Brawo Kukiz celny strzał w tą swolocz z bandy czworga

! Odpowiedz
1 10 ~plazowicz

Odbiją sobie z nawiązką na urzędach, państwowych spółkach, lobbingu i przetargach, ale fakt nagłośnienia tego jak najbardziej pozytywny.

! Odpowiedz
1 20 ~Salwator

Co za banda.Dlaczego o tym głośno nie mówią? Natychmiast odebrać im wszystkie przywileje.Zrównać z prawami dla zwykłych obywateli.

! Odpowiedz
16 3 ~styropian

Posłowie PIS za grzebanie w TK powinni zostać pozbawieni wszystkich należnych pieniędzy ,, za taką pracę to nic się nie należy ...

! Odpowiedz
1 17 ~tomtom

Pensja posła powinna być skorelowana z minimalnym wynagrodzeniem. Tak więc, jeżeli minimalna brutto to 1850 zł, to poselska np. 5 x 1850 zł. Wtedy pracowaliby lepiej bo od minimalnej zależy ich wynagrodzenie. Tak więc, jeżeli sytuacja płacowa w kraju jest lepsza dzięki ich pracy (w co wątpię) to podnosząc minimalną pomagają innym i jednocześnie sobie płacą za dobrą pracę. Jestem przeciwnikiem minimalnej, ale trudno, od jakiegoś poziomu w socjalizmie trzeba wyjść.
Co do podatków to albo są równe i dotyczą wszystkich, albo niech spadają na drzewo i każdy niech płaci tyle ile uważa za słuszne. Obecna sytuacja jest niedopuszczalna!!! Podobnie z emeryturami poselskimi etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl