REKLAMA

Kredyt obrotowy - co zrobić, żeby nie stracić?

2014-06-13 09:49
publikacja
2014-06-13 09:49
Kredyt obrotowy - co zrobić, żeby nie stracić?
Kredyt obrotowy - co zrobić, żeby nie stracić?
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Aktywni przedsiębiorcy potrzebują stałego dostępu do środków, by bez przeszkód realizować swoje cele biznesowe. Od utrzymania płynności finansowej może zależeć powodzenie przedsięwzięcia i utrzymanie się na rynku. Receptą na problemy z przepływem pieniędzy coraz częściej stają się kredyty obrotowe, ale - uwaga - nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem.

Tak zwane "obrotówki" są skierowane do przedsiębiorców szukających środków na bieżącą działalność firmy. Mogą być przeznaczone na dowolne cele, na przykład zakup towaru, surowców, zgromadzenie zapasów sezonowych, a także na opłacenie zobowiązań i refinansowanie zadłużenia w innym banku. Wykorzystywane są również przez aktywnych przedsiębiorców, którzy z powodu braku środków nie chcą przegapić nadarzających się okazji biznesowych. - Kredyty obrotowe są bardzo elastycznym instrumentem finansowym dogodnym szczególnie dla tych, którzy chcą zainwestować na przykład w nowy sprzęt, a zmuszeni są do długiego oczekiwania na spływające od kontrahentów płatności. Warto skorzystać z tego rozwiązania także w przypadku krótkoterminowych zakupów lub uzyskania korzystniejszej ceny w związku z zapłatą gotówkową. To często powoduje, iż koszt pieniądza z nawiązką pozostaje w firmie - mówi Monika Kozak-Tobolewska z Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni. Kredyt obrotowy można potraktować jako instrument interwencyjny, ratujący sytuację finansową firmy w przypadku niedotrzymania terminu zapłaty przez kontrahentów i zaburzenia płynności, albo jako mechanizm zapobiegawczy przed takimi sytuacjami.

Elastycznie, ale drogo

Kredyt obrotowy to bardzo popularny produkt dostępny w wielu bankach, więc wybierać można spośród ogromnej ilości ofert. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo kosztowne, bo trzeba liczyć się z oprocentowaniem od około 8 do kilkunastu procent w skali roku oraz prowizją na poziomie od 0,3% do nawet 5% sumy zobowiązania. Do tego możemy trafić również na opłatę za rozpatrzenie wniosku oraz dodatkowe obciążenia związane z podwyższeniem limitu kredytowego lub z prowizją za niewykorzystane środki. Zwykle niezbędne jest też zabezpieczenie, najczęściej dopasowane do rodzaju prowadzonej działalności (może to być na przykład hipoteka, zastaw czy cesja praw z umów). - Należy pamiętać, że kredyt obrotowy z założenia jest zobowiązaniem krótkoterminowym, przyznawanym na okres od roku do maksymalnie 3-4 lat. Kwotę maksymalną zazwyczaj można negocjować i dostosować ją do indywidualnych możliwości i potrzeb finansowych firmy - wyjaśnia ekspertka. Kredyt obrotowy może być wypłacony w całej kwocie lub w transzach, a sposób jego spłaty jest zazwyczaj negocjowany i wynika bezpośrednio z wykazanego zapotrzebowania bilansowo-finansowego. Niektóre banki oferują go w formie kredytu rewolwingowego, umożliwiającego wielokrotną spłatę i ponowne uruchamianie do wysokości ustalonego limitu.

Dla jednych szansa, dla innych przekleństwo

Na rynku oferowanych jest sporo okazji, ale przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą, by ustalić, czy w danym przypadku "obrotówka" na pewno poprawi sytuację finansową firmy. - Zaciągnięcie kredytu obrotowego najczęściej pociąga za sobą konieczność założenia konta w danym banku, a to z kolei zwiąże firmę z instytucją finansową na dłuższy czas. Takie rozwiązanie, jeśli zostanie dobrze dobrane pod kątem możliwości przedsiębiorstwa, jest skutecznym zabezpieczeniem przed opóźnieniami w spłacie należności, a także otwiera przed firmą nowe możliwości rozwoju. Jeśli jednak oferta zostanie dobrana nierozważnie, to wysokie koszty takiego kredytu mogą postawić przedsiębiorstwo w trudnej sytuacji, tym bardziej, iż należy pamiętać o tym, że musimy zapłacić za gotowość środków i prowizję za przyznanie kredytu- podkreśla Monika Kozak-Tobolewska z Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Młodzi muszą szukać gdzie indziej

Kredyt obrotowy nie jest jednak rozwiązaniem dostępnym dla każdej firmy. Największe szanse na jej uzyskanie mają przede wszystkim przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej, dysponujące dobrymi zabezpieczeniami i mogące wykazać historię dochodową na wysokim poziomie. Dlatego problemy z uzyskaniem kredytu obrotowego będą mieć głównie młodzi przedsiębiorcy, rozkręcający dopiero swój biznes, a więc tacy, którzy w rzeczywistości najbardziej potrzebują wsparcia finansowego."Obrotówki" przyznawane są najczęściej po przynajmniej dwunastu miesiącach działalności, dlatego początkujący wciąż muszą liczyć na inkubatory przedsiębiorczości, aniołów biznesu, a także pojawiające się co jakiś czas programy wsparcia finansowego. - Bezzwrotne fundusze programów krajowych już się wyczerpały, ale wystartował za to stworzony przez Unię Europejską program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji. Zabezpieczono na ten cel ćwierć miliarda złotych, z którego firmy mogą pozyskiwać środki w formie kredytów. Te fundusze przeznaczone są dla rozpoczynających działalność gospodarczą lub prowadzących ją maksymalnie dwa lata przy rocznych przychodach nie wyższych niż 5 milionów złotych - mówi Kozak-Tobolewska.

Faktoring rozsądną alternatywą

Biorąc pod uwagę chęć zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstwa, alternatywnym dla kredytu obrotowego rozwiązaniem może być faktoring. Choć w jego przypadku również trzeba liczyć się z wysokimi kosztami, to na korzyść takiego rozwiązania wpływa bezterminowy charakter umowy i inny rodzaj zabezpieczenia, którym jest wierzytelność przedsiębiorstwa. - Faktoring bardzo korzystnie wpływa na płynność finansową, skraca czas spływania należności i poprawia cykl obrotowy. W niektórych przypadkach może być nawet lepszym rozwiązaniem niż kredyt obrotowy, bo umożliwia całkowite wykluczenie problemów związanych z brakiem płatności od kontrahentów - podsumowuje Monika Kozak-Tobolewska.

Współczesny rynek finansowy dysponuje rozwiązaniami, pozwalającymi zminimalizować ryzyko niepowodzenia ze względu na nieuczciwych kontrahentów. Kredyt obrotowy może być nie tylko "poduszką bezpieczeństwa", ale i trampoliną przenoszącą biznes na nowy, wyższy poziom. Korzystanie z takich instrumentów wymaga jednak rozwagi, by wizja ekspansji nie okazała się zdradliwą fatamorganą.

/ Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~success
Cześć,
Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że pani, sukces zwierzakiem, prywatny pożyczkodawca pożyczki otworzyć możliwość finansowego dla wszystkich potrzebujących jakiejkolwiek pomocy finansowej. Warunki jasnych i zrozumiałych w 2% stopy procentowej. od
USD $ 12.000 $ 8.000.000, euro i funty tylko. Daję kredytów
Cześć,
Ma to na celu informowanie opinii publicznej, że pani, sukces zwierzakiem, prywatny pożyczkodawca pożyczki otworzyć możliwość finansowego dla wszystkich potrzebujących jakiejkolwiek pomocy finansowej. Warunki jasnych i zrozumiałych w 2% stopy procentowej. od
USD $ 12.000 $ 8.000.000, euro i funty tylko. Daję kredytów na działalność gospodarczą,
kredyty osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłacenie rachunków. (Successpetloanfirm@gmail.com)

POŻYCZKOBIORCA Danych (successpetloanfirm@gmail.com)

1) Imię i nazwisko:
2) Państwo: ...
3) Adres: ...
4) Stan: ...
5) Płeć: .........
6) Stan cywilny:
7) Zawód: ......
8) Numer telefonu: ...
9) Pozycja Obecnie w miejscu pracy: ...
10) Miesięczny dochód: ...
11) Kwota kredytu potrzebne:
12) Kredyt Czas trwania:
13) Cel pożyczki:
14) Religia:
15) Czy stosowane przed ......
dzięki,
Pani Sukces
                         (Successpetloanfirm@gmail.com)

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki