Kukiz'15 chce podwyższenia kwoty wolnej od podatku

Posłowie Kukiz'15 zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu ustawy przewidującego podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli z 3091 zł do 30451 zł, tak jak mają posłowie i senatorowie - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka
Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Posłowie i senatorowie troszkę odlecieli - zapewnili sobie kwotę wolną od podatku 10 razy wyższą niż ma przeciętny obywatel, mianowicie na poziomie 30 tys. 451 zł. My dzisiaj składamy projekt przewidujący podwyższenie kwoty wolnej dla pozostałych obywateli właśnie do 30 tys. 451 zł, z 3 tys. 091 zł jak ma większość" - podkreślił na poniedziałkowym briefingu w Sejmie Tyszka.

Jego zdaniem "to szczyt partiokracji i szczyt bezczelności" ze strony polityków, że zapewniają sobie nieopodatkowaną dietę poselską. "W ten sposób zwiększając ten nieopodatkowany dochód. A z drugiej strony pozostała część obywateli ma najniższą w Europie kwotę wolną od podatku" - zaznaczył wicemarszałek.

"Jako podatnicy, jako obywatele jesteśmy co roku okradani, co roku zwiększane są nam podatki z tytułu pracy" - powiedział poseł Kukiz'15 Jakub Kulesza. "Ta kwota wolna od podatku stała się już symbolem niespełnionych obietnic wyborczych. Obiecywała nam pani premier Beata Szydło, obiecywał nam prezydent Andrzej Duda, że wreszcie kwota zwolnienia z podatku dochodowego zostanie nam podniesiona" - dodał Kulesza.

Według niego kwota wolna od podatku jest zamrożona od 2008 roku, co powoduje, że "stosunkowo coraz więcej wypracowanej przez siebie pensji oddajemy urzędom skarbowym, coraz więcej oddajemy państwu".

"Pierwszym naszym działaniem było pokazanie hipokryzji polityków, którzy odpowiadają za tak niską kwotę wolną od podatku. Polityków, którzy sami swoją kwotę wolną od podatku mają 10 razy większą. Złożyliśmy projekt, który miał na celu opodatkowanie diet poselskich, czyli zrównanie posłów i senatorów w prawach z nami obywatelami" - mówił Kulesza.

Podkreślił, że pierwszy projekt złożony przez klub Kukiz' 15 został "zamrożony". "Natomiast teraz wychodzimy z drugim projektem bardziej obywatelskim. Chcemy zrównać zwykłych obywateli w prawach z posłami. Chcemy zwiększyć ich kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. złotych. Będzie to oznaczało ogromne podwyżki, realne podwyżki poprzez realne zmniejszenie opodatkowania pracy" - zaznaczył poseł Kukiz'15.

W ramach akcji Kukiz'15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące: likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia podatku VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienia akcyzy na samochody osobowe oraz uchwalenia obowiązku upubliczniania rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.(PAP)

ero/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~olo

Albo obywatelom w górę, albo sobie w dół, lub trzecia opcja won z parlamentu. Co z zapisem o równości wszystkich obywateli? Orwell, Orwell everywhere! Zasrani posłowie, pogonić całe te towarzystwo i zrobić porządek w kraju bo rzygać się już chce przez te świnie przy korycie okradające codziennie cały naród, aż się cisną obelgi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 karbinadel

Teoretycznie słusznie, ale jak się nie ma nic do gadania, to można sobie proponować i obiecywać nawet gruszki na wierzbie

! Odpowiedz
2 16 ~Bbi

Kwota wolna powinna byc na poziomie 9x minimalna krajowa.

! Odpowiedz
56 8 ~miś

Typowe projekty partii która, może nie jest w jakiejś totalnej opozycji ale nie rządzi, można oczywiscie iść dalej i znieść całkowicie podatki, a potem protestować że nie ma pieniędzy np. na służbę zdrowia. Nie mówię że jest świetnie, bo nie jest, każdy by chciał mieć taką kwotę wolna od podatków, ale wolał bym jeden projekt ale za to że wskazaniem REALNYCH źródeł finansowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 33 janusz_cebula

Jeden miś w historii PiSu już nam w zupełności wystarczy.

! Odpowiedz
3 0 ~Saddam_Wissarionowic

Udajj to Ty?

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 45 ~aa

To jest te równe prawo dla wszystkich obywateli, a raczej dla lepszych i gorszych. I kto tu okrada Państwo. Tak się wyraża pogardę wobec narodu.

! Odpowiedz
3 77 janusz_cebula

Ludziska przecież tutaj nie chodzi o zmianę, a chodzi o pokazanie ciemnej masie wyborczej PoPiSu czym różni się od kasty rządzącej. Pokazanie, że są równi i równiejsi! I wypracowanie jakiejś realnej propozycji dla wszystkich. Naprawdę nie oburza Was te 30.000 w momencie, gdy Wy macie 3.000? Wszystko jest dla Was (PoPiSowców) OK?

! Odpowiedz
2 58 ~Goac

Brawo! Nareszcie ludzie z poza poselskiej sitwy nie boją się składać takich projektów. Przez lata posłowie ciągle sobie podwyższają uposażenie i jakim prawem niby mają wyższą kwotę wolną? To ma być przykład dla reszty Polaków. Oni się nazywają patriotami? Jeszcze zmniejszyć im kasę na średnią krajową i wtedy może będą myśleli jak sprawić żeby naród miał lepsze pensje bo inaczej oni nie będą mieli!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.